Termini decembrske oddaje Dober pogled

VTV VELENJE, četrtek, 30. 12. 2021, ob 21:20

TV IDEA MURSKA SOBOTA, torek, 28. 12. 2021, ob 19:00 in 20:45

GTV GORENJSKA TELEVIZIJA, torek, 28. 12. 2021, ob 19:35 in sreda, 29. 12. 2021, ob 18:00

VAŠ KANAL NOVO MESTO, četrtek, 30. 12. 2021, ob 22:00 in petek, 31.12. 2021, ob 10:00

ATM KRANJSKA GORA, sobota, 25. 12. 2021, ob 20:00

TV PTUJ, sobota, 1. 1. 2022, ob 21:00 in nedelja, 2. 1. 2022, ob 10:00

ETV HD, četrtek, 6. 1. 2022, ob 20:00

TV ORMOŽ, petek, 7. 1. 2022, ob 20:00 in sobota, 8. 1. 2022, ob 20:00 ter nedelja, 9. 1. 2022, ob 20:00

NOVO: Izšla je 44. knjiga Zlatorogove knjižnice

Izšla je 44. knjiga Zlatorogove knjižnice Lovske zveze Slovenije. Nova knjiga nosi naslov Zeleno, srčno, častno in odgovorno s podnaslovom Prvaki slovenske lovske organizacije v ogledalu časa od 1907 do 2021. Knjižno delo o zgodovini krovne lovske organizacije in lovskih predsednikih, ki obsega skoraj 400 strani, je napisal dr. Marjan Toš.

Po en izvod knjige Zlatorogove knjižnice prejmejo vsi člani. Naročila dodatnih izvodov po e-pošti lzs@lovska-zveza.si. Cena knjige je 18 evrov.

Knjiga je namenjena vsem lovcem, ki jih zanima celovit in poglobljen opis ter omembe zgodovinskih osebnosti slovenske lovske organizacije in še posebno oseben vsebinski prispevek prvakov slovenske lovske organizacije. Delo ni znanstvena monografija, poudarja avtor in dodaja, da je lahko kljub temu dobro izhodišče za prihodnje raziskovalce zgodovine slovenskega lovstva in lovske organizacije v širšem kontekstu proučevanja novejše slovenske zgodovine.

Marsikaj je mogoče še dopolniti z novimi viri in spoznanji. Nobena zgodovina namreč ni dokončna, pač pa se vedno dopolnjuje, kajti nič ni tako skrito, da ne bi bilo enkrat tudi odkrito, meni Toš in pojasnjuje: »S pričujočo knjigo na nek način odpiramo novo zgodovinsko poglavje, prejšnja poglavja pa stiskamo med platnice spomina, kajti vsa preteklost, tudi lovska, je v spominu, prihodnost pa v pričakovanju.«

Več v januarski številki Lovca

Ste vložili zahtevek za izplačilo nadomestila?

Pozivamo vse lovske družine, ki na Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano še niso vložile zahtevka za izplačilo nadomestila za nakup opreme za izvajanje načrta ravnanja upravljavca lovišča za izvajanje biovarnostnih ukrepov za preprečevanje in zgodnje odkrivanje afriške prašičje kuge, da to storijo čim prej.

Foto: Barbara Ložar

Za nakup opreme za izvajanje načrta ravnanja v posameznem lovišču, kot je oprema za čiščenje in razkuževanje obutve in opreme, čiščenje in razkuževanje vozil, nabava razkuževalnih barier ter nabava banjic oziroma vrečk za vleko oziroma prevoz odstreljene živali od mesta odstrela do vozila oziroma lovske zbiralnice, je upravljavec lovišča upravičen do enkratnega nadomestila v višini 200 eurov.

Upravljavec vloži zahtevek za izplačilo nadomestila pri Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano potem, ko objavi načrt ravnanja upravljavca lovišča za izvajanje biovarnostnih ukrepov za preprečevanje in zgodnje odkrivanje afriške prašičje kuge pri divjih prašičih. 

Obrazec za izplačilo nadomestila v višini 200 eurov. Izpolnjen obrazec naj upravljavec lovišča pošlje po pošti na naslov ministrstva.

Marjan Gselman stari novi predsednik štajerskih lovcev

Na programsko volilnem zboru Lovske zveze (LZ) Maribor so za predsednika te največje območne lovske zveze v Sloveniji vnovič izvolili Marjana Gselmana iz Lovske družine (LD) Pobrežje – Miklavž, ki je to funkcijo opravljal že v prejšnjem mandatu.

Zborovanje so s kratkim nastopom popestrili lovski rogisti. Foto: Marjan Toš

Njegov protikandidat je bil Miran Daković iz LD Gaj nad Mariborom. Izvolili so tudi novi Nadzorni odbor, ki ga sestavljajo Edvard Goričan, Boštjan Lavuger, Silvo Pinter, Boris Rožman in dr. Marjan Toš ter Disciplinsko razsodišče LZ Maribor, v katerem bodo naslednja štiri leta delovali Andrej Marhold, Robert Erhatič, Alojz Gostenčnik, Franc Kraner in Vlado Šteinfelser.

Na zboru so po obširni obrazložitvi predsednika gospodarsko-finančne komisije Tomislava Kovačiča soglasno sprejeli in potrdili finančni načrt za prihodnje leto in programska izhodišča za mandatno obdobje 2021 – 2025. Veliko pozornosti bodo namenjali strokovnemu delu, izobraževanju, pridobivanju novih članov in projektnemu delu z mladimi.

Med osrednjimi nalogami dokončanje multimedijske ekološke učilnice

Med osrednjimi nalogami bo dokončanje sodobne multimedijske ekološke učilnice, ki bo namenjena učencem in dijakom. LZ Maribor bo tudi v bodoče negovala stike in sodelovala z zamejskimi lovci na avstrijskem Koroškem in s slavonskimi lovci v sosednji Hrvaški.

Marjan Gselman

Delegati so soglasno potrdili novi Upravni odbor za obdobje 2021 – 2025, v katerem bodo poleg predsednika Marjana Gselmana sodelovali še Borut Mithans kot podpredsednik ter člani Ivan Žižek (komisija za izobraževanje), Danilo Muršec (pravno statutarna komisija), Tomislav Kovačič (finančno gospodarska komisija), Franc Krivec (komisija za odlikovanja in priznanja), Slavko Štiberc (komisija za lovsko kulturo), Tomaž Golob (komisija za lovni turizem), Damir Koblar (komisija za stike z javnostjo in prireditve), Bojan Urbančič (komisija za lovsko strelstvo), Zdravko Brezovšek (komisija za lovsko kinologijo), Marjan Vernik in Uroš Lepej.

Marjan Toš

Dnevi cepljenja: Stopimo skupaj

V Sloveniji do vključno četrtka, 23. decembra poteka velika cepilna akcija, Dnevi cepljenja. Lovce pozivamo, da se udeležijo akcije, saj nas le zadostna precepljenost lahko vrne v čim bolj normalno življenje.

Cepilni centri so odprti od 8. do 20. ure, v vsaki statistični enoti pa na eni lokaciji poteka nočno cepljenje, in sicer od 20. ure zvečer do 8. ure zjutraj. 

Naj bodo dnevi cepljenja dnevi odločitve za prvi, drugi ali tretji odmerek cepljenja. S cepljenjem boste zaščitili sebe pred tveganjem za težji potek okužbe in hkrati boste zaščitili tudi svojo okolico, predvsem tiste, ki so vam blizu. Da se boste morda lažje odločili za cepljenje vas vabimo, da si vse ključne informacije o cepljenju in cepivih proti covidu-19 preberete na spletni strani www.cepimose.si.

LD Dobrava: petdeset let zvestobe zeleni bratovščini

Na zadnjem letošnjem delovnem posvetu članov Lovske družine (LD) Dobrava iz Svete Trojice v Slovenskih goricah so spregovorili o uresničevanju letošnjega lovskoupravljavskega načrta in o urejanju nekaterih odprtih zemljiškoknjižnih razmer okoli lastnine LD Dobrava.

Ignac Senekovič, velika legenda in učitelj mladih lovcev v LD Dobrava, s spominskim priznanjem. Foto: Peter Rajniš

Vnovič so načeli spremembe v naravnem okolju, ki izredno negativno vplivajo na skromno številčnost male divjadi. Najslabše so razmere za fazane in poljske jerebice, ki so iz njihovega lovišča tako rekoč že povsem izginile. Skrbi jih tudi upadanje številčnosti srnjadi, s katero umno gospodarijo in del odstrela trofejnih srnjakov namenjajo lovnemu turizmu.

Orednja pozornost bo tudi v bodoče namenjena spremljanju razmer v okolju divjadi

Ker se občasno že pojavljajo divji prašiči, so zelo pozorni nad gibanjem te divjadi, ki lahko v kmetijskem prostoru povzroča veliko škodo. V LD bodo tudi v bodoče namenjali posebno skrb spremljanju razmer za divjad v naravnem okolju in ukrepom za izboljševanje življenjskih pogojev za ohranitev male divjadi.

Starešina tega 36-članskega kolektiva zelene bratovščine, ki je za uspešno delo prejel posebni certifikat kot ena najboljših slovenskih lovskih družin, Franc Slekovec, je podelil spominske značke in diplome za dolgoletno članstvo v lovski organizaciji.

Spominske značke za petdesetletno zvestobo

Za petdesetletno zvestobo zeleni bratovščini so spominske značke dobili Anton Šebart, Branislav Kavčič, Alojz Kuplen in Ignac Senekovič. Slednji velja za še zadnjo veliko lovsko legendo te LD in uživa med lovci velik ugled in spoštovanje. Kljub letom rad pride med lovske tovariše in občasno tudi priskoči na pomoč pri delovnih akcijah. Ignac je bil dolga leta izredno cenjen mentor mladih lovcev in se je izkazal kot odličen poznavalec razmer v lovišču. Svoje bogate praktične izkušnje je brez zadržka prenašal na številne generacije mlajših članov v LD Dobrava.

Marjan Toš

Certifikat zanesljivosti za LD Dobrava. Foto: Peter Rajniš

ZA ZAMUDNIKE: Še eno praktično usposabljanje za iskalce

Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) in Veterinarsko higienska služba (VHS) bo ob tehnični podpori (Lisjak) Lovske zveze Slovenije v sredo, 22. decembra 2021 izvedla še en praktični del usposabljanja za člane skupin za iskanje poginulih divjih prašičev za vse tiste udeležence, ki se z prvih 10. usposabljanj niso mogli udeležiti (bolezen, karantena, služba …).

Foto: Gregor Bolčina

Usposabljanje bo potekalo v in pri lovski koči Brsniki v Kamniški Bistrici (LPN Kozorog Kamnik). Prva skupina bo začela ob 9. uri, druga ob 11. uri. Skupini sta omejeni na 25 udeležencev.

Načrt terenskega dela je sledeč:

1 ura: izvajanje biovarnostnih ukrepov pri vstopu in izstopu iz okuženega območja.

1 ura: prikaz pristopa k najdenemu poginulemu divjemu prašiču

2 uri: izvedba iskanja na terenu z uporabo aplikacije WBT

Predpogoj za prijavo na to usposabljanje je udeležba na predhodnem usposabljanju, ki je potekalo na daljavo prek aplikacije MS Teams. Kdor v sistemu Lisjak ni imel vnesene udeležbe na to usposabljanje, se na praktični del ni mogel prijaviti.

Prijave se zbirajo s pomočjo spletne aplikacije Lisjak. Zainteresirani se za prijavo obrnite na tajnika v vaši lovski družini.

Film ob 100 letnici Društva ljubiteljev ptičarjev

Društvo ljubiteljev ptičarjev je v letošnjem letu proslavilo stoletnico svojega obstoja. Ob tej priložnosti so posneli tudi film.

V začetku dvajsetih let minulega stoletja je med takratnimi slovenskimi kinologi dozorela zamisel, da bi se morali kinološko organizirati in sicer podobno, kot so se že v nekaterih delih Evrope. Tako so 23. februarja 1921 v Ljubljani ustanovili prvo pasemsko organizacijo-Klub ljubiteljev ptičarjev, ki se je kasneje preimenoval v Društvo ljubiteljev ptičarjev-DLP. Namen takratnega kluba leta 1921 je bil zbrati vse slovenske lovce, ki se zanimajo za vzgojo in vzrejo ptičarjev, skrbeti za ohranjanje in nadaljnji razvoj čistopasemskih pasem in pričeti voditi rodovno knjigo vseh ptičarskih pasem.

ZLD Ptuj-Ormož prvič izvedla hibridna predavanja

Prvič z zgodovini smo na Zvezi lovskih družin (ZLD) Ptuj-Ormož izvedli t. i. hibridna predavanja. Predavanja so potekala ali v živo (stavba ZLD Ptuj-Ormož in dom LD Markovci) ali preko videokonference ali pa hibridno – izobraževanja so potekala hkrati v živo in preko videokonference.

Foto arhiv ZLD Ptuj-Ormož

Vsa zaključena izobraževanja so vpisana v aplikaciji Lisjak. Predavanja so izvajali strokovno usposobljeni predavatelji v obsegu, kot je bilo zapisano v razpisu Lovske zveze Slovenije. Izobraževanja v živo so bila izvedena v skladu z »obvestilom LZS za udeležence usposabljanj in tečajev«.

V ZLD Ptuj-Ormož smo izvedli naslednja izobraževanja :

  • 29. 10. 2021 – APK – AFRIŠKO PRAŠIČJA KUGA – predavatelj Marko Burgar 
  • 4. 11. 2021 – LOVSKE ŠEGE IN OBIČAJI – predavatelj Tomaž Lah
  • 8. 11. 2021 – SPLETNI SEMINAR NAČRTOVANJE – predavatelj Izidor Cojzer
  • 9. 11. 2021 – ETIČNI KODEKS – predavatelj doc. dr. Srečko F. Krope
  • 9. 11. 2021 –  INTERNI AKTI – predavatelj doc. dr. Srečko F. Krope
  • 10. 11. 2021 – USPOSABLJENO IZOBRAŽEVANJE MENTORJI, predavatelj Branko Vasa
  • 13. 11. 2021 – PRAVILNA PRIPRAVA DIVJAČINE – predavatelj mag. Štefan Vesel (predavanje obsega teoretični del in praktični del, ki obsega (iztrebljanje, izkoženje, konfekcioniranje, zorenje mesa). Predavanje bo potekalo v lovskem domu LD Markovci, Sobetinci 47. 
  • 15. 11. 2021 VODENJE DISCIPLINSKEGA POSTOPKA – predavatelj Branko Reisman
  • 17. 11. 2021 – USPOSABLJANJE PREDAVATELJEV ZA PREDAVANJA IN PREIZKUSE ZNANJA NA DALJAVO, predavatelj doc. dr. Srečko F. Krope
  • 19. 11. 2021 – ZAČETNI TEČAJ ZA PREGLEDNIKA DIVJAČINE I. del – predavatelj Marko Burgar  
  • 20. 11. 2021 – ZAČETNI TEČAJ ZA PREGLEDNIKA DIVJAČINE II. del- predavatelj Marko Burgar 
  • 20. 11. 2021 – OBNOVITVENI TEČAJ ZA PREGLEDNIKA DIVJAČINE- predavatelj Marko Burgar 

Še slikovno gradivo :

Predavatelj prof. BRANKO VASA, hibridno izobraževanje MENTOR (v živo in preko videokonference)

Foto: arhiv ZLD Ptuj-Ormož

Predavatelj BRANKO REISMAN, hibridno izobraževanje VODENJE DISCIPLINSKEGA POSTOPKA (v živo in preko videokonference)

Foto: arhiv ZLD Ptuj-Ormož

Predavatelj doc.dr. Srečko F. Krope : USPOSABLJANJE PREDAVATELJEV ZA PREDAVANJA IN PREIZKUSE ZNANJA NA DALJAVO preko videokonference

Foto: arhiv ZLD Ptuj-Ormož

Predavatelj doc.dr. Srečko F. Krope : ETIČNI KODEKS preko videokonference

Foto: arhiv ZLD Ptuj-Ormož

Predavatelj Izidor Cojzer : NAČRTOVANJE preko videokonference

Foto: arhiv ZLD Ptuj-Ormož

Predavatelj Tomaž Lah : LOVSKE ŠEGE in OBIČAJI preko videokonference

Foto: arhiv ZLD Ptuj-Ormož

Predavatelj mag. Štefan Vesel : PRAVILNA PRIPRAVA DIVJAČINE – teoretični in praktični del v živo lovski dom LD  Markovci

Foto: arhiv ZLD Ptuj-Ormož
Foto: arhiv ZLD Ptuj-Ormož
Foto: arhiv ZLD Ptuj-Ormož

Predsednik ZLD Ptuj-Ormož doc. dr. Srečko F. Krope

Lovec na obisku

V enoti Murgle vrtca Kolezija je 17. novembra vrtčevsko dopoldne popestril čisto pravi lovec, Borut Bitenc iz Lovske družine Škofljica.

Fotografije: Mojca Šemrov

Z otroki smo se cel teden pripravljali na ta poseben dogodek. G. Borut nam je najprej predstavil vso obvezno lovsko opremo: zložljiv stol, daljnogled, lovski nahrbtnik … Povedal nam je tudi, kako pomembna je skrb za živali skozi vse leto, a še toliko bolj pozimi.

Že sama obleka in oprema sta bili izredno zanimivi – še posebej pa g. Borut, ki je s svojo radoživostjo, potrpežljivostjo in veseljem tako močno pritegnil otroke, da ti niso mogli skrivati navdušenja. Lovec nam je prinesel tudi nekaj nagačenih živali. Lisico, divjega prašička, podlasico in veverico so si otroci lahko ogledali tudi od blizu in živali pobožali.

Menim, da je bil obisk lovca v naši in sosednji igralnici zanimiva in poučna izkušnja, saj je bilo izpostavljeno ravnovesje v naravi in spoštljiv odnos do nje ter skrb za živali. Za obisk se mu ponovno prisrčno zahvaljujemo. Obenem se zahvaljujemo tudi Lovski zvezi Slovenije za sodelovanje, izkazano dobro voljo in vsa podarjena poučna gradiva, CD-je in družabne igre.

Zahvaljujem se g. Borutu Bitencu za doživeto izpeljano predstavitev, LZS in ravnateljici ge. Nini Klemen za pripravljenost na sodelovanje in omogočeno dejavnost.

Veselimo se še nadaljnjega sodelovanja.

Mojca Šemrov

LOVEC

Lovec tiho po gozdu gre,

lisica izza grma smeje se,

ne vidi lisice lovec mlad,

saj danes z živalcami

obiskal bo vrtčevski grad.

V gradu očke malih otrok

radovedno živali gledajo,

lisica, podlasica, veverica

in divji pujsek mlad

očke malih otrok očarajo,

zdaj vedo,

kdo v zelenem gozdu živi

in jih na sprehodu razveseli.

Lovci, igrajmo se

Igra spremlja človeka že od pradavnine. Različne igre različno vplivajo na razvoj človeka. Mlajši obožujejo igre sestavljanja in skladanja različnih barvnih vzorcev, pri čemer izpilijo spretnosti fine motorike in utrjujejo spomin. Gibalne igre s svojimi izzivi omogočajo boljšo gibljivost. Vse zaradi zdravega duha v zdravem telesu. Kako pa kaj lovci?

Foto: Gregor Bolčina

Lovske dejavnosti spodbujajo gibalno in umsko aktivnost in če dodamo še naravno okolje, je lovstvo ena od najboljših oblik preživljanja prostega časa. Se pa v zdajšnjem svetu pogosto znajdemo v ogromnem razkoraku med umirjenostjo in spokojnostjo gozdov ter hitrostjo mestnega vrveža. Tudi na vasi dnevi vse bolj drvijo in v tem drvečem svetu odraščajo naši najmlajši. Ker so obdani z vsemi mogočimi svetlobnimi in zvočnimi močnimi dražljaji, je pot skupnega preživljanja časa pogosto zelo zapletena.

V Komisiji Mladi in lovstvo, ki deluje pod okriljem Lovske zveze Slovenije, se omenjene težave zelo zavedamo in iščemo različne rešitve. Pogosto so aktivnosti v naravi dovolj močni dražljaji, da se otroci dobro počutijo in nimajo časa za dolgočasje. Kaj pa takrat, ko razmere ne omogočajo zunanjih dejavnosti? V komisiji smo za take primere pripravili tri gradiva. Upamo, da vam bodo všeč, še bolj pa si želimo dober sprejem pri najmlajših.

Ravnovesje v naravi

Pred leti se je rodila ideja o razvoju večplastne namizne igre, ki bi omogočila spoznavanje naravnih povezav in osnov ekologije. Zunanji avtor je pripravil igro, ki smo jo v Komisiji Mladi in lovstvo malce dodelali ter jo v upodobitev predali slikarju in oblikovalcu Igorju Pičulinu. Poiskali smo ustrezno založbo in tako je letos ugledala luč sveta, poimenovali smo jo Ravnovesje v naravi.

Igri Črni Peter in Spomin sta dokaj enostavni, omogočata pa nadgradnjo igre v razlago poučnih vsebin. Igra Ravnovesje v naravi sledi trendom razvoja namiznih iger. Nivo igranja je mogoče spremeniti: najmlajši igrajo osnovni nivo, starejši pa si lahko določene pogoje zelo spremenijo in naredijo igro miselno ter taktično bistveno zahtevnejšo. Tako igra ponuja lahkotno preživljanje deževnega večera ali pa večji izziv za deževne dni.

Igra lahko služi tudi kot didaktični pripomoček. Pri tem je v prvi vrsti pomembno znanje lovca. Kako gre lovcu v igri, v tem pogledu niti ni pomembno. Pomembno je, da zna razložiti določene povezave med našimi ukrepi, odzivom okolja in odzivom živali.

Igra ravnovesje v naravi. Foto: Gregor Bolčina

Še nekaj podrobnosti o igri Ravnovesje v naravi … V naravi so rastline in živali med seboj zelo povezane. Rastline omogočajo hrano rastlinojedom, živali pa rastlinam omogočajo prenos semen na dolge razdalje. Tu so še plenilci, ki lahko plenijo druge živali. Na vse pa delujejo vplivi nežive narave (temperatura, padavine …) in človekovi vplivi. Preplet odnosov med različnimi rastlinami in živalmi lahko spoznamo v igri Ravnovesje v naravi. Igralci se lahko poučijo tudi o pomenu ohranjenosti narave, ker nekatere živali ne morejo preživeti v okolju, ki ga človek spreminja, saj se človeka bojijo. Druge živali se na človeka navadijo in prilagodijo. Pokazatelj ohranjene narave so ravno plenilci, ki so krona prehranskega spleta. V igri so to šakal, medved, ris in volk. Z znanjem o rastlinah in živalih, srečo pri kocki in pravilno izbiro poti mora igralec zbrati vse pogoje za obstoj svojega izbranega plenilca.

Sama igra temelji na štirih plenilcih, čeprav vemo, da si vsi štirje glede plenilstva niso enakovredni. Je pa za preživetje vseh štirih zelo pomembno okolje, ki jih obdaja. V igro je nemogoče prenesti povsem realne povezave. Ker želimo z igro spodbuditi tudi poznavanje domačega okolja, nastanejo ob tem nove omejitve (na primer v afriškem okolju bi bilo lažje najti več vrst pravih plenilcev).

Z igro Ravnovesje v naravi želimo zapolniti vrzel gradiva za mlade. Ob plakatih, zgibankah, knjižicah in kartah smo zdaj dodali še namizno igro. Igra je sicer malce večja in je ne nosimo v žepu, je pa lično oblikovana in ravno pravšnja za na igralno polico lovske sobe ali lovske koče. Pa tudi za kam drugam.

Vse tri družabne igre so na voljo na Lovski zvezi Slovenije po akcijski ceni*: Igri Spomin in Črni Peter staneta vsaka po en evro, igra Ravnovesje v naravi pa 30 evrov (vse vključno z DDV). Pišete lahko na lzs@lovska-zveza.si ali pokličete na (01) 241-09-10.

Karte Črni Peter

Karte Črni Peter so primerna igra za deževne dni in daljše večere. Ker so enostavne in majhne, se izkažejo tako v lovski sobi kot lovskem bivaku. Čeprav so videti povsem enostavne, vsebujejo številne poučne elemente. Podobe so naslikane umetelno in spodbujajo razmišljanje o vrstah živali, razlikovanju spola in njihovi prehrani. Taka večplastnost povzdigne uporabno vrednost kart. Karte so na voljo že nekaj časa in so se zelo dobro uveljavile, povpraševanje je bilo veliko in potreben je bil ponatis. Upamo, da bomo naredili še katerega.

Karte Črni Peter. Foto: Gregor Bolčina
Igra Spomin. Foto: Gregor Bolčina

Spomin

Najmlajši otroci imajo radi igre s podobami. Karte kot take so zanje zanimive zaradi podob, potek igre pa jim pogosto povzroča težave, saj terja določena predznanja in predvidevanja. V tej luči smo na komisiji izdali igro Spomin. Tudi ta igra z izjemnimi podobami odpira večplastnost igre. Podobe in osnovna oblika sledita kartam Črni Peter, kar omogoča tudi povezovanje obeh iger. Same ploščice so nekoliko manjše od kart, kvadratne oblike, in tako na mizi zavzamejo nekaj manj prostora. Med igranjem se lahko mimogrede pogovorimo o vrsti živali in njenem prehranjevanju ter življenjskem okolju.

Igra Spomin ima še eno veliko prednost: zelo primerna je za medgeneracijsko povezovanje. Med igranjem utrjujemo spomin, kar je dobrodošlo za najmlajše in starejše. Ko nas bodo otroci premagali v igri Spomin, dobimo jasen znak, da se moramo igrati še malce več, da si naš spomin »povrne kondicijo«.

Gregor Češarek

*Igra Spomin po zaključku akcije stane 2 evra, karte Črni Peter 2 evra, igra Ravnovesje v naravi pa 30 evrov (vse vključno z DDV).

Termini novembrske oddaje Dober pogled

  • VTV VELENJE: torek, 30. 11. 2021, ob 21:20
  • TV IDEA MURSKA SOBOTA, nedelja, 28. 11. 2021, ob 19:00 in 20:45
  • GTV GORENJSKA TELEVIZIJA, nedelja, 28. 11. 2021, ob 19:35 in ponedeljek, 29. 11. 2021, ob 18:00
  • VAŠ KANAL NOVO MESTO, torek, 30. 11. 2021, ob 22:00 in sreda, 1. 12. 2021, ob 10:00
  • ATM KRANJSKA GORA, sobota, 27. 11. 2021, ob 20:00
  • TV PTUJ, sobota, 4. 12. 2021, ob 21:00 in nedelja, 5. 12. 2021. ob10:00
  • ETV HD, četrtek, 2. 12. 2021, ob 20:00
  • TV ORMOŽ, petek, 3. 12. 2021, ob 20:00, sobota, 4. 12. 2021, ob 20:00, nedelja, 5. 12. 2021, ob 20:00

Sestal se je Upravni odbor LZS

Upravni odbor Lovske zveze Slovenije se je včeraj sestal preko videokonference na 14. redni seji.

Dnevni red seje je obsegal 22 točk, člani Upravnega odbora so med drugim sprejeli vsebinski in finančni načrt Lovske zveze Slovenije za prihodnje leto, določili strukturno delitev sredstev po komisijah, sprejeli so pravilnik o finančno materialnem poslovanju in računovodenju v LZS ter spremembe navodil za izvajanje praktičnega in teoretičnega dela lovskega izpita ter vodenje zbirk podatkov. Prav tako so sprejeli spremembe in dopolnitve pravilnika o lovskem strelstvu, potrdili so predavateljske aktive za izvedbo usposabljanja za preizkus znanja z lovskim orožjem in izvedbo tečaja za pripravo na teoretični del lovskega izpita v letu 2022. Upravni odbor je potrdil izplačilo solidarnostne pomoči iz Zelenega sklada.

Predsednik LZS mag. Lado Bradač je člane seznanil s postopki za izgradnjo nacionalnega lovskega centra v Lukovici, z izvedenimi usposabljanji za izvajanje določenih nujnih nalog po potrditvi afriške prašičje kuge ter tudi z informacijami glede izvajanja skupnih lovov in ukrepi za preprečevanje širjenja covid-19.

Zapustil nas je legendarni Maks Konečnik

Zapustil nas je legendarni poklicni lovec Maks (Maksimilijan) Konečnik.

Akterji prve naselitve risa pred vilo Zlatorog ob 30 obletnici naselitve: mag. Janez Černač, Ciril Štrumbelj, Cilka Konečnik, Lado Švigelj, Janez Čop in Maks Konečnik (z leve proti desni). Foto: Gregor Bolčina

Lov mu je bil položen že v zibelko, ki ga je prvič zazibala 11. 10. 1927 na Koroškem v Gradišču pri Slovenj Gradcu. Med lovske vrste je vstopil leta 1949. Strast do lova ga je vodila na Kočevsko, kjer je bil do upokojitve poklicni lovec v takratnem gojitvenem lovišču Medved Kočevje.

Za svoje nesebično delo je ob proslavi 100. obletnice Lovske zveze Slovenije, 27. 10. 2007 prejel posebno priznanje za prispevek k slovenskemu lovstvu.

Spomin na Maksa bo ostal še dolgo živ v srcih številnih lovcev Evrope.

Gregor Bolčina

O risu na lovskih taborih za otroke

V okviru lovskih taborov za otroke so v Brkinsko-Kraški Zvezi lovskih družin (ZLD) in v Savinjsko-Kozjanski ZLD predstavili risa, našo največjo divjo mačko.

Udeleženci predstavitve o risih v Savinjsko-Kozjanski ZLD. Foto: Stane Ivanšek

Sodelavci projekta LIFE Lynx so otroke seznanili z biologijo, ekologijo in ogroženostjo risa ter s projektom LIFE Lynx ter jih spoznali s premikanjem risov po slovenskem prostoru glede na podatke, pridobljene s telemetričnimi ovratnicami. Predvajali so jim posnetke in fotografije iz foto-pasti ter pokazali pripomočke, ki jih uporabljajo pri monitoringu risov. Otroci so z zanimanjem poslušali o risih, najbolj so jim bili všeč odlitki stopinj velikih zveri in ovratnice za spremljanje gibanja risov.

Predstavitev v Brkinsko-Kraški ZLD. Foto: Danimir Rebec

Siromašenje okolja za malo divjad se nadaljuje

Jesensko mulčenje in čiščenje jarkov v dolini Drvanje je pogoje za malo divjad le še poslabšalo. Kam to vodi, se sprašujejo slovenskogoriški lovci in bijejo plat zvona.

Gola in pusta dolina Drvanje med Brengovo in Verjanami. Foto: Marjan Toš

Skupni jesenski lovi na malo divjad počasi postajajo preteklost. Vse več lovskih družin v Slovenskih goricah jih opušča, nekatere so jih skrčile na minimum. Med njimi sta tudi LD Dobrava in LD Lenart, v katerih so se odstrelu fazanov in poljskih zajcev povsem odrekli. Številčnost teh dveh vrst male divjadi je namreč minimalna in v dobršnem delu lovišč resno ogrožena. Skupne jesenske love so omejili tudi v LD Sv. Jurij v Slovenskih goricah, saj ocenjujejo, da dodatno preganjanje ogrožene male divjadi ni več smiselno. Res je, da so v osrednjih Slovenskih goricah skupne jesenske love lani in letos dodatno skrčili oziroma jih marsikje povsem odpovedali zaradi covid-19.

Spomini na stare čase sicer ostajajo, a še več zaskrbljenosti, kaj bo sploh še ostalo zanamcem

Starejša generacija slovenskogoriških lovcev se rada spominja jesenskih lovov na malo divjad po drugi svetovni vojni in vse do začetka osemdesetih let minulega stoletja. Do takrat so imeli v loviščih dovolj fazanov, zajcev in druge male divjadi, razen poljskih jerebic, ki jih je zdesetkala huda zima 1961/62 in po njej si ta priljubljena poljska kura v osrednjih Slovenskih goricah nikoli več ni opomogla. Številčnost fazana v Sloveniji se je v zadnjih desetletjih bistveno zmanjšala, v Slovenskih goricah pa je upadla na minimum. Zato se slovenskogoriški lovci ne strinjajo z ocenami, da fazan ni ogrožen.

Lovci iz Slovenskih goric opozarjajo, da izrazito negativno vpliva nanj tudi spomladansko požiganje zaraslih površin in v novejšem času mulčenje. In temu smo bili priče pred dnevi v dolini reke Drvanje v LD Dobrava. Vsi jarki so ostali brez slehernega rastja, kaj šele kritja za poljsko divjad. Najprej spomladi in zdaj še tik pred zimo, kar je življenjske razmere za poljsko divjad dodatno poslabšalo.

Marjan Toš

Brez vsakega kritja za poljsko divjad. Foto: Marjan Toš
Goli in očiščeni melioracijski jarek v Zg. Verjanah. Foto: Marjan Toš

Sestanek strokovnih tajnikov usposobljenih članic

Delovni sestanek strokovnih tajnikov usposobljenih članic je zaradi covid-19 tudi letos potekal v obliki videokonference.

Strokovne tajnike sta 16. novembra na videokonferenci pozdravila direktor Strokovne službe LZS mag. Božo Zakrajšek in predsednik LZS mag. Lado Bradač. Slednji je predstavil potek usposabljanja za člane skupin za iskanje poginulih divjih prašičev in člane skupin za izredni odstrel v primeru izbruha afriške prašičje kuge. Izpostavil je tudi predvidene spremembe Zakona o divjadi in lovstvu na področju lovišč s posebnim namenom ter načrtovane spremembe pravilnika o lovskem strelstvu. Mag. Bradač je pojasnil tudi, da ovir za izdajo gradbenega dovoljenja za nacionalni lovski center v Lukovici ni več, razpis za izvajalca gradbenih del bo predvidoma objavljen spomladi 2022.

Nosilci nalog Strokovne službe LZS so na kratko predstavili delovanje Strokovne službe in Uredniškega odbora glasila Lovec, Zlatorogove knjižnice in spletne strani LZS. Sledile so predstavitve opravljenih nalog posameznih usposobljenih članic, to je zvez lovskih družin v letošnjem letu in napovedi za prihodnje leto. Delovni sestanek se je zaključil s pobudami in predlogi strokovnih tajnikov, še posebej pa je bila izpostavljena pobuda, da se tajniki večkrat sestanejo v živo.

PONOVNO ODPRTO: obnovitveni tečaj za usposobljeno osebo in dopolnilno izobraževanje za lovske čuvaje v e-izvedbi

Ponovno sta v e-izvedbi odprti dve izobraževanji, in sicer obnovitveni tečaj za usposobljeno osebo in dopolnilno izobraževanje za lovske čuvaje. Izobraževanji sta odprti do 30. novembra.

Foto: Pixabay

Po oddani prijavi preko namenskega programa Lisjak bo vsak udeleženec prejel na e-naslov uporabniško ime in geslo, s katerim se bo prijavil v sistem. Vsak udeleženec mora imeti v Lisjaku vnesen veljaven e-naslov.

Lovci, ki so bili že prijavljeni na ti dve e-izobraževanji, pa niso do vsebin nikoli dostopali, bodo izpisani iz lovske šole. Če želijo izobraževanje kljub vsemu opraviti, naj se ponovno prijavijo!

OBVESTILO za udeležence usposabljanj in tečajev

Za preprečevanje širjenja nalezljive bolezni covid-19 je potrebno preventivno in odgovorno ravnanje. Udeležba na tečajih in usposabljanjih je dovoljena, če udeleženci izpolnjujejo pogoje PCT in nosijo zaščitne kirurške maske ali maske tipa FTTP2.

Foto: Andrej Miklavčič

Udeležencu, ki PCT pogoja ne izpolnjuje, ali če pred predavanjem oziroma usposabljanjem ne opravi samotestiranja s testi HAG, ali če je test samotestiranja pozitiven, predsednik območne lovske zveze oziroma strokovni tajnik oziroma organizator usposabljanja ne dovoli udeležbe na tečaju oziroma usposabljanju.

Podrobnejše informacije:

OBVESTILO: Izvajanje skupnih lovov in ukrepi za preprečevanje širjenja covid-19

Izvajanje skupnih lovov je dovoljeno, če udeleženci izpolnjujejo pogoj PCT. V primeru, če ni mogoče zagotoviti medosebne razdalje vsaj 1,5 metra, je obvezna uporaba zaščitne kirurške maske ali maske tipa FFP2. Za izvedbo skupnega lova pod navedenimi pogoji je odgovorna lovska družina, ki organizira skupni lov.

Foto: Andrej Miklavčič

V ponedeljek, 8. novembra 2021 je začel veljati Odlok o začasnih ukrepih za preprečevanje in obvladovanje okužb z nalezljivo boleznijo covid-19 (Uradni list RS, št. 174/01; v nadaljnjem besedilu: Odlok), ki med ukrepi za preprečitve širjenja okužb ter zmanjšanja števila težjih potekov nalezljive bolezni covid-19 kot pogoj za opravljanje dejavnosti, določajo pogoj prebolevnosti, cepljenosti ali testiranja (v nadaljevanju: pogoj PCT), uporabo zaščitne kirurške maske ali maske tipa FFP2 v zaprtih javnih krajih oziroma prostorih, razkuževanje rok in prezračevanje zaprtih prostorov, v katerih se opravlja dejavnost ter začasno omejitev zbiranja ljudi na območju Republike Slovenije.

Tudi lovci moramo delovati preventivno in odgovorno za omejitev širjenja bolezni covid-19, zato pri izvajanju nalog trajnostnega gospodarjenje z divjadjo, kot tudi vseh ostalih aktivnosti, povezanih z lovom, upoštevajmo vse splošno sprejete ukrepe in priporočila NIJZ.

Izvajanje skupnih lovov je tako dovoljeno, če udeleženci izpolnjujejo pogoj PCT in je med udeleženci mogoče zagotoviti medosebno razdaljo vsaj 1,5 metra. V primeru, če te medosebne razdalje ni mogoče zagotoviti, je obvezna uporaba zaščitne kirurške maske ali maske tipa FFP2. Za izvedbo skupnega lova pod navedenimi pogoji je odgovorna lovska družina, ki organizira skupni lov.

Lovovodja mora preveriti, ali udeleženci izpolnjujejo pogoj PCT

Lovovodja mora na zboru lovcev pred skupnim lovom preveriti, ali udeleženci izpolnjujejo pogoj PCT. Če kateri izmed prisotnih na zboru lovcev tega pogoja ne izpolnjuje, lahko pred pričetkom skupnega lova ob navzočnosti lovovodje ali druge osebe, ki jo določi lovovodja, opravi presejalno testiranje s testom HAG za samotestiranje.

Lovcu, ki PCT pogoja ne izpolnjuje, ali če pred skupnim lovom ne opravi samotestiranja s testi HAG, ali če je test samotestiranja pozitiven, lovovodja ne dovoli sodelovanja na skupnem lovu.

Pogoj PCT je izpolnjen, če se lovci izkažejo z veljavno lovsko izkaznico (lovski gostje tudi z veljavnim osebnim dokumentom) in razpolagajo z enim od naslednjih dokazil:

  1. z digitalnim covid potrdilom v digitalni ali papirnati obliki, opremljenim s QR kodo,
  2. z dokazilom o cepljenju zoper covid-19,
  3. z dokazilom o negativnem rezultatu testa PCR, ki ni starejši od 72 ur od odvzema brisa ali testa HAG, ki ni starejši od 48 ur od odvzema brisa.
  4. z dokazilom o pozitivnem rezultatu testa PCR, ki je starejši od deset dni, razen če zdravnik presodi drugače, vendar ni starejši od 180 dni,
  5. z dokazilom o prebolevnosti in dokazilom o cepljenju, s katerim dokazujejo, da so bili v obdobju, ki ni daljše od 180 dni od pozitivnega rezultata testa PCR oziroma od začetka simptomov, cepljene.

Prav tako je po koncu skupnega lova priporočljiva uporaba zaščitne maske pri gibanju in zadrževanju v zaprtih prostorih, če ni mogoče zagotoviti medosebne razdalje najmanj 1,5 metra. Tudi v prihodnje naj pri pregledu uplenjene divjadi usposobljene osebe ravnajo v skladu s higienskimi priporočili NIJZ in priporočili Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

Po skupnem lovu ni dovoljeno druženje ter strežba in uživanje hrane in pijače

Z namenom zagotovitve zdravja vseh udeležencev skupnega lova, po skupnem lovu ni dovoljeno druženje ter strežba in uživanje hrane in pijače, prav tako pa ni priporočljivo zadrževanje v zaprtih prostorih.

Navedeni pogoji, ki veljajo za izvedbo skupnih lovov, veljajo tudi za izvedbo skupinskih lovov ter za izvajanje vseh ostalih aktivnosti, povezanih z lovom. Tudi v prihodnje naj pri pregledu uplenjene divjadi usposobljene osebe ravnajo v skladu s higienskimi priporočili NIJZ in priporočili Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

Nespoštovanje sprejetih ukrepov je prekršek po 57. členu Zakona o nalezljivih boleznih (Uradni list RS, št. 33/06 – uradno prečiščeno besedilo, 49/20 – ZIUZEOP, 61/20 – ZIUZEOP-A, 80/20 – ZIUOOPE, 152/20 – ZZUOOP, 142/20, 175/20 – ZIUOPDVE, 203/20 – ZIUPOPDVE, 15/21 – ZDUOP, 82/21, 88/21 – odl. US), za katerega je za posameznika zagrožena kazen od 400 EUR do 4.000 EUR. V primeru povzročitve nevarnosti za zdravje večjega števila ljudi v času, ko je zbiranje ljudi prepovedano zaradi nevarnosti širjenja nalezljive bolezni, pa se posameznik kaznuje z globo od 1.200 EUR do 12.000 EUR.  Za prekrške pa se lahko v skladu z določbami 57. a člena zakona izreče v hitrem postopku globa tudi v znesku, ki je višji od najnižje predpisane globe, določene s tem zakonom.

Mlade seznanili z naravo in lovstvom

Lovska zveza Koper je 9. oktobra v Rižani izvedla 2. tabor za mlade pod vodstvom predsednika zveze Fabia Steffeta.

Namen tabora je bil seznanjanje mladih z naravo in lovstvom. Udeležilo se ga je 21 otrok in mladostnikov, ki so izvedeli več o lovstvu in delu lovcev, o naših prostoživečih živalih, o lovskih psih in lovski kulinariki. Ogledali so si tudi lovsko prežo, izdelali solnico ter posadili hrast. Sledilo je kosilo in druženje s predstavitvijo lovske kulture, šeg in običajev ter risanjem na temo lovstva.

Lovska zveza Koper

VIDEO: Praktična vaja iskalcev tudi v Mariboru

Lovska zveza Slovenije je v sodelovanju z Upravo za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, higiensko službo (VHS) in Lovsko zvezo Maribor v četrtek, 4. novembra, izvedla praktični del usposabljanja za člane skupin za iskanje poginulih divjih prašičev za severnovzhodno Slovenijo.

Foto: Božidar Kunej

Prvi dan usposabljanja za skupine po 25 udeležencev je potekal pri lovskem domu in istoimenskem lovišču Pobrežje – Miklavž. Prva skupina je s prikazom praktične vaje pričela ob 9. uri, druga ob 11:30 in tretja, ob 14. uri.

Načrt terenskega dela je bil sledeč: 1 ura izvajanja biovarnostnih ukrepov pri vstopu in izstopu iz okuženega območja, 1 ura prikaza pristopa k najdenemu poginulemu divjemu prašiču in 2 uri izvedbe iskanja na terenu z uporabo aplikacije WBT. Drugi dan usposabljanja ob enakem časovnem terminu bo v soboto, 6. novembra.

Božidar Kunej

Potek vaje si lahko ogledate v spodnjem prispevku:

Vir: https://net-tv.si

Druženje štajerskih in zamejskih lovcev v Dobravi odpovedano

Iz Lovske zveze (LZ) Maribor so sporočili, da so zaradi novonastalih neugodnih epidemioloških razmer odpovedali letošnje srečanje s člani Kluba prijateljev lova (KPL) iz Celovca v Dobravi v Slovenskih goricah, načrtovano za 6. novembra.

Dva predsednika, Marjan Gselman (LZ Maribor) in Janez Kaiser (KPL) na praznovanju stoletnice LZ Maribor. Foto: arhiv LZ Maribor

Mariborska zveza že 57 let tvorno sodeluje z zamejskim lovskim klubom na avstrijskem Koroškem in s tem krepi stike in vezi med matičnim narodom in manjšino onstran Karavank. Vsako leto okoli Martinovega organizirajo srečanje s skupnim lovom na malo divjad. Letos je bila za gostitelja srečanja izbrana Lovska družina Dobrava v Slovenskih goricah, ki takšno sodelovanje podpira in je že leta 1989 prvič gostila zamejske koroške lovce.

Častni pokrovitelj letošnjega srečanja je bil trojiški župan David Klobasa, ki je ob prevzemu pokroviteljstva posebej izpostavil pomen tovrstnega sodelovanja med slovenskimi in zamejskimi lovci.

Predsednik LZ Maribor Marjan Gselman je pojasnil, da niso želeli tvegati, a bodo letošnji in lanski odpovedani lov, nadoknadili prihodnje leto, ko bo srečanje lahko sproščeno in brez omejitev. S tem se je strinjal tudi predsednik KPL Celovec Janez Kaiser.

Marjan Toš

Ne gre za križanca

Marko Richter – Zeleni, član Lovske družine Kapla na Kozjaku in pripadnik Slovenske vojske nam je sporočil, da je prejšnji teden najdena povožena divja mačka po oceni strokovnjakov Prirodoslovnega muzeja Slovenije prava.

Povožena divja mačka med Kočevjem in Vinico je bila prava divja mačka. Foto: osebni arhiv Marjana Toša

Muzealci so si namreč pozorno ogledali vse fotografije mačke, povožene na cesti med Kočevjem in Vinico pred vasjo Daljne njive, in ocenili, da gre za divjo mačko in ne za mešanca z domačo mačko. Prirodoslovni muzej Slovenije bo preparat povožene divje mačke prevzel za muzejsko zbirko. O tem sta najditelja obvestila Zdenka in Ignac Lovrenčič iz preparatorske delavnice v Hočah. Najditelj pa bo za osebno zbirko in spomin preparat divje mačke fotografiral in s tem dokumentiral dragoceno najdbo.

Marjan Toš

Zapustila nas je Sely de Brea Šubic

Razžalostila nas je žalostna novica, da nas je včeraj, 2. novembra, nenadoma zapustila naša lovska tovarišica Sely de Brea Šubic.

Vedno vedra in čila Sely nam je poleg osebnega vtisa dobre in poduhovljene osebe zapustila tudi številne sledi s svojim strokovnim delom v lovstvu.

Poleg aktivnega dela na področju izobraževanja, kot podpredsednica komisije Lovske zveze Slovenije in predsednica komisije pri Zvezi lovskih družin Gorenjske, se jo bomo številni lovci spominjali tudi kot predavateljice, saj je bila dolga leta članica predavateljskega aktiva za lovskočuvajske tečaje.

Neizbrisno sled je pustila kot soavtorica priročnika Divjad in lovstvo ter avtorica priročnika Mentor in lovski pripravnik.

V slovenskem lovskem prostoru bo spomin na našo Sely še dolgo živ.

Gregor Bolčina

Oglejte si novo oddajo Dober pogled

Na ogled je nova, oktobrska oddaja o lovstvu, oddaja Dober pogled. Na voljo na spletni strani ali na našem Youtube kanalu.

Oddaja se začenja s prispevkom iz Kidričevega, kjer je potekalo veliko zborovanje lovcev ob stoletnici delovanja Zveze lovskih družin Ptuj-Ormož. Na strelišču Gaj-Pragersko so potekali Dnevi lovskega strelstva 2021, v okviru katerih je Lovska zveza Slovenije izvedla državno prvenstvo v strelski kombinaciji za veterane in superveterane in državno prvenstvo v strelski kombinaciji OPEN 2021. V Štanjelu pa sta potekali dve zanimivi mednarodni kinološki preizkušnji.

Praktični del usposabljanja za iskalce – v terminu 30. oktobra še prosta mesta!

V teku je praktični del usposabljanja članov skupin za iskanje poginulih divjih prašičev. Tokrat nas prijazno gostijo lovski tovariši iz Lovske družine Banja Loka – Kostel, kjer je v soboto, 30. oktobra, na voljo še nekaj prostih mest.

Foto: Gregor Bolčina

Termin je bil namenjen predvsem lovcem, ki so opravili predhodno izobraževanje na daljavo, iz Kočevske in Bele krajine. Ker pa je v obeh terminih v soboto, 30. oktobra (ob 9. in ob 12. uri) še nekaj prostih mest, vljudno vabimo tudi zainteresirane udeležence iz ostalih delov Slovenije.

V terminu 30. oktobra še nekaj prostih mest

V kolikor ste opravili prvo izobraževanje in imate v soboto čas, se obrnite na tajnika vaše lovske družine, da vas prijavi na izobraževanje in tako drugo stopnjo usposabljanja opravite že to soboto. Usposabljanje bo potekalo pri lovskem domu LD Banja Loka – Kostel, Banja Loka 1, 1336 Kostel. Sama praktična vaja traja približno uro in pol.

Sicer pa je predvidenih še 6 tovrstnih izobraževanj na treh lokacijah po Sloveniji (Divača, Maribor in Zasavje). Za marsikoga torej nobena lokacija ne bo blizu.

Gregor Bolčina

Naletel na redek primerek divje mačke

Vojak in lovec Marko Richter je med opravljanjem službe naletel na povoženo divjo mačko in takoj obvestil vse pristojne službe.

Najditelj povožene divje mačke Marko Richter. Foto: Marjan Toš

Pripadnik Slovenske vojske, sicer pa lovec in naravovarstvenik Marko Richter – Zeleni, član zelene bratovščine s Kaple na Kozjaku, je med opravljanjem službene dolžnosti na cesti med Kočevjem in Vinico pred vasjo Daljne njive našel povoženo divjo mačko.

Obvestil je pristojne službe in tudi Lovsko družino Sinji Vrh, ki se je divji mački odrekla. V kratkem jo bodo prepeljali v Hoče k preparatorju, ki bo pregledal lobanjo in ocenil, ali gre res za divjo mačko ali za morebiti križanca. O najdbi je obveščen tudi Prirodoslovni muzej Slovenije. Richter je povedal, da je bil nad najdbo presenečen, in če se ji bo Prirodoslovni muzej odpovedal, bo preparat divje mačke krasil njegovo sobo lovskih spominov.

Divja mačka (Felis sylvestris) je zver, ki živi v Evropi, v savanah Afrike in v jugozahodni Afriki. Svoje domovanje ima tudi v Sloveniji, kjer je zaščitena živalska vrsta. Najpogostejša je na Notranjskem, južnem Dolenjskem in na Primorskem, svoje domovanje pa si najde tudi v drugih delih. Divja mačka je nekoliko podobna domači mački, vendar je od nje večja, krepkejša in ima debelejši ter krajši rep s črno konico. Divja mačka živi v samotnih listnatih, iglastih in mešanih gozdovih. Pogosto se naseli na skalnatem območju gozda, kjer ima dovolj skrivališč. Človeku in človeškim bivališčem se izogiba.

Marjan Toš

Divja mačka. Foto: Marjan Toš

Začelo se je praktično usposabljanje članov skupin za iskanje poginulih divjih prašičev

Lovska zveza Slovenije je v sodelovanju z Upravo za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) ter higiensko službo (VHS) v četrtek, 21. oktobra, izvedla praktični del usposabljanja za člane skupin za iskanje poginulih divjih prašičev za območje ljubljanskega in notranjskega volilnega okoliša.

Foto: Gregor Bolčina

Usposabljanje za skupine po 25 udeležencev je potekalo v in pri lovskem domu LD Tomišelj. Prva skupina je začela ob 9. uri, druga pa ob 12. uri. Načrt terenskega dela je bil sledeč: 1 ura izvajanja biovarnostnih ukrepov pri vstopu in izstopu iz okuženega območja, 1 ura prikaza pristopa k najdenemu poginulemu divjemu prašiču in 2 uri izvedbe iskanja na terenu z uporabo aplikacije WBT.

Predpogoj za prijavo na to usposabljanje je udeležba na predhodnem usposabljanju, ki je potekalo na daljavo prek aplikacije MS Teams. Kdor v sistemu Lisjak ni imel vnesene udeležbe na to usposabljanje, se na praktični del ni mogel prijaviti.

Naslednji skupini bosta usposabljanje opravili na isti lokaciji, v soboto 23. oktobra, sledilo jim bo terensko usposabljanje za lovce iz Kočevske in Bele krajine v Banji Loki, v četrtek 28. oktobra, in v soboto, 30. oktobra. Sledila bodo usposabljanja drugod po Sloveniji.

Gregor Bolčina

Izvajanje skupnih lovov in ukrepi za preprečevanje širjenja nalezljive bolezni covid-19

Prejeli smo več vprašanj v zvezi z izvajanjem skupnih lovov in ukrepov, ki jih moramo upoštevati lovci med lovom in po lovu.

Foto: Urša Kmetec

Ukrepi, ki jih je v zvezi s preprečevanjem širjenja okužb z virusom SARS-CoV-2 sprejela Vlada Republike Slovenije, posebej ne določajo pogojev, pod katerimi se izvajajo naloge trajnostnega gospodarjenja z divjadjo, med njimi tudi izvajanje skupnih lovov, ki jih lovci izvajamo na podlagi koncesijskih pogodb za trajnostno gospodarjenje z divjadjo.

Ne glede na to moramo tudi lovci delovati preventivno in odgovorno za omejitev širjenja bolezni covid-19, zato pri izvajanju nalog trajnostnega gospodarjenje z divjadjo, kot tudi vseh ostalih aktivnosti, povezanih z lovom, upoštevajmo vse splošno sprejete ukrepe in priporočila NIJZ.

Eden izmed pogojev, pod katerimi je dovoljeno zbiranje ljudi, je na podlagi Odloka o začasni omejitvi zbiranja ljudi zaradi preprečevanja okužb s SARS-CoV-2 (Uradni list RS, št. 129/21, 132/21, 135/21, 140/21, 146/21, 149/21) in Odloka o načinu izpolnjevanja pogoja prebolevnosti, cepljenja in testiranja za zajezitev širjenja okužb z virusom SARS-CoV-2 (Uradni list RS, št. 147/21, 149/21, 152/21, 155/21, 157/21 – skl. US) tudi pogoj PCT.

Za zdravje vseh udeležencev skupnega lova je priporočljivo, da se ta pogoj preveri na zboru lovcev pred skupnim lovom. V primeru, da kateri izmed prisotnih na zboru lovcev tega pogoja ne izpolnjuje, pa lahko pred pričetkom skupnega lova opravi presejalno testiranje s testom HAG za samotestiranje.

Prav tako je po koncu skupnega lova priporočljiva uporaba zaščitne maske pri gibanju in zadrževanju v zaprtih prostorih, če ni mogoče zagotoviti medosebne razdalje najmanj 1,5 metra. Tudi v prihodnje naj pri pregledu uplenjene divjadi usposobljene osebe ravnajo v skladu s higienskimi priporočili NIJZ in priporočili Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

Lovska zveza Slovenije

47. Srečanje lovskih pevskih zborov in rogistov v Medvodah

Po enoletnem premoru, ki ga je zakrivila epidemija covid-19, so 16. oktobra, na 47. Srečanju lovskih pevskih zborov in rogistov v Medvodah, ponovno zadoneli številni lovski rogovi in spet se je slišalo ubrano zborovsko petje.

Foto: Urša Kmetec

Praznik lovske kulture, na katerem je nastopilo 27 zborov in skupin rogistov, se je začel z uvodnimi fanfarami Domžalskih rogistov. Predstavnik organizatorja dogodka, predsednik Kulturnega društva Simon Jenko Lovski pevski zbor Medvode Janez Šubic je v dobrodošlici zaželel: »da bi imeli moč, voljo in dovolj podpore lovsko kulturo še naprej približevati širši javnosti.«

47. Srečanje lovskih pevskih zborov in rogistov, Medvode

Nastopajoče in obiskovalce sta pozdravila tudi župan občine Medvode Nejc Smole in predsednik Lovske zveze Slovenije mag. Lado Bradač, ki je povedal: »Strah pred druženjem se je zarezal tudi v naše lovske kosti. To ni prav. Prav je, da se družimo, zapojemo in se poveselimo, seveda ob izpolnjenemu pogoju PCT. Hvala, da se danes lahko družimo in z veseljem bom prisluhnil vašemu petju in igranju.«

Srečanje lovskih pevskih zborov in rogistov je po 25 letih ponovno potekalo v Medvodah. Program rogistov je bil v celoti posvečen spominu na Jožeta Grleca, skladatelja in glasbenega strokovnjaka na področju lovskih rogov; zaigrali so skladbe Skupaj lovci, Koračnica lovcev, Pozdrav rogistov, Koračnica, Veselo na lov, Mi smo lovci in Konec lova. V skupnem pevskem nastopu so se zbori predstavili z Zdravljico ter pesmimi Medvoška, Lovčeva ljubezen, Od Urške, Triglav, Lovska in Mi smo lovci.

Program so popestrili Metod Ferbar, ki je predstavil Romanje na Šmarno goro – pridigo, ki jo je za svojega strica Jakoba, ki je služboval na Šmarni gori, napisal sam France Prešeren; Zvone Nagode, ki je interpretiral duhovnika, pisatelja, pesnika, domoljuba in gornika Jakoba Aljaža ter KUD Jarem s skečem Rana ura, ki je nastal po črtici pisatelja in slikarja Ivana Malavašiča.

Foto: Urša Kmetec

Člani Lovske družine Medvode in Lovske družina Šmarna gora so predstavili lovski ropot, oponašalec jelenjega rukanja Simon Ferlinc pa tekmovalne discipline z letošnjega evropskega prvenstva. Na dogodku so predstavili tudi dela slikarja Andreja Militarova, rezbarja Franca Barbiča in strojilca kož Marjana Petrača.

Ob tej priložnosti je Lovska zveza Slovenije podelila zlato plaketo prve stopnje za lovsko kulturo Andreju Militarovu ter posthumno Francu Barbiču – priznanje je ob minuti tišine prevzel njegov sin. Komisija za lovsko kulturo in odnose z javnostmi LZS je podelila tudi red za lovske zasluge tretje stopnje Lovskemu pevskemu zboru Medvode.

Foto: Urša Kmetec
Foto: Urša Kmetec

Ob zaključni besedi predsednika Komisije za lovsko kulturo in odnose z javnostmi mag. Jani Šalamona so organizatorji prapor prireditve predali Zvezi lovskih družin Prekmurje, ki bo prihodnje leto v Prekmurju organizirala 48. Srečanje lovskih pevskih zborov in rogistov ter praznovala že 100-obletnico ustanovitve Prekmurskega lovskega društva.

Narava, divjad, lovstvo …

… je bil slogan letošnje, že četrte slikarske kolonije, ki jo je v avgustu 2021 organizirala Zveza lovskih družin (ZLD) Novo mesto, v sodelovanju z likovniki občine Trebnje, katerih predsednik je Branko Praznik, ki je izdatno pomagal tudi pri organizaciji.

Foto: Branko Praznik

Udeležba je bila nadvse dobra, saj je bilo prisotnih kar dvajset slikarjev iz širšega območja Slovenije, med katerimi je vsako leto tudi več lovcev. Ustvarjali so v prelepem okolju lovskega doma Lovske družine Velika Loka na Primskovem, kar so nam omogočili lovci lovske družine s starešino Sandijem Bregarjem na čelu.

Za dobro počutje in izvrstno prehrano smo poskrbeli organizatorji, saj menimo, da še kako drži tisti stari rek, da gre ljubezen skozi želodec. Tako slikarji radi pridejo in večinoma svoje izdelke poklonijo Lovski zvezi Slovenije. Za dobrodelni ples tako ne bo problemov za zbiranje artiklov za prodajo in tudi za kakšno drugo priložnost se bo našlo darilo. Predlog sodelujočih je bil, da kolonija postane tradicionalna in mislim, da tudi bo.

Slike in druge izdelke, postavimo na ogled v stalno galerijo likovnih del v stavbi ZLD v Novem mestu. Likovna dela smo v lanskem letu razstavili na še nekaj drugih lokacijah po Novem mestu. Zaradi znanih razlogov preprečevanja širjenja Covid 19, smo bili pri postavitvi razstav kar omejeni tako, da nismo gostovali niti na sedežu Lovske zveze Slovenije. Si pa želimo letošnje in tudi del lanskih izdelkov, predvsem panjske končnice, razstaviti v Ljubljani, ko bo galerija prosta.

Foto: Branko Praznik

V imenu slikarjev se zahvaljujem Komisiji za lovsko kulturo in odnose z javnostmi LZS, lovski družini Velika Loka, Branku Prazniku, Sandiju Bregarju in vodstvu ZLD Novo mesto, še posebej predsedniku Francu Jarcu.

Lov je osnovna naloga lovcev, lovska kultura, ki je pa široka paleta naših aktivnosti, pa je nadgradnja lovske dejavnosti in priča o ozaveščenosti in visoki stopnji kulture nekega naroda. Mislim, da ni potrebno razlagati, da ni samo denar tisti, ki spodbuja lovsko kulturno dejavnost. Nekoč teh denarnih vzpodbud ni bilo, pa se je kulturno življenje lovcev vseeno širilo in vzplamtelo do današnjih razsežnosti. Naj bo še naprej tako, lovci, ki se s tovrstno dejavnostjo ukvarjate, bravo in čestitke.

Stane Gabrijel, lovski mojster

47. Srečanje lovskih pevskih zborov in rogistov

Lovska zveza Slovenije in Kulturno društvo Simon Jenko Lovski pevski zbor Medvode Vas vabita na »PRAZNIK LOVSKE KULTURE«, na 47. Srečanje lovskih pevskih zborov in rogistov, ki bo v soboto, 16. oktobra 2021, ob 14. uri, v Športni dvorani v Medvodah, Ostrovrharjeva ulica 4.

Foto: arhiv LZS

Veličastno praznovanje stoletnice štajerskih lovcev

Lovska organizacija v Mariboru je od vsega začetka odgovorna članica krovne organizacije slovenskih lovcev – Neprecenljivo je njeno kulturno in narodno-politično poslanstvo v turbulentnih časih po prvi svetovni vojni – Danes je v 45 lovskih družinah Lovske zveze Maribor združenih 2.100 lovcev, med njimi tudi nekaj lovk.

Gostje in udeleženci zborovanja v Narodnem domu. Foto: Čerič

V veliki Maistrovi dvorani Narodnega doma Maribor, v hiši, v kateri so se ob prevratu leta 1918 odigrali za slovenstvo v mestu ob Dravi in na slovenskem Štajerskem številni prelomni dogodki, je bila 7. oktobra slavnostna akademija ob stoletnici Lovske zveze Maribor. Dogodek pod častnim pokroviteljstvom predsednika republike Boruta Pahorja, je pritegnil veliko pozornosti in je vnovič potrdil veljavo in pomen lovske organizacije na Štajerskem.

Program je  povezoval zgodovinar in radijski urednik Stanislav Stane Kocutar, sicer član LD Kamnica. V kulturnem programu  so nastopili mariborski lovski rogisti pod dirigentsko palico maestra Marjana Goloba in vokalna skupina Cantare. Neverjetno svečano ozadje in sceno so oblikovali praporščaki vseh lovskih družin iz mariborske zveze in iz sosednjih lovskih zvez ter iz Kluba prijateljev lova Celovec. Skupaj se jih je po arhaičnem stopnišču Narodnega doma do veličastne Maistrove dvorane sprehodilo kar 55.

Slavnostne akademije se je poleg množice lovcev udeležilo tudi veliko gostov, med katerimi so bili predsednik državnega zbora Igor Zorčič, kmetijski minister dr. Jože Podgoršek, direktor direktorata za lovstvo in ribištvo mag. Robert Režonja, mariborski župan Aleksander Saša Arsenovič, predsednik Lovske zveze Slovenije mag. Lado Bradač, predsednik KPL iz Celovca Janez Kaiser, predstavniki številnih območnih ZLD in LZ iz vse Slovenije, župani štajerskih občin, predstavniki LPN in lovske inšpekcije. 

Slavnostni govornik je bil predsednik Državnega zbora Igor Zorčič. Med drugim je dejal: »Vesel sem, da lahko danes z vami delim ta izjemen jubilej – stoletnico organiziranega lovstva na Štajerskem. Visoka obletnica Lovske zveze Maribor dovolj zgovorno priča o vaši veliki vztrajnosti, ki je omogočila nastanek in dolgoletno delovanje vaše zveze, ter izjemni ljubezni do narave, s čimer si zveza zagotavlja prepoznavno delovanje in družbeni ugled. Štajerci ste še posebej znani po vaši ljubezni do lova, pri čemer ste svoje poslanstvo – ohranjanje naravnega ravnovesja – še nadgradili z bogatimi družbenimi dejavnostmi vaših lovski družin in zveze. Lovski kulturi ter negovanju lovske tradicije in običajev ste dodali bogato kulturno življenje s prireditvami, razstavami in druženji. Vselej izkažete solidarnost s sočlani in drugimi člani vaših skupnosti, prispevate pa tudi k razvijanju in promociji sodobne pridobitvene dejavnosti, kot je lovski turizem in »foto« lov na velike zveri. Prepogosto se lov enači zgolj s poseganjem po orožju in streljanjem, vendar je lov danes veliko več. Je šport in rekreacija, je gospodarska dejavnost, je vrhunska kulinarika, je okoljevarstvo. Ko danes govorimo o lovskih družinah in zvezah, imamo v mislih veliko število zagnanih entuziastov, ki skrbijo za obstoj različnih živalskih vrst, za ohranjanje naravnega ravnovesja in bogastva. Lovci sodelujete tudi pri ozaveščanju družbe o pomenu trajnostnega razvoja in razširjate glas, da si vsa živa bitja delimo isti planet in se moramo zato naučiti sobivati, divjim živalim pa dopustiti življenje v njihovih naravnih okoljih. Vaše lovske družine in zveze so tudi odličen primer dobre organiziranosti in solidarnosti družbe. Nenazadnje pa naj izpostavim tudi zgodovinski pomen lovske zveze za Maribor in za Slovence. Lovska zveza Maribor oziroma takratna podružnica Slovenskega lovskega društva v Mariboru je bila ustanovljena v turbulentnih časih po prvi svetovni vojni, po boju za severno mejo in v časih ponemčevanja  Maribora, ki se je kasneje z dvigom nacizma samo še stopnjevalo. Organiziranje društva je imelo tako ob vseh njegovih kulturnih dejavnosti pomemben prispevek za ohranjanje slovenstva na Štajerskem. V Sloveniji smo upravičeno ponosni na našo bogato kulturno dediščino, v katero nedvomno sodi tudi zgodba o organiziranem lovstvu«.

Slavnostno akademijo so sklenili s premiero monokomedije Naj ostane med nami avtorja Toneta Partljiča. Z njo se je doživeto in igralsko prepričljivo predstavil dramski Igralec Bojan Maroševič s statisti iz KUD Pekre. Pred akademijo  je bil na balkonu Narodnega doma kljub deževnemu vremenu krajši koncert lovskih rogistov. Pred družabnim srečanjem v preddverju Maistrove dvorane so mariborski lovski zvezi čestitali za stoletnico in ji podarili spominska darila in plakete predstavniki ZLD Gorica, ZLD Kočevje, SK ZLD Celje, Koroške lovske zveze,  ZLD Ptuj – Ormož, ZLD Prekmurje, Lovačkog saveza osiječko-baranjske županije v sosednji Hrvaški in KPL iz Celovca.

dr. Marjan Toš

RAZPIS za podelitev finančnih nagrad za najboljša študentska dela s področja divjadi in lovstva

Strokovno-znanstveni svet LZS je objavil razpis za podelitev finančnih nagrad za najboljša diplomska, magistrska in doktorska dela s področja divjadi in lovstva, ki so bila izdelana in končana v obdobju 2020 – 2021. Prijave so možne do ponedeljka, 15. novembra, do 12. ure.

Foto: Pixabay

Na razpis se lahko prijavijo posamezniki, ki so v letih 2020 in 2021 izdelali in zaključili diplomsko, magistrsko ali doktorsko delo, v katerem so proučevali/obravnavali: divjad; ostale vrste prostoživečih živali, zanimive za lovsko organizacijo; življenjsko okolje divjadi; naravoslovne, družboslovne, humanistične in/ali (bio)tehnične teme, povezane z lovstvom.

Prispevki bodo objavljeni v Zlatorogovem zborniku

Predvidena vrednost razpisanih sredstev znaša 2.000 evrov. Višina (neto) dodeljenih sredstev za posamezno zaključno nalogo znaša: za doktorsko delo 300 evrov, za magistrsko delo (vključno z bolonjskim magisterijem druge stopnje) 200 evrov in za diplomsko delo 100 evrov.

Prejemnik sredstev mora v roku petih mesecu po podpisu dogovora z LZS za objavo v Zlatorogovem zborniku pripraviti in glavnemu uredniku oddati vsaj en znanstveni ali strokovni prispevek (praviloma članek).

Stoletnica Lovske zveze Maribor

Letos mineva okroglih sto let od ustanovitve Podružnice Slovenskega lovskega društva v Mariboru.

Vodstvo LZ Maribor ob stoletnici napoveduje nadaljevanje bogate tradicije štajerskega lovstva. Foto: arhiv LZ Maribor

Ustanovljena je bila na pobudo Dragotina Klobučarja, enega od soustanoviteljev Slovenske lovske organizacije leta 1907. Klobučar je tudi prevzel funkcijo prvega predsednika mariborske podružnice SLD, ki je začela delovati z majhnim številom članov. Mariborska podružnica je ustanovila svoje odseke v sodnih okrajih Maribor, Sv. Lenart v Slovenskih goricah, Slovenska Bistrica, Radlje ob Dravi in Slovenj Gradec.

Imela je pomembno narodno-politično vlogo, saj so štajerski lovci že pred prevratom pomagali krepiti slovenski značaj pokrajine in Maribora. Osnovno poslanstvo mariborske podružnice SLD je bila seveda skrb za obnovo nekdanjih bogatih staležev divjadi v naravno bogatih revirjih Pohorja, Kozjaka, Dravskega polja in Slovenskih goric. Za Dragotinom Klobučarjem je funkcijo predsednika podružnice prevzel primarij dr. Hugon Robič, ki ga je nasledil primarij dr. Mirko Černič, njega pa dr. Bogdan Pogačnik, ki je bil hkrati podpredsednik Zveze lovskih društev Dravske banovine  v Ljubljani.

Naslednica podružnice je zdajšnja Lovska zveza Maribor, ki združuje 45 lovskih družin s preko 2.100 člani. Ob jubileju bo 7. oktobra, ob 17. uri, v Maistrovi dvorani v Narodnem domu slavnostna akademija, ki se je bodo poleg lovcev udeležili še predsednik Državnega zbora RS Igor Zorčič, kmetijski minister dr. Jože Podgoršek, direktor Direktorata za lovstvo in ribištvo mag. Robert Režonja, mariborski župan Saša Arsenovič in predsednik Lovske zveze Slovenije mag. Lado Bradač. 

Slavnostni govornik bo Igor Zorčič, lovce in njihove goste pa bo nagovoril in pozdravil predsednik Lovske zveze Maribor Marjan Gselman. V kulturnem programu bodo nastopili mariborski lovski rogisti, vokalna skupina Cantare in dramski igralec Bojan Maroševič. Premierno bo predstavil  monokomedijo Naj ostane med nami avtorja Toneta Partljiča. Pred akademijo bo ob 16.30 na balkonu ND krajši koncert lovskih rogistov in na ulici kneza Koclja svečana povorka lovskih praporščakov. Dogodek, ki bo zagotovo pritegnil tudi številne meščane Maribora.

dr. Marjan Toš

Nov velik uspeh naših ‘rukačev’

Slovenska ekipa je na 22. evropskem prvenstvu v oponašanju jelenjega rukanja, ki je med 1. in 4. oktobrom potekalo na Madžarskem, osvojila odlično drugo mesto.

Foto: Jani Šalamon

Ekipa Lovske zveze Slovenije v sestavi Tadej Klemenšek, Blaž Šuler in Simon Ferlinc se je tudi letos izkazala in potrdila svojo kakovost, saj je ekipno drugo mesto osvojila med štirinajstimi sodelujočimi državami. Čestitke!

Foto: Jani Šalamon

Svetovni dan varstva živali

4. oktobra obeležujemo svetovni dan varstva živali. Prvič so ga obeležili leta 1931 v Firencah, na ekološkem kongresu, z namenom opozoriti na zaskrbljujoči položaj ogroženih živalskih vrst.

Svetovni dan varstva živali poteka 4. oktobra, ker na ta dan goduje sveti Frančišek Asiški, ki je zagovarjal odgovoren in ljubeč odnos do živali in okolja. Prvotni namen svetovnega dne živali je bil osveščanje javnosti o ogroženih in skoraj izumrlih živalskih vrstah. Dandanes je ta dan posvečen vsem živalskim vrstam, s katerimi si delimo planet, in s katerimi smo neizogibno povezani.

Slovenski lovci so se predstavili na svetovni razstavi na Madžarskem

Z donenjem rogov Prekmurskih rogistov in z Zdravljico, ki jo je zapel Lovski pevski zbor LD Škale, se je v nedeljo, 26. septembra, začel slovenski dan na Svetovni razstavi “Eno z naravo” na Madžarskem.

Foto: Gregor Bolčina

Slovenija se namreč na povabilo organizatorjev predstavlja na enem največjih in najpomembnejših dogodkov s področja narave in lovstva, ki poteka od 25. septembra do 14. oktobra 2021 v kongresnem in razstaviščnem centru Hungexpo v Budimpešti. Slovenijo zastopajo Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Zavod za gozdove Slovenije, Zavod za ribištvo Slovenije, Ribiška zveza Slovenije in Lovska zveza Slovenije.

Na slovesnem dogodku 26. septembra so udeležence nagovorili kmetijski minister dr. Jože Podgoršek, madžarski kmetijski minister dr. Istvan Nagy, predsednik Ribiške zveze Slovenije dr. Miro Žaberl in predsednik Lovske zveze Slovenije mag. Lado Bradač.

“Slovenija se ponaša s čudovito naravo … zasluga za to gre tudi slovenskim lovcem! Kajti prav varstvo narave je temeljno poslanstvo slovenskih lovcev. Lovci smo vsak dan v naravi, tudi kot priče posledic nenehnih in grobih posegov v življenjski prostor, ki si ga delimo z drugimi rastlinskimi in živalskimi vrstami. Zato se še toliko bolj zavedamo pomena ohranjanja biotske raznovrstnosti,” je v nagovoru poudaril mag. Bradač.

Več o dogodku v eni izmed prihodnjih številk Lovca.

Larsson ostaja predsednik FACE, nov mandat tudi Žerjavu

Na letošnji generalni skupščini Združenja zvez za lov in varstvo divjadi (FACE), ki tokrat poteka v Budimpešti, je bilo potrjeno delo dosedanjega vodstva FACE ter sprejet nov program dela.

Foto: Lado Bradač

Torbjörn Larsson ostaja predsednik FACE še en mandat, Srečko Žerjav pa je bil ponovno potrjen za podpredsednika evropske zveze oziroma za predsednika Centralnega regiona (Avstrija, Češka, Madžarska, Švica, Slovaška in Slovenija).

Skupščine FACE, ki združuje 7 milijonov evropskih lovcev, se je udeležil tudi predsednik Lovske zveze Slovenije mag. Lado Bradač. Delegati so na skupščini pregledali aktivnosti, izpeljane na podlagi odločitev zadnje skupščine 30. marca 2021. Ena izmed pomembnejših tem je bila aktivnost lovcev v okviru institucij Evropske unije. Določili so tudi termine pomembnejših sestankov v letu 2022: srečanje članic FACE bo potekalo med 5. in 7. aprilom v Varšavi, generalna skupščina FACE pa bo septembra v Bruslju.

Vse aktivnosti in program dela skupščine FACE so dosegljive na spletni strani.

Torbjörn Larsson ostaja predsednik FACE še en mandat. Foto: FACE
Foto: Lado Bradač
Foto: Lado Bradač
Foto: Lado Bradač

Frančku Gorazdu Tiršku zlati znak za lovske zasluge

Savinjsko Kozjanska zveza lovskih družin (SKZLD) je včeraj v Celju pripravila sprejem za strelca Frančka Gorazda Tirška, člana LD Gornji Grad. Za izjemne dosežke na paraolimpijskih igrah v Tokiu je prejel zlati znak za lovske zasluge Lovske zveze Slovenije.

Zlati znak za lovske zasluge predajata predsednik LZS mag. Lado Bradač in direktor Strokovne službe LZS mag. Božo Zakrajšek. Foto: Urša Kmetec

“Presenečen sem in počaščen, priznanje sprejemam s ponosom,” je vidno ganjen povedal Franček Gorazd Tiršek, sicer dobitnik kar štirih paraolimpijskih odličij – na nedavno končanih igrah v Tokiu je z zračno puško osvojil srebrno in bronasto odličje, ima pa tudi srebrni medalji iz Londona (2012) in Ria (2016).

Zasluženo priznanje mu je podelil predsednik Lovske zveze Slovenije mag. Lado Bradač: “Le ti veš, koliko truda, garanja in odrekanja je bilo potrebno; kdor ne hodi po tej poti, si tega ne more predstavljati.”

“S svojim uspehi si osrečil tudi nas,” se je Naniju, kot Tirška kličejo prijatelji, po krajšem nagovoru zahvalil predsednik SKZLD Celje Maksimiljan Arlič in mu podelil še kristalno spominsko priznanje.

Foto: Urša Kmetec

“Narava je tista, ki mi daje mentalno moč, ki očisti glavo in me napolni z energijo, je poseben dejavnik v mojem življenju, ki daje piko na i k mojim uspehom,” je povedal Tiršek, ki tudi po tako velikem uspehu nima časa počivati na lovorikah, kajti že to soboto ga čaka nastop na državnem prvenstvu.

Franček Gorazd Tiršek se je s paraolimpijskih iger v Tokiu vrnil kar z dvemi odličji. Foto: Urša Kmetec
Sprejem za Frančka Gorazda Tirška na sedežu Savinjsko Kozjanske zveze lovskih družin v Celju. Foto: Urša Kmetec

Podrobnejši prispevek bo objavljen v eni izmed prihodnjih številk Lovca.

Kidričevo za prihodnjih sto let

V Kidričevem je bilo  v nedeljo, 12. septembra, veliko zborovanje lovcev ob stoletnici ustanovitve podružnice Slovenskega lovskega društva na Ptuju. Njena naslednica je Zveza lovskih družin Ptuj – Ormož, ki združuje 24 lovskih družin s 1009 člani in članicami. Po velikosti je deseta največja območna zveza v Sloveniji, a med najbolj aktivnimi v okviru Lovske zveze Slovenije.

Čestitke ptujske županje Nuške Gajšek predsedniku ZLD Ptuj-Ormož dr. Srečku F. Kropetu. Foto: Marjan Toš

Kidričevo je bilo na praznično nedeljo ptujskih in ormoških lovcev odeto v zeleno. Člani zelene bratovščine so prišli iz vseh koncev in napolnili veliko dvorano restavracije Pan. V zraku je bilo čutiti eno samo pričakovanje, saj se stoti list življenja ne obrne pogosto. In tisti, ki mu pripade ta čast, je lahko priča zgodovinskemu trenutku. Temu smo bili priče vsi, ki smo na povabilo vodstva ZLD Ptuj – Ormož, njenega predsednika doc. dr. Srečka Felixa Kropeta in njegovih sodelavcev, prišli v Kidričevo. Veliko nas je bilo in gostitelji so nas pozdravili prešerno razpoloženi. Zelene vejice za klobuki, lovski kroji, vedro razpoloženje in za nameček še izjemno lepo zgodnje jesensko vreme. Lepšega praznika skoraj nismo mogli doživeti.

Zborovanje in slavnostna akademija ob stoletnici organiziranega lovstva na ptujsko-ormoškem zgodovini v spomin in prihodnosti v izziv

Veličastno je izgledal  zbor praporščakov, ki so prišli na oder in naredili nepozabno sceno. Zven ptujskih lovskih  rogistov je napovedal dogodek zgodovini v čast in prihodnosti v pozdrav. Spremljali smo domiselni kulturni program, ki ga je izvrstno povezoval Miha Masten, in v katerem so nas dobesedno navdušili  ptujski lovski rogisti, ki so za nameček še ubrano zapeli in za odhod praporščakov zaigrali koračnico. Orosilo se je oko marsikaterega starejšega lovca in ga spomnilo na leta, ko je druženje po lovih spremljala lepa slovenska lovska pesem in se je po zelenih logih razlegel zvok harmonike, klarineta in trobente. To so bili lepi, stari dobri časi, so se spominjali ptujski lovski očanci, ki jih na akademiji ni bilo malo.

Preprosto, a posrečeno sceno je dopolnil novi grb ZLD Ptuj – Ormož. Na njem je upodobljen jerebičji par, ki predstavlja zvestobo. Novi grb, ki je prvi tovrstni prepoznavni znak lovske organizacije na Slovenskem, simbolizira zvestobo ptujskih in ormoških lovcev stoletnemu izročilu in temeljnim vrednotam slovenskega lovstva in lovske organizacije. Zelo izvirno in posrečeno.

Ptujski rogisti so tudi ubrano zapeli. Foto: Marjan Toš
Častni pokrovitelj praznovanja Alojz Kovšca. Foto: Marjan Toš

Lovce in njihove goste sta na svečani akademiji v Kidričevem pozdravila in nagovorila doc. dr. Srečko Felix Krope, predsednik ZLD Ptuj-Ormož, ptujska županja Nuška Gajšek (ZLD je podelila statuo Mestne občine Ptuj), župan Občine Kidričevo Anton Leskovar in zaradi zadržanosti s pozdravnim pismom  predsednik Lovske zveze Slovenije mag. Lado Bradač.

Slavnostni govornik je bil častni pokrovitelj praznovanja, predsednik Državnega sveta RS Alojz Kovšca. Njegov govor je bil nekaj izjemnega, saj je odkrito, preudarno, brez dlake na jeziku, a spoštljivo in smiselno opozoril na aktualnost trenutka, v katerem se nahaja slovensko lovstvo in slovenska lovska organizacija. Njegov govor bi lahko primerjali s programskimi vizijami nekaterih slovenskih lovskih legend izpred davnih desetletij, le da jim je govornik dodal primesi aktualnega časa. Sporočilno izjemno aktualno, neposredno, spoštljivo do preteklosti in optimistično do prihodnosti. Spominjal je na čase, ko smo imeli lovske vizionarje in ljudi, ki so se znali zavzeti za nas.

V Kidričevem smo doživeli lep in nepozaben lovski praznik, na katerem smo obrnili list za prihodnjih sto let, za čas, ki predstavlja nove izzive, kot je napovedal predsednik ZLD Ptuj – Ormož doc. dr. Krope.

dr. Marjan Toš

Spominsko plaketo LZS prejema častni predsednik ZLD Ptuj-Ormož mag. Emilijan Trafela. Foto: Marjan Toš

Termini septembrske oddaje Dober pogled

  • VTV VELENJE: četrtek, 30. 9. 2021, ob 21:20
  • TV IDEA MURSKA SOBOTA: torek, 28. 9. 2021, ob 19:00 in 20:45
  • GTV GORENJSKA TELEVIZIJA: torek, 28. 9. 2021, ob 19:35 in sreda, 29. 9. 2021, ob 18:00
  • VAŠ KANAL NOVO MESTO: četrtek, 30. 9. 2021, ob 22:00 in petek, 1. 10. 2021, ob 10:00
  • ATM KRANJSKA GORA: petek, 24. 9. 2021, ob 20:00
  • TV PTUJ: sobota, 2. 10. 2021, ob 21:00 in nedelja, 3. 10. 2021, ob 10:00
  • ETV HD: sobota, 2. 10. 2021, ob 20:00
  • TV ORMOŽ: petek, 1. 10. 2021, ob 20:00, sobota, 2. 10. 2021, ob 20:00 in nedelja, 3. 10. 2021, ob 20:00

Srečanje generalnih direktorjev EU za lovstvo

V Postojni od 13. do 16. septembra poteka neformalno srečanje generalnih direktorjev EU za lovstvo. Dogodka se je udeležil tudi direktor Strokovne službe LZS mag. Božo Zakrajšek, ki je predstavil delovanje Lovske zveze Slovenije in informacijski sistem Lisjak.

Direktor Strokovne službe LZS je na srečanju predstavil delovanje Lovske zveze Slovenije. Foto: MKGP

Na včerajšnjem plenarnem zasedanju, ki se ga je udeležilo 13 držav članic EU, Evropske komisije ter Združenja zvez za lov in varstvo divjadi v EU (FACE) in Mednarodnega sveta za lovstvo in ohranjanje divjadi (CIC) so obravnavali teme, kot so afriška prašičja kuga z aktualno situacijo v državah EU in preventivnimi ukrepi ali ukrepi zmanjšanja možnosti širitve, izkušnje in ukrepanje ob vse pogostejšem pojavljanju divjadi v naseljih in javnih površinah, kjer lov ni dovoljen, ali je izredno otežen, ter predstavitev upravljanja z divjadjo v Sloveniji v loviščih in loviščih s posebnim namenom, vključno z nacionalno ureditvijo lovstva ter problematiko možnega skupnega upravljanja sosednih držav na ravni populacij posamezne vrste divjadi (zlasti divjega prašiča in navadnega jelena).

Udeleženci so bili navdušeni nad predstavitvijo mag. Zakrajška, še posebej generalni direktor CIC Tamás Marghescu, s katerim sta se sestala in opravila neformalni razgovor, med drugim o udeležbi na Svetovni razstavi na Madžarskem “Eno z naravo”.

Direktor Strokovne službe LZS mag. Božo Zakrajšek in generalni direktor CIC Tamás Marghescu Foto: MKGP

Svoj novi program delovnih oblek za lovce je na včerajšnjem dogodku predstavilo podjetje Prevent&Deloza d.o.o., ki oblači tudi strelsko ekipo LZS, in ki je izdelalo tudi prve vzorčne modele uniform za lovske čuvaje.

Svetovna razstava lovstva in narave »Eno z naravo« na Madžarskem

Svetovna razstava »Eno z naravo« (»One With Nature«) na Madžarskem zagotovo bo, zatrjujejo organizatorji. Gre za enega največjih in najpomembnejših dogodkov s področja narave in lovstva, ki bo potekal od 25. septembra do 14. oktobra 2021 v kongresnem in razstaviščnem centru Hungexpo v Budimpešti.

One With Nature

Kaj si bo mogoče ogledati?

Z organizacijo svetovne razstave lovstva in narave (World of Hunting and Nature Exhibition) na Madžarskem želijo predstaviti pomen ohranitve narave ter spodbuditi k razumevanju vloge lovstva, ribištva in gozdarstva pri njenem trajnostnem upravljanju. Na več kot 75.000 kvadratnih metrih, to je v vseh osmih razstavnih halah, bodo poleg sejma potekale številne konference, predavanja, predstavitve tradicionalnih metod lova, razstava trofej in razstava najnovejših tehnologij. Obiskovalci bodo lahko poskušali tudi izbrane jedi, pripravljene z madžarske divjačine in rib.

Glavna zanimivost dogodka bo osrednja madžarska razstava na 5.650 kvadratnih metrih, ki bo prikazala lovstvo kot sestavni del več kot 1.000 letne madžarske zgodovine. Večja zanimivost dogodka bo tudi razstava trofej, na kateri si bodo obiskovalci lahko ogledali divjad karpatskega bazena in divjad sveta v aktivnih dioramah, ki bodo nudile poučno vizualno izkušnjo. Organizatorji pripravljajo zunanje in notranje predstavitve tradicionalnih lovskih metod, kot so lov z lokom, sokolarstvo ter lov s konji in psi. Bogastvo madžarskih voda bo predstavljeno na več kot 700 kvadratnih metrih, z 2.000 ribami 50 različnih vrst.

Slovenija se bo predstavila na slovenskem dnevu

Na svetovni razstavi se se bo po trenutnih podatkih predstavljalo okoli 100 držav, približno polovica na lastnih razstavnih prostorih; vabilo k sodelovanju je februarja prejela tudi Slovenija, ko sta se v Ljubljani srečala Zoltan Kovács, vladni komisar Madžarske za pripravo razstave »One With Nature« in dr. Jože Podgoršek, minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

Foto: Matija Janc

Vabilo za sodelovanje na svetovni razstavi je prejela tudi Lovska zveza Slovenije, ki se bo predstavila na skupnem razstavnem prostoru Slovenije, v hali A, skupaj z Ministrstvom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Zavodom za gozdove Slovenije in Ribiško zvezo Slovenije. Slovenija se bo še posebej predstavila na slovenskem dnevu, ki bo v nedeljo, 26. septembra. Na njem bodo s krajšim kulturnim programom sodelovali tudi slovenski lovski rogisti in lovski pevski zbor.

V okviru razstave bo 25. septembra potekala tudi evropska konferenca Združenja zvez za lov in varstvo divjadi v EU (FACE). Osrednja tema konference bo o bruseljskem vplivu na odločanje o lovu in ohranjanju narave. Potekale bodo panelne razprave o karnivorih (mesojedih živalih), pticah selivkah ter o mednarodnih medijih in političnih vprašanjih, povezanih z lovom in ohranjanjem. 24. septembra pa bo FACE predstavil prenovljeni Manifest o biotski raznovrstnosti, ki dokazuje povezavo med lovom in ohranjanjem v Evropi.

Povzeto po promocijskem materialu

Dnevi lovskega strelstva 2021

Na strelišču Gaj – Pragersko so 3. in 4. septembra potekali Dnevi lovskega strelstva 2021, v okviru katerih je Lovska zveza Slovenije izvedla Državno prvenstvo v strelski kombinaciji za veterane in superveterane 2021 in Državno prvenstvo v strelski kombinaciji OPEN 2021.

Foto: Bojan Gorenc

DNEVI LOVSKEGA STRELSTVA 2021 – URADNI REZULTATI

Na državnem prvenstvu v strelski kombinaciji za veterane in superveterane 3. septembra je sodelovalo 88 strelcev. Tekmovanje je ob zvokih rogov Rogistov ZLD Ptuj-Ormož odprl direktor Strokovne službe LZS mag. Božo Zakrajšek, ki se je zahvalil vsem sodelujočim za organizacijo tako zahtevne prireditve, ki je v zadnjih letih prerasla zgolj tekmovalne okvire: »saj je postala tudi prostor druženja, spoznavanja novosti na področju lovstva in lovske opreme ter dobrodelnosti. Posebna zahvala in priznanje pa gre gonilni sili Dnevov lovskega strelstva, predsedniku Komisije za lovsko strelstvo in lovsko orožje LZS Matiji Jancu za opravljeno delo in veliko promocijo slovenskega lovskega strelstva.«

Foto: Bojan Gorenc

Državnega prvenstva v strelski kombinaciji OPEN 2021, ki je potekalo 4. septembra, se je udeležilo 88 tekmovalcev. Strelsko tekmovanje so si med drugim ogledali tudi državni sekretar na Ministrstvu za notranje zadeve dr. Božo Predalič in generalni direktor Direktorata za gozdarstvo in lovstvo mag. Robert Režonja ter predsednik Državnega sveta RS Alojz Kovšca. Slednji je ob zaključku tekmovanja skupaj s predsednikom Lovske zveze Slovenije mag. Ladom Bradačem in predsednikom Komisije za lovsko strelstvo in lovsko orožje LZS Matijo Jancem podelil priznanja najboljšim strelcem in strelkam ter ekipam.

Foto: Bojan Gorenc

V okviru prireditve je potekal sejem razstavljavcev lovskega orožja, optike in druge opreme. Sodelovalo je tudi Lovsko dobrodelno združenje Diana, ki je organiziralo srečelov in zbiralo sredstva za humanitarne namene. Lovci so v humanitarne namene prispevali 2.115 evrov.

LZS se za pomoč pri izvedbi dogodka zahvaljuje Rogistom ZLD Ptuj-Ormož, Komunali Slovenska Bistrica, Prostovoljnemu gasilskemu društvu Pragersko, Turističnemu društvu Breza Pragersko Gaj in Gostilni pri Martinu v lasti Martina Skrbinka, podjetju Toyota Center Ljubljana, podjetju Stella d.o.o. in Jerman-I d.o.o. ter podjetjema Night Pearl in A-TEC Slovenija.

Občni zbor Lovske zveze Slovenije

Na Občnem zboru Lovske zveze Slovenije 4. septembra, na Pragerskem, so delegati sprejeli poročilo o delu in rezultatu poslovanja LZS v minulem letu, se seznanili z vsebinskim in finančnim načrtom LZS v tem letu ter s postopki za izgradnjo Nacionalnega lovskega centra v Lukovici. Ob tej priložnosti so profesorju dr. Andreju Bidovcu podelili najvišje priznanje LZS – plaketo Zlatorog.

Foto: Urša Kmetec

Predsednik Nadzornega odbora LZS Branko Zlobko je povedal, da pri opravljenih pregledih ni bilo zaznanih nepravilnosti pri poslovanju LZS, da pa je potrebno posodobiti in z veljavno zakonodajo uskladiti nekatere interne pravne akte, kot je pravilnik o materialno-finančnem poslovanju in poslovodenju LZS. Potrebno je tudi urediti arhivsko gradivo LZS in ga oddati Arhivu Republike Slovenije.

Predsednik Lovske zveze Slovenije mag. Lado Bradač je poudaril, da so bile v minulem letu kljub epidemiji covid-19 opravljene vse načrtovane naloge in izobraževanja, tudi v okviru izvajanja javne službe, ki jo sofinancira država: »Še več, na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano so nam prisluhnili in se strinjali s pobudo, da lovec, ki izvaja lov, izvaja javno službo. To velja tudi za ukrepe v povezavi z afriško prašičjo kugo. Lovci smo opravili svoj del in na nas lahko računajo kot na resnega partnerja; država zaupa v naše delo.«

Delegati so na občnem zboru potrdili sprejem Lovskega društva Boreča v članstvo LZS. Z aplavzom pa so nagradili dosežke strelca Franca Gorazda Tirška, člana LD Gornji Grad, ki je na paraolimpijskih igrah v Tokiu z zračno puško osvojil srebrno in bronasto odličje.

Foto: Urša Kmetec

Profesorju dr. Bidovcu najvišje priznanje LZS – plaketa Zlatorog

Profesorju dr. Andreju Bidovcu je Lovska zveza Slovenije za njegovo dolgoletno ustvarjalno delo v lovski organizaciji podelila najvišje priznanje Lovske zveze Slovenije – plaketo Zlatorog. Dr. Bidovec se je v kratkem nagovoru delegatom občnega zbora zahvalil za priznanje in vsem lovcem položil na srce, naj v čim večji meri oživljajo druženje in vse tisto, kar lovce povezuje kot družino.

Podelitev plakete Zlatorog prof. dr. Andreju Bidovcu – utemeljitev

Foto: Andrej Miklavčič
Foto: Urša Kmetec

Zapustil nas je lovski tovariš Jurij Mikuletič

Nenadoma in popolnoma nepričakovano nas je zapustil naš lovski tovariš Jurij Mikuletič.

Foto: Jurij Mikuletič

Sicer doktor veterinarske medicine, je v slovenskem lovskem in umetniškem prostoru zapustil neizbrisne sledi kot izreden slikar – animalist. Njegov umetniški dar nam je v sozvočju s poklicnim poznavanjem anatomije in lovskim poznavanjem obnašanja divjih živali, zapustil številne podobe divjih živali.

Nekoliko starejši lovci se spomnimo njegovih upodobitev, ki so pred leti zaljšale skoraj vsako številko našega glasila Lovec. Zadnjič nas je z oljno podobo jelena razveselil na naslovnici jubilejne številke Lovca januarja 2020.

Ob njegovi nenadni smrti izrekamo iskrene sožalje njegovim najbližjim.

G. B.

Na ogled nova oddaja Dober pogled

Na spletni strani ali na našem Youtube kanalu si lahko ogledate zadnjo, avgustovsko oddajo o lovstvu, oddajo Dober pogled.

Ustvarjalci oddaje so obiskali Lovsko družino Kamnik, si ogledali pred kratkim odprti Center velikih zveri Dina v Pivki ter novi strelski kino Lovske družine Libeliče. Obiskali so tudi Eda Krašno, dolgoletnega voditelja oddaje o lovstvu in preverili, s čim se ukvarja danes.

Dnevi lovskega strelstva 2021

Lovska zveza Slovenije in Komisija za lovsko strelstvo in lovsko orožje organizirata Dneve lovskega strelstva 2021, ki bodo potekali 3. in 4. septembra na strelišču Gaj-Pragersko.

Foto: Bojan Gorenc

Uradni trening za tekmovalce bo na strelišču Gaj-Pragersko v četrtek, 2. septembra, od 9. ure dalje.

Državno prvenstvo v strelski kombinaciji za veterane in super veterane bo potekalo v petek, 3. septembra, z otvoritvijo ob 9. uri. Državno prvenstvo v strelski kombinaciji OPEN 2021 pa v soboto, 4. septembra, z začetkom ob 8.30.

V času Dnevov lovskega strelstva 2021 se bo v prostorih strelišča Gaj-Pragersko odvijal tudi sejem orožja, optike in lovske opreme. Udeležba se lovskim pripravnikom prizna kot sodelovanje na lovskem strelskem tekmovanju.

* Za sodelovanje in obisk Dnevov lovskega strelstva je potrebno izpolnjevati PCT pogoje (prebolelost, cepljenje, testiranje).

Državni prvak v oponašanju jelenjega rukanja je …

Tadej Klemenšek (LD Solčava), ki je na 14. Državnem prvenstvu v oponašanju jelenjega rukanja, ki je potekalo v čudovitem ambientu gradu Kostel, dosegel kar 67 točk ter tako obranil lanski naslov državnega prvaka.

Najboljši trije oponašalci jelenjega rukanja v letu 2021. Foto: Urša Kmetec

Drugo mesto je s 65 točkami osvojil Blaž Šuler, tretje mesto, z le točko manj, pa je dosegel Franz Hirm; oba sta člana Društva za ohranjanje lovske kulture Črna.

Osem tekmovalcev od desetih prijavljenih se je na letošnjem prvenstvu, ki sta ga organizirali Komisija za lovsko kulturo in odnose z javnostmi LZS in Zveza lovskih družin Kočevje, pomerilo v treh disciplinah: v oponašanju starega jelena, ki išče košute, nato v oponašanju glavnega jelena s tropom košut ter v oglašanju dveh jelenov enake moči v dvoboju na višku ruka.

Podrobneje o dogodku v prihodnji številki revije Lovec.

Foto: Urša Kmetec

Lahko lovec v lekarni kupi vodikov peroksid?

Lahko lovec za svoje potrebe v lekarni kupi vodikov peroksid za beljenje lovskih trofej? Objavljamo pojasnilo Lekarniške zbornice Slovenije.

Foto: Gregor Bolčina

Vodikov peroksid (35 %) lahko v neomejeni količini nabavi samo lovska družina, če:

  • predhodno najavi količino v lekarno,
  • ga plača predhodno z naročilnico,
  • predhodno izpolni varnostno izjavo.

Objavljamo pojasnilo Lekarniške zbornice Slovenije:

Uredba (EU) 2019/1148 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 20. junija 2019 o trženju in uporabi predhodnih sesta­vin za eksplozive (v nadaljevanju: Uredba EU), ki je začela veljati 1. 2. 2021 in UREDBA o izvajanju uredbe (EU) o trženju in uporabi predhodnih sestavin za eksplozive (Ur.l. RS št. 109/9. 7. 2021) z uveljavitvijo na dan 24. 7. 2021, sta prinesli nekaj sprememb na področju dostopnosti in prodaje določenih snovi. Za pojasnilo, konkretno tudi glede prodaje (omejitve) vodikovega peroksida, smo zato zaprosili pristojno inštitucijo tj. Urad RS za kemikalije, ter vsem izvajalcem lekarniške dejavnosti tudi posredovali njihovo pojasnilo.

Z uveljavitvijo navedenih predpisov se omejuje  prodaja/izdaja dostopnost in uporabo snovi iz Priloge I Uredbe EU (med njimi tudi vodikovega peroksida), predvsem za splošne uporabnike. Lovcu kot fizični osebi se lahko proda vodikov peroksid samo v koncentracijah do vključno 12 % m/m.  V primeru, da vodikov peroksid kupuje npr. lovska družina, pa gre za poklicnega uporabnika, ko se lahko proda v višjih koncentracijah (do 35 % m/m), mora pa ta poklicni uporabnik predhodno izpolniti podatke iz Priloge IV Uredbe EU, kamor se navede tudi prodajna količina.

7. tabor mladih SKZLD Celje

Po enoletnem premoru smo v sodelovanju z LD Rečica pri Laškem organizirali že sedmi tabor mladih, ki se ga je udeležilo 21 otrok iz celjske regije. Potekal je od 19. do 21. avgusta, mladi pa so bili, tako kot prejšnja leta, nastanjeni v planinskem domu na Šmohorju.

Foto: SKZLD

Po jutranjem prihodu v planinski dom na Šmohorju in namestitvi na skupna ležišča, je sledil zajtrk. Po zajtrku nam je svetovalec za projektno delo Lovske zveze Slovenije Tilen Hvala predstavil projekt ponovne naselitve risa v Sloveniji. Zanimive predstavitve so se poleg otrok udeležili tudi nekateri člani LD Rečica pri Laškem. Po uvodnem predavanju je bil dopoldan prvega dne namenjen predstavitvi lovstva kot dejavnosti, zgodovini lova, lovskega orožja, šeg in navad ter uporabi lovskega roga.

Predstavili lov s sokoli, uredili lovsko stezo in založili krmišči za muflone

Popoldanski čas je bil namenjen predstavitvi lova s sokoli, kjer so otroci izvedeli, s katerimi vrstami ujed je pri nas dovoljeno loviti. Lov s sokoli sta predstavila člana Sokolarske zveze Slovenije Vilma Alina Bezenšek in Herbert Goriup, ki sta povedala, da se lahko v Sloveniji lovi le z doma izvaljenimi in vzgojenimi ujedami. Ob koncu prvega dne so mladim predstavili še divjad, ki živi na območju Slovenije ter vrste in načine lova, ki ga lovci izvajamo. Zvečer je bil z lovci organiziran izhod v lovišče, kjer so otroci iz visokih prež opazovali izstop divjadi na pašo.

Foto: SKZLD
Foto: SKZLD

Drugi dan je bil namenjen spoznavanju lovsko tehničnih objektov ter njihove uporabi. Udeleženci tabora so se razdelili v dve skupini. Prva skupina je s pomočjo lovcev naredila lovsko stezo do nove preže, ki so jo člani postavili že spomladi. Druga skupina pa je založila dve krmišči za muflone, s katerimi upravlja LD Rečica pri Laškem. Po kosilu jih je revirni gozdar Rok Golob peljal v gozd, kjer jih je seznanil z drevesnimi vrstami na področju Šmohorja in tamkajšnjim gozdnim ekosistemom. Po popoldanskem počitku in prostih aktivnostih je sledil še večerni izhod v lovišče.

Dan namenjen lovski kinologiji in streljanju z malokalibrsko puško

Zadnji dan je bil namenjen lovski kinologiji in streljanju z malokalibrsko puško na tarčo srnjaka. Po zajtrku smo se odpravili v lovski dom LD Rečica pri Laškem, kjer so nas že čakali vodniki lovskih psov. Predsednik Lovskega kinološkega društva Celje Janez Šumak je predstavil vrste lovskih psov in njihovo delo. Nato so vodniki s svojimi štirinožci prikazali še vaje iz poslušnosti in ubogljivosti. Sledil je prikaz dela lovskega psa na umetni krvni sledi.

Po zaključku kinološkega dela smo imeli tekmovanje v streljanju z malokalibrsko puško na tarčo srnjaka, ki so ga otroci resno vzeli, saj so bili za prva tri mesta pripravljeni pokali. Zato so že od četrtka, ko se je tabor začel, nestrpno čakali sobote. Tudi njihovi pogovori potekali v tej smeri, koliko je kdo že prej doma treniral z zračno puško.  

Podelili priznanja in pokale

Sledil je zaključek tabora v planinskem domu, kjer so jih že čakali starši. Prisotne je pozdravil podpredsednik Savinjsko-Kozjanske zveze lovskih družin (SKZLD) Vinko Blažinčić. Pa še starešina LD Rečica pri Laškem Gregor Horjak, ki je pohvalil udeležence tabora in še posebej njihove strelske sposobnosti. Strokovni tajnik SKZLD Zdravko Mastnak, ki je bil ves čas z njimi in skrbel, da je bilo vse tako, kot mora biti, se jim je zahvalil za disciplino.

Foto: SKZLD

Na koncu so vsi udeleženci prejeli spominsko priznanje za udeležbo na taboru. Najboljši trije v streljanju pa so prejeli pokale. Prvo mesto je dosegel Maks Jager, drugo Lukas Ancelj in tretje Neja Podlesnik. Sledilo je skupno kosilo s starši in slovo z obljubo, da se naslednje leto ponovno srečamo na 8. taboru mladih.

Da smo lahko tudi letos uspešno izvedli tabor, se moramo zahvaliti vsem predavateljem in prizadevnim članom LD Rečica pri Laškem, ki so otroke oba večera varno peljali na visoke preže, od koder so lahko opazovali divjad.  

Strokovni tajnik SKZLD Zdravko Mastnak

Termini avgustovske oddaje Dober pogled

  • VTV VELENJE: četrtek, 26. 8. 2021, ob 21:20
  • TV IDEA MURSKA SOBOTA: torek, 31. 8. 2021, ob 19:00 in 20:45
  • GTV GORENJSKA TELEVIZIJA: torek, 31. 8. 2021, ob 19:35 in sreda, 1. 9. 2021, ob 18:00
  • VAŠ KANAL NOVO MESTO: četrtek, 26. 8. 2021, ob 22:00 in petek, 27. 8. 2021, ob 10:00
  • ATM KRANJSKA GORA: sobota, 28. 8. 2021, ob 20:00
  • TV PTUJ: sobota, 4. 9. 2021, ob 21:00 in nedelja, 5. 9. 2021, ob 10:00
  • ETV HD: četrtek, 2. 9. 2021, ob 20:00
  • TV ORMOŽ: petek, 3. 9. 2021, ob 20:00, sobota, 4. 9. 2021, ob 20:00 er nedelja, 5. 9. 2021, ob 20:00

V spomin Jaroslavu Papu – lovcu in naravoslovnemu fotografu

Šestnajstega avgusta 2021 je v lovišču Bački Monošter pri Somboru (Srbija)  nenadoma umrl naš lovski prijatelj in vrhunski naravoslovni fotograf Jaroslav Pap, dolgoletni sodelavec uredništva Lovec in avtor premnogih objavljenih kakovostnih fotografij divjadi, ki so bile vse posnete v prosti naravi, pretežno v Podonavju in Vojvodini.

Foto: Jaroslav Pap – arhiv Lovca

Tudi svoj zadnji dan življenja je bil sredi dela, ki ga je najraje in poklicno opravljal – fotografiral je jelenjad v ruku. Kot že 40 let, ga je tudi to sezono posebej vleklo v naravo, fotografsko dokumentirati paritveno vedenje navadne jelenjadi in prisluhniti mogočnemu rukanju podonavskih jelenov.

Jaroslav, Jaro, kot smo ga klicali lovski tovariši, je bil vedno zanesljiv in skromen sodelavec, ki je zapustil globoko sled v lovski in naravoslovni fotografiji.

Jaroslava žal ni več. Pogrešali ga bomo in se ga spominjali. Njegov blagohotni lik nam bo vsem, ki smo ga poznali, hipoma oživel ob pogledu na vsak njegov  izvrsten posnetek  divjadi, ki ga bomo lahko še zagledali v Lovcu. Kot nesebičnež in fotografski perfekcionist nam je zaupal v uporabo veliko svojega minulega dela, ki nam bo nadomeščalo njegovo odsotnost.

Boris Leskovic 

Prispevek bo v celoti objavljen v prihodnji številki Lovca.

Pomerili se bodo oponašalci jelenjega rukanja

Lovska zveza Slovenije in Zveza lovskih družin Kočevje vabita na 14. državno prvenstvo v oponašanju jelenjega rukanja, ki bo v nedeljo, 29. avgusta 2021, ob 14. uri, v čudovitem ambientu Gradu Kostel.

Foto: arhiv LZS

Tekmovanje bo potekalo v naslednjih disciplinah:

  1. starega jelena, ki išče košute;
  2. Oponašanje glavnega jelena s tropom košut;
  3. Oglašanje dveh jelenov enake moči v dvoboju na višku rukanja.

Rezervna disciplina: Oglašanje zmagovalnega jelena po boju.

Pravila/kriteriji tekmovanja in časovnica prireditve sta objavljena na spletni strani LZS, v zavihku lovska kultura.

Na strelski tekmi LD Braslovče na dan državnosti odprli tudi kozolec toplar

Lovska družina Braslovče tradicionalno vsako leto 25. junija, na dan državnosti, izvede lovsko strelsko tekmovanje v trapu na glinaste golobe in streljanju z malokalibrsko puško na tarčo (35 m) na strelišču Boštunovec za pokal občine Braslovče.

Foto: arhiv LD Braslovče

Tekmovanja so se udeležili lovski strelci iz vse Slovenije, ki tekmujejo v kategorijah člani, članice, veterani ter super veterani in ekipno po pogojih tekmovanj Pravilnika o lovskem strelstvu LZS. Letos je obiskovalce na strelišču pričakal veličasten pogled na novo postavljen kozolec toplar.

Prireditev se je začela s himno, ki so jo odigrali Savinjski rogisti. Starešina LD Braslovče Janez Šumak je v govoru poudaril obeležje spomina na 25. junij 1991, ko je Slovenija formalno postala neodvisna: »Slovensko samostojnost smo takrat kovali tudi lovci, ki smo se v prvi vrsti zoperstavili agresorju in ni nas bilo malo … Danes želimo ponovno počastiti ta praznik in se spomniti vseh zaslužnih, da živimo v svobodni, samostojni in neodvisni državi.«

Župan občine Braslovče Tomaž Žohar je poudaril izredno sodelovanje z lovsko družino, samostojnost, neodvisnost, vzajemnost, solidarnost, tovarištvo, sočutje do sočloveka in ostale vrednote današnje moderne družbe … Sledil je nagovor poslanca državnega zbora Aleksandra Reberška, člana sosednje lovske družine, ki je čestital ob prazniku in novi delovni zmagi članov LD Braslovče.

Lipa je posajena. Foto: arhiv LD Braslovče

Starešina LD Braslovče je ob predstavitvi kozolca toplarja izpostavil dobro sodelovanje z občino Braslovče in županom, se zahvalil občanom, dobroveljskim kmetom, izvajalcem del, donatorjem, še posebno pa Dušanu Urankarju in Jaki Orožmu za velik prispevek k projektu. Ob zvokih rogov Savinjskih rogistov so Šumak, Urankar, Žohar in Reberšek prerezali slavnostni trak ter otvorili kozolec toplar. Ob strelišču so simbolično posadili lipo, kot simbol slovenstva, ki je v preteklosti pomenila združevanje slovenskega naroda. Župan Žohar je dejal: »Leta 1991, ob samostojnosti Slovenije, so pred parlamentom posadili lipo – naš simbol, ki sedaj raste skupaj s Slovenijo in nam daje samozavest. Naj tudi to majhno drevo zraste v veličino samozavesti.«

Nato je strelski referent Vitomir Smodiš strelcem predstavil pravila v skladu s pravilnikom o lovskem strelstvu LZS. Župan je simbolično oddal prvi strel na glinastega goloba in požel aplavz prisotnih, saj je goloba zadel. S tem je bilo tekmovanje odprto. Lovski strelci so pričeli boj za čim boljše uvrstitve, najboljši so prejeli pokale, bogate praktične nagrade, ob koncu prireditve pa so izvedli še nagradno streljanje za bogate praktične nagrade. V konkurenci je tekmovalo 13 ekip in 97 strelcev ter 4 strelke.

Strelci na glinaste golobe. Foto: arhiv LD Braslovče

REZULTATI

Ekipno:

  • 1. mesto LD DOBRNA, 551 točk
  • 2. mesto LD OPLOTNICA, 533 točk
  • 3. mesto LD PREBOLD, 531 točk

Člani:

  • 1. mesto SLEMENŠEK GORAZD, LD BRESTANICA, MK 93, golobi 15
  • 2. mesto NOVAK RAFKO, LD PREBOLD, MK 91, golobi 15
  • 3. mesto FINKŠT MIHA, LD MOZIRJE, MK 90, golobi 15

Veterani:

  • 1. mesto ZUPAN DUŠAN, LD PODSREDA, 194 točk
  • 2. mesto GRUŠOVNIK VILI, LD DOBRNA, 193 točk
  • 3. mesto KONCILJA FRANCI, LD KRESNICE, 187 točk

Super veterani:

  • 1. mesto CURL IVAN, LD KOČEVJE, 196 točk
  • 2. mesto KRESE STAN,E LD MALA GORA, 196 točk
  • 3. mesto PAVLOVIČ LJUBIŠA, LD IG, 189 točk

Članice:

  • 1. mesto HRASTOVEC ALOJZIJA, LD VRANSKO, 122 točk
  • 2. mesto ŠČAP ANICA, LD APAČE,  119 točk
  • 3 mesto ŠOLINC VESNA, LD BRASLOVČE, 116 točk

Kozolec bo namenjen skladiščenju kmetijskih pridelkov (krmi za divjad) in ostalih logističnih pripomočkov lovske družine. Kozolec je prvotno stal v Gorjem Preboldu, Občni zbor LD Braslovče pa je lani sprejel sklep o nakupu, obnovitvi in postavitvi objekta na lokaciji Boštunovec.

Investitor je od Sklada kmetijskih zemljišč in gozdov RS zakup zemljišče ter pridobil soglasja o graditvi enostavnega gospodarskega objekta. Izvajalec Napotnik Jernej s.p. iz Mozirja z ekipo je kozolec najprej razstavil in prepeljal na sedanjo. Izdelali in dopolnili so vse lesene dele objekta do oblike, kakršne stoji danes. Toplar je dolg 10, širok 5 in visok 8 metrov. Značilen je gank, do katerega vodijo lesene stopnice. Po besedah okoliških vaščanov in sosedov se kozolec sklada z okoljem in je paša za oči ob pogledu na ta del Boštunovca.

Levji delež investicije je v domeni lovske družine, občina Braslovče je poravnala tretjino, pridobili pa so veliko donatorjev pri izvedbi zemeljskih del. Dobroveljski kmetje so nesebično prispevali tudi okrogel les. Vodja gradbenega odbora Dušan Urankar je koordiniral in organiziral vsa dela, od razstavitve kozolca do zemeljskih del ter postavitve, kakor prispevek članov LD v delovnih akcijah. Pridobil je tudi donacije izvajalcev pri gradbenih delih, Jaka Orožim pa ga je, kot njegov pomočnik, nadomeščal ter veliko prispeval k izvedbi del z mehanizacijo in doniral veliko materiala.

Janez Šumak, starešina LD Braslovče

Če se srečamo z medvedom …

Rjavi medved je največji predstavnik zveri v Sloveniji. Za svoje življenje potrebuje veliko prostora, od 50 do 1.000 km2. Osrednje življenjsko območje medvedov v Sloveniji je zahodni visoki Kras in območje strnjenih mešanih gozdov z razgibanim terenom na Kočevskem in Notranjskem. Območja posameznih medvedov se med seboj prekrivajo, saj niso teritorialne živali.

Ob srečanju z medvedom se vedemo umirjeno – umikamo se počasi in ritensko, ne obrnemo mu hrbta. Foto: Štefan Vesel

Medvedi so praviloma plašni in se izogibajo ljudem; verjetno se bodo umaknili, preden jih boste opazili. Ne marajo presenečenj, zato opozarjajte na svojo prisotnost, še posebno pri prehodu skozi gosto vegetacijo. Med sprehodom po gozdu se držimo označenih poti. Na svojo prisotnost opozorimo z nekoliko glasnejšo hojo in govorjenjem; da se nam živali lahko umaknejo. V času, ko iščejo hrano, mladiče pustijo same. Mladičem se ne približujemo in jih ne hranimo.

Odrasli medvedi so samotarji, razen v času parjenja. Medved ima dobro razvita vsa čutila, najbolj pa voh in sluh, vid pa manj. Čez dan največkrat počivajo v goščavi ali brlogu, zjutraj in zvečer pa iščejo hrano, ki so jo sposobni zavohati več kilometrov daleč. Medvedi so vsejedi, a jedo pretežno rastlinsko hrano – uživajo plodove gozdnih rastlin, plodove gozdnega in sadnega drevja, beljakovinsko hrano jim predstavljajo žuželke ter njihove bube in mrhovina. Pri iskanju hrane so iznajdljivi, prehrano pa prilagodijo glede na letni čas in okolje. Z veseljem se lotijo tudi hrane človeškega izvora, še posebej če je ta slabo zavarovana (odpadki, poljščine, rejne živali …).

Pri medvedih je pogost poskus strašilnega napada. Foto: Barbara Ložar

Najpogostejši vzrok konfliktov je hrana človeškega izvora, ki medvede privablja v bližino naselij. Med iskanjem hrane lahko povzročijo precejšnjo škodo na poljščinah, domačih živalih … Nekateri medvedi izgubijo strah pred človekom in začnejo redno zahajati v naselja. Redno zadrževanje v naseljih med ljudmi vzbuja strah, saj je medved v določenih situacijah lahko nevaren.

Medvedke se parijo od maja do julija in v tem obdobju odženejo lanske mladiče, da jih samci ne poškodujejo. Mladiči se morajo znajti sami in se pri tem lahko zelo približajo človeku. Pes, ki ni na povodcu, bo ob srečanju z medvedom zbežal k gospodarju in medveda pripeljal neposredno k njemu. Previdni naj bodo tudi kolesarji, saj so hitri in tihi, s tem pa medveda ne opozorijo nase in ga lahko presenetijo.

Pri medvedih je pogost poskus strašilnega napada, kar pomeni, da želijo človeka, ki je zanje vsiljivec, sprva samo pregnati. To pogosto naredi tudi medvedka, ki vodi mladiča. Nevarno pa je, kadar se človek znajde med medvedko in mladiči. Takrat medvedka meni, da so njeni mladiči ogroženi in sledi pravi napad. Medvedi so dobri plezalci, v teku pa dosežejo hitrost do 50 km/h; ujamejo vas lahko v nekaj metrih, zato ne bežite in ne plezajte na drevo. Ob srečanju z medvedom se vedemo umirjeno – umikajmo se počasi in ritensko, ne obrnimo mu hrbta.

V 70. letih prejšnjega stoletja je na območju Slovenije živelo okoli 250 medvedov, zdaj jih je že cca 1250. Povečana gostota medvedje populacije vodi k širitvi njihovega življenjskega prostora. Foto: Marjan Toš

Jeseni se medvedi intenzivno prehranjujejo, saj nabirajo tolščo, ki jim pomaga preživeti zimsko pomanjkanje hrane. Najtežje obdobje za medvede je spomladi pred vegetacijo, ko plenijo oslabljeno parkljasto divjad, občasno tudi domače živali, zlasti drobnico, kar lahko privede do konfliktov s človekom. Obdobje med novembrom in marcem medvedi običajno preživijo v brlogu. Med prezimovanjem se medvedom zniža temperatura in upočasni srčni utrip, vendar to ni globoko zimsko spanje (kot pri polhih). Občasno se tudi predramijo in zapustijo brlog, nekateri pa ostanejo aktivni celo zimo.

Ustavimo afriško prašičjo kugo

Evropska agencija za varnost hrane (EFSA) v 18 državah po Evropi, tudi v Sloveniji, začenja s kampanjo za zajezitev širjenja afriške prašičje kuge (APK).

Foto: EFSA

Afriška prašičja kuga (APK) je virusna bolezen, ki prizadene domače in divje prašiče. Virus je neškodljiv za zdravje ljudi, vendar je v mnogih državah že povzročil obsežno gospodarsko škodo. Ker cepiva ni, lahko izbruh zahteva pokončanje velikega števila domačih prašičev na prizadetih območjih. Bolezen v Sloveniji zaenkrat še ni prisotna, vendar pa smo zaradi bližine državam, ki se že soočajo z APK, del tako imenovane „zaskrbljujoče regije“.

Znatna škoda za prašičerejo in gospodarstvo

Pojav APK ima velik ekonomski pomen, saj škode, ki nastanejo zaradi pojava bolezni, prizadenejo predvsem prašičerejo in gospodarstvo (pogin prašičev, omejitev mednarodne trgovine z živalmi in mesom, gospodarska izguba za rejce in lovce) ter divje živali in lov (znatno zmanjšanje populacije divjih prašičev, omejitev ali popolna prepoved lova na nekaterih območjih).

Prepoznajte znake bolezni, preprečite širjenje in prijavite sumljive primere

Zgodnje prepoznavanje znakov bolezni, preprečevanje širjenja in prijava sumljivih primerov so ključnega pomena za obvladovanje APK. Kampanja je namenjena ozaveščanju in razumevanju znakov bolezni in ukrepov za preprečevanje širjenja v vseh 18 državah. Ciljna skupina so tisti, ki so v rednem stiku z domačimi in divjimi prašiči, zlasti prašičerejci. Kampanja se bo izvajala s pomočjo lokalnih veterinarskih organizacij, kmetijskih organizacij, lovskih društev, mejne policije in drugih ustreznih organov.

Več na spletni strani kampanje EFSA

Novi zakon o orožju: od srede avgusta

Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o orožju (ZOro-1c) je bil v petek, 30. julija, objavljen v Uradnem listu, veljati pa bo začel v 15 dneh po objavi.

Foto: Marjan Toš

Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o orožju (ZOro-1c) je državni zbor sprejel 16. julija s 53 glasovi za in 22 proti. Novela zakona prinaša spremembe tudi za lovce.

Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o orožju (ZOro-1C)

Podelitev lovskih spričeval in podpis zaprisege mladih lovcev in lovk SKZLD Celje

Na Savinjsko Kozjanski zvezi lovskih družin (SKZLD) smo letos pripravili kar dve podelitvi spričeval in podpisa zaprisege mladih lovcev.

Foto: arhiv SKZLD Celje

V lanskem letu smo se soočili z virusom covid-19, ki je naše življenje čez noč obrnil na glavo, zato smo tečaj prilagodili novim razmeram. Podelitev spričeval smo prestavili na jesenski čas, ko naj bi se življenje vrnilo v ustaljene tirnice, a le nekaj dni pred podelitvijo so nastopile izredne razmere in prireditev smo morali odpovedati. Dolg do lanske generacije tečajnikov smo tako lahko poravnali šele junija letos.

38 kandidatov uspešno opravilo izpit

Na podlagi lanskih izkušenj smo letošnji tečaj izpeljali, kot je treba. S tečajem, na katerega se je prijavilo 45 slušateljev, smo začeli 19. marca in ga zaključili 24. junija. Petim kandidatom smo v skladu z dopolnitvijo 61 člena zakona o divjadi in lovstvu lovski izpit priznali delno ali v celoti. Trije od njih so morali opraviti le izpit iz poznavanja zakonodaje, dva sta bila delno oproščena opravljanja izpitov in sta morala opraviti preizkus znanja le iz področij, ki jih je določila Komisija za izdajo spričevala o opravljenem lovskem izpitu, ki jo je 4. 9. 2020 imenovala ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Prvič se je zgodilo, da sta dva slušatelja med tečajem obupala in odstopila.

Na zaključni izpit pred komisijo je tako letos pristopilo 38 kandidatov, ki so vsi uspešno opravili izpit. Komisijo so sestavljali predsednik izr. prof. dr. Boštjan Pokorny, člana mag. Nataša Oven in Peter Terglav ter namestnika članov dr. Ida Jelenko Turinek in strokovni tajnik SKZLD Zdravko Mastnak.

Predsednik izpitne komisije dr. Pokorny je podal kratko analizo doseženega uspeha in pokazanega znanja slušateljev – povprečna ocena zaključnega izpita je bila 4,03, celotnega tečaja pa 3,65.

Simbolično darilo za najmlajšega kandidata za bodočega lovca

Prvič in verjetno zadnjič smo na zaključnem izpitu doživeli, da je bil pri zagovoru prisoten najmlajši kandidat za bodočega lovca, komaj teden dni star Klemen. Njegova mamica, ki je bila ena od slušateljic tečaja, ga je prinesla s sabo na izpit. Čeprav je ves čas modro molčal in se rajši predal spanju pravičnega, je tudi on prejel simbolično spričevalo, saj je bil vendar ves čas prisoten na predavanjih in izpitih. Tečaj je v letošnjem letu obiskovalo sedem kandidatk, kar štiri iz Lovske družine Solčava. Tudi najmlajši Klemen je iz Solčave, zato se ni bati, da solčavski lovci ne bodo imeli podmladka.

Foto: arhiv SKZLD Celje

Slovesno prireditev podelitve spričeval in podpis zaprisege mladih lovcev smo imeli 9. julija v gostišču Hohkraut v Tremerjah, ki so se jo poleg slavljencev udeležili mentorji, člani predavateljskega aktiva in starešine lovskih družin tečajnikov. Po uvodni melodiji Savinjskih rogistov je zbrane pozdravil predsednik Upravnega odbora SKZLD Celje Maksimilijan Arlič, ki se je dotaknil prehojene poti, ki so jo pripravniki prehodili od vstopa v lovsko  družino, časa pripravništva, do zaključnega dejanja, ki jih je pripeljal do lovskega izpita. Strokovni tajnik SKZLD, ki je povezoval prireditev je poudaril, da so v življenju vsakega človeka trenutki, ki mu ostanejo v spominu in se jih v življenju vselej z veseljem in ponosom spominja. Eden od takšnih je gotovo dan, ko so mladi lovci prejeli spričevalo o opravljenem lovskem izpitu in etični kodeks ter podpisali zaprisego slovenskega lovca.

Štirje so se še posebej izkazali

V imenu novo izprašanih lovcev je zaprisego slovenskega lovca prebrala Ema Kočnar, članica LD Solčava. Nato sta dr. Pokorny in Arlič čestitala k doseženemu uspehu, vsakemu izročila lovsko spričevalo, podpisano zaprisego in Etični kodeks. Predstavniki lovskih družin pa so mladim lovcem izročili še lovsko izkaznico. Tako so postali enakovredni člani lovske organizacije, s pravico izvajanja samostojnega lova.

Tudi letos se je nekaj slušateljev še posebej izkazalo, in sicer Miran Fuchs, LD Handil Dobje s povprečno oceno 4,60, Tomaž Marolt, LD Šentjur z oceno 4,47, Marjana Robnik, LD Luče z oceno 4,47 ter Jan Skerbiš, LD Kajuh Šmartno v Rožni dolini, z oceno 4,47. Kot veleva tradicija, smo najboljšim izročili spominsko nagrado; letos je bila nagrada lovski trinožni stol, ki jim bo zagotovo koristil pri lovu.

Prireditev je zaključil Mastnak, ki je mladim lovcem in lovkam dejal, da naj bodo ponosni, ker pripadajo lovski organizaciji, ki v svetu uživa velik ugled. Naj jih ta dan spominja na vse lepo, kar so in bodo še doživljali v naravi in v skrbi za divjad.

Zdravko Mastnak

Dnevi lovskega strelstva 2021

Lovska zveza Slovenije in Komisija za lovsko strelstvo in lovsko orožje v septembru organizirata Dneve lovskega strelstva 2021.

Foto: Bojan Gorenc

Na strelišču Gaj-Pragersko bo potekalo:

  • Državno prvenstvo v strelski kombinaciji OPEN 2021 (400 točk) – 4. september
  • Državno prvenstvo v streljanju na tarčo bežečega merjasca 2021 – 4. september
  • Državno prvenstvo v strelski kombinaciji za veterane in superveterane 2021 – 3. september

Tekmovalci bodo tekmovali po pravilih o izvedbi lovskih strelskih prireditev. Na državno prvenstvo v vseh disciplinah so vabljeni tudi državni prvaki 2020.

Prijave strelcev sprejemamo do četrtka, 5. avgusta 2021, izključno v pripeti excel tabeli, na e-naslov lzs@lovska-zveza.si. Udeleženci, ki bodo sodelovali na DP 2021, morajo izpolnjevati pogoje PCT. Dokazila se bodo preverjala na vhodu.

Uradni trening na strelišču  Gaj-Pragersko bo 2. septembra 2021, z začetkom ob 9. uri. Za treninge je možno koriščenje novih bonov – BON21.

Od 2. do 4. septembra 2021 se bo v prostorih strelišča Gaj – Pragersko odvijal tudi sejem orožja, optike in lovske opreme ter predavanja o balistiki, optiki in orožju. V teh dneh bodo za lovske pripravnike ob 12. uri organizirani vodeni ogledi.

Le še nekaj dni za sodelovanje na foto natečaju!

Nagradni natečaj za izbiro fotografij prostoživečih živali, ki bodo uvrščene v koledar Lovske zveze Slovenije, se zaključi v torek, 3. avgusta.

Foto: iz koledarja LZS za leto 2021

Po zaključku natečaja bo prispele fotografije pregledala komisija, ki bo izbrala 13 najustreznejših sezonskih fotografij prostoživečih živali, ki bodo uvrščene v koledar Lovske zveze Slovenije za prihodnje leto. Najboljše tri fotografije bodo nagrajene, preostale izbrane fotografije za koledar bodo honorirane po ceniku Lovske zveze Slovenije. Ob fotografijah bodo objavljena imena in priimki avtorjev.

Usposabljanje za člane skupin za iskanje, odstrel divjih prašičev

Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je v juliju izvedla usposabljanje za izvajalce določenih nujnih ukrepov po potrditvi afriške prašičje kuge. Udeležilo se ga je skoraj 600 lovcev iz vse Slovenije.

Vir: posnetek zaslona z usposabljanja

Usposabljanje je bilo namenjeno kandidatom za člane skupin za aktivno iskanje poginulih divjih prašičev na območjih z omejitvami ter za člane skupin za izvajanje izrednega odstrela na območjih z omejitvami. Teoretični del usposabljanja je potekal na daljavo, preko aplikacije Zoom. Praktični del usposabljanja pa bo potekal v jesenskem času na različnih lokacijah po Sloveniji.

Posnetka obeh usposabljanj sta na ogled na članski spletni strani Lovske zveze Slovenije.

Vir. posnetek zaslona z usposabljanja
Vir: posnetek zaslona z usposabljanja

Zdravstveno stanje divjadi v Sloveniji v prvem polletju 2021

Na Veterinarski fakulteti v Ljubljani so od januarja do junija 2021 opravili 35 patoanatomskih pregledov trupel ali organov prostoživečih živali, ki so jih prejeli iz 25 različnih lovskih družin.

Foto: Andrej Miklavčič

Pregledali so 8 različnih živalskih vrst, različne starosti in spolov. V prvem polletju 2021 največji delež pregledanih vrst predstavljata srnjad in gams.

Povečana pojavnost mišje mrzlice in tularemije

Kot vzrok pogina v prvi polovici letošnjega leta ugotavljajo bolezni, ki jih povzročajo notranji zajedavci, virusi in gnojne bakterije. Ugotavljajo tudi močno invadiranost s klopi, jelenjo ušjo, nosnimi in kožnimi zolji in dlakožeri. Pri gamsih so pogosto potrdili prisotnost garij, pri lisici in jazbecu pa so potrdili prisotnost dednega materiala virusa pasje kuge. Opozarjajo tudi na povečano pojavnost mišje mrzlice in tularemije, zoonoze, ki jo povzroča bakterija, in  se prenaša z vbodom klopa, stikom z živaljo, inhalacijo aerosola …

Vmesno poročilo o spremljanju zdravstvenega stanja divjadi v Sloveniji za prvo polletje 2021 Veterinarske fakultete je v celoti dostopno na članski spletni strani LZS, pod zavihkom Komisija za upravljanje z divjadjo – ostali dokumenti.

V LD Prosenjakovci tekmovanje v streljanju na glinaste golobe

Člani lovske družine Prosenjakovci že tradicionalno vsako tretjo nedeljo v juliju organizirajo tekmo v streljanju na glinaste golobe.

Foto: arhiv LD Prosenjakovci

Letošnje tekmovanje ekip in posameznikov je potekalo 19. julija. Tekmovalo je 15 ekip, ki so dosegle naslednji rezultat:

1. LPN Pohorje, 34 zadetkov
2. LD Bizeljsko, 34 zadetkov in
3. SD Kaliber, 31 zadetkov

Tekmovalci so se pomerili tudi v posamični močni konkurenci in dosegli naslednje rezultate:

  1. Andrej Rupret, LD Orlica
  2. Nejc Garmut, LD Podvelka
  3. Maks Garmut, LD Janžev vrh

Člani LD Prosenjakovci so bili zadovoljni z izredno dobro udeležbo tekmovalcev in obiskom gostov, še posebej domačinov z območja lovske družine.

Državni zbor sprejel novelo zakona o orožju

Državni zbor je 16. julija s 53 glasovi za in 22 proti sprejel Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o orožju (ZOro-1c), ki bo začel veljati 15 dni po objavi v Uradnem listu. Ustavil bi ga lahko le še veto Državnega sveta, česar pa ni pričakovati, saj je bila za zakon zagotovljena široka podpora.

Foto: Marjan Toš

Sprejetje Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o orožju je bilo pozno, ker se je s prenosom Direktive (EU) 2017/853 o spremembi Direktive Sveta 91/477/EGS o nadzoru nabave in posedovanja orožja v nacionalni pravni red ustavilo. Rok za prenos orožne direktive je bil 14. 9. 2018. Slovenija je prejela tudi opomine Evropske komisije. Predlog zakona je bil v zakonodajnem postopku že od konca leta 2019, že od samega začetka je Lovska zveza Slovenija kot zainteresirana javnost sodelovala in podajala predloge.

Zakon je dalj časa nastajal zaradi implementacije dveh evropskih Orožnih direktiv, ki mu je istočasno sledila še posodobitev naše orožne zakonodaje z ostalo zakonodajo (interventni zakon APK) in prenos nekaterih uveljavljenih rešitev na področju orožja v EU državah.

Kaj novela zakona o orožju prinaša lovcem

  • Ureja novo kategorizacijo orožja oz. spremembe pri kategorizaciji orožja.
  • Na novo se določa posebna oprema za orožje vseh kategorij (cevi z zunanjim navojem na ustju cevi ali drugi nastavki, strelni namerilniki z napravo za elektronsko ojačevanje svetlobe oziroma z infrardečo napravo ali namerilniki s termičnim (IR) senzorjem, če so izdelani ali predelani tako, da se pritrdijo na orožje ali so njegov sestavni del).
  • Naprave za dušitev zvoka (poka) in nastavki, ki se lahko namestijo na orožje, ne sodijo več v posebno prepovedano opremo za orožje (dosedanja kategorija A), posledično je promet, nabava in posest posameznikom, pravnim osebam in podjetnikom dovoljena brez pridobitve posebnih dovoljenj.
  • Konkretneje se določa pravna podlaga za izdajo in odvzem dovoljenja izvajalcem usposabljanja o ravnanju z orožjem.
  • Konkretneje so določeni pogoji, kdaj nastanejo zadržki zaradi javnega reda in miru oziroma zadržki zaradi »nezanesljivosti«.
  • Upravna enota za imetnike orožnih listin po uradni dolžnosti preveri izpolnjevanje določenih pogojev (zadržek javnega reda in zanesljivost) vsakih 5 let.
  • Pristojni organ izda posamezniku, ki ima v orožnem listu ali dovoljenju za posest orožja že registrirano lovsko, športno ali varnostno orožje, istovrstno orožno listino za največ šest kosov lovskega, športnega ali varnostnega orožja brez preverjanja pogojev (pogoji se preverijo le ob prvi izdaji orožnega lista).
  • Na novo se opredeljujejo pravice, ki se nanašajo na prenašanje, nošenje in posest orožja, dajanje orožja v uporabo ter posojanje orožja, kar omogoča dajanje v uporabo orožja pod neposrednim nadzorom lastnika tega orožja, za čas, dokler trajajo lov ali tekmovanje na strelišču. Omogoča torej uporabo orožja pod neposrednim nadzorom odgovorne osebe lovske organizacije in strelske organizacije. Lovske organizacije, ki upravljajo lovišče, lahko dajo posameznikom v uporabo lovsko orožje za čas trajanja lova na območju tega lovišča in pod njenim nadzorom. Lovska organizacija izda posamezniku posebno potrdilo, ki ga mora imeti pri sebi za čas trajanja lova.
  • Pod podobnimi pogoji lahko da lovskemu pripravniku v uporabo lovsko orožje tudi njegov mentor.
  • Lovska organizacija izda posamezniku iz prejšnjega odstavka posebno potrdilo, ki ga mora imeti pri sebi za čas trajanja lova.
  • Prenaša ali omogoči se možnost uporabe lovskega orožja na nelovnih površinah. Vendar minister, pristojen za lovstvo, določi, v katerih primerih se sme lovsko orožje nositi in uporabljati na nelovni površini lovišča, zakon pa mu daje to pravno podlago.
  • V roku 5 let morajo imetniki veljavnih orožnih listin podati vlogo za razvrstitev orožja v ustrezne kategorije ali zaprositi za izdajo dovoljenja za zbiranje, orožje odsvojiti ali pridobiti potrdilo o onesposobitvi orožja.
  • Ponovno se omogoča legalizacija orožja.

Usposabljanje za sodnike v oponašanju jelenjega rukanja

Usposabljanje za sodnike v oponašanju jelenjega rukanja je potekalo 4. julija v Lovskem domu Tomišelj na Planinci v sodelovanju Komisije za lovsko kulturo in odnose z javnostmi Lovske zveze Slovenije, Zveze lovskih družin Ljubljana in Lovske družine Tomišelj.

Foto: Barbara Ložar

Po uvodnem pozdravu predsednika Komisije za lovsko kulturo in odnose z javnostmi LZS mag. Janija Šalamona so prisotni z minuto molka počastili spomin na Aca Rebernika, ki je pustil neizbrisen pečat v dejavnosti oponašalcev jelenjega rukanja.

Usposabljanja, ki se ga je udeležilo in ga uspešno opravilo 18 udeležencev, je potekalo v treh sklopih. Akte, ki določajo dejavnost oponašanja jelenjega rukanja je predstavil mag. Šalamon. Praktični del je vodil mednarodni uveljavljeni sodnik Ernest Kerčmar. Med praktičnim delom so bili predstavljeni posnetki šestih disciplin: stari jelen, ki išče košute; mladi jelen, ki išče košute; glavni jelen s tropom košut na rukališču; zmagovalni jelen po borbi; umirjen jelen ali jelen po ruku in oglašanje dveh enako močnih jelenov.

Foto: Barbara Ložar

Sledil je teoretični in praktični del izpita za pridobitev licence. Novi sodniki so po uspešno opravljenem izpitu prejeli potrdila oziroma licence, ki jim jih je podelil predsednik Lovske zveze Slovenije mag. Lado Bradač.

Z usposabljanjem, podelitvijo licenc in s sprejetjem Pravilnika o dejavnosti oponašanja jelenjega rukanja in prostoživečih živali ter Pravilnika o usposabljanju sodnikov in podeljevanju licenc sodnikom v oponašanju jelenjega rukanja, so bili postavljeni jasni formalni temelji, s ciljem zagotavljanja enotnosti in hitrejšega razvoja te dejavnosti v okviru Lovske zveze Slovenije in v njenih članicah. S tem se zagotavljajo tudi enakopravni pogoji tekmovalcem in sodnikom, da še naprej uspešno zastopajo Lovsko zvezo Slovenijo na domačih in tujih tekmovanjih.

mag. Jani Šalamon, predsednik Komisije za lovsko kulturo in odnose z javnostmi

Izjemen uspeh ekipe LZS na 13. evropskem prvenstvu v lovski kombinaciji

Na 13. evropskem prvenstvu v lovski kombinaciji, ki je med 9. in 11. julijem potekalo na strelišču Csákberény na Madžarskem, je strelska ekipa Lovske zveze Slovenije znova dosegla odlične rezultate.

Foto: (z leve) Igor Pičulin, Matija Janc in Nejc Garmut

Naši strelci so na evropskem prvenstvu na Madžarskem osvojili skupno 2. mesto v golobih in 3. mesto v kombinaciji. Igor Pičulin je med veterani osvojil 2. mesto, največji uspeh pa je dosegel mladinec Nejc Garmut, ki je postal evropski mladinski prvak.

Na 13. evropskem prvenstvu je sodelovalo 14 držav in 116 strelcev. Ekipo LZS je zastopalo 10 strelcev, in sicer Matjaž Hlebš, Nejc Garmut, Boštjan Sadek, Miha Finkšt, Nejc Hlebš in Marijan Sadek ter štirje posamezniki Igor Pičulin, Mitja Kersnik, Dušan Urankar in Max Garmut. Ekipa je bila izbrana na osnovi rezultatov tekme, ki jo je priredila Športna strelska zveza Slovenije na strelišču Gaj – Pragersko.

Strelska ekipa LZS 2021. Foto: Matija Janc

9-letno delo z ekipo LZS, ki je vsako leto izbrana na osnovi rezultatov lige v veliki kombinaciji, in je požela polno kritike, se je pokazalo za uspešno.

Letošnje evropsko prvenstvo se nam ne bo vtisnilo v spomin zaradi ukrepov zaradi covid-19, zaradi dveh let brez tekem na mednarodnem nivoju, zaprtih streliščih in posledično manj treningom, ampak bo z zlatimi črkami zapisan tudi naš uspeh, s katerim smo dokazali, da leta 2019 nismo postali evropski prvaki zaradi sreče.

Iskreno čestitam vsem članom ekipe LZS za dosežene rezultate, tovariško enotnost, prijateljstvo, vaš trud, denar in prosti čas, ki ste ga vložili za ta izjemen uspeh in ‘kravžljanje’ mojih živcev, ki je poplačano z rezultati.

Iskrena zahvala Lovski zvezi Slovenije ter vsem sponzorjem: Hamex, d.o.o.; Arex, d.o.o.; Gorenjska gradbena družba, d. d.; Lab Commerce, d.o.o.; RWS, Prevent & Deloza d.o.o., Optics Trade d.o.o., Black Fire in Stella d.o.o., ki so prispevali sredstva in opremo za udeležbo ekipe LZS na prvenstvu.

Upam, da smo si z letošnjim uspešnim nastopom in častnim zastopanjem naše države ter slovenske krovne lovske organizacije zaslužili sodelovanje in pomoč tudi v letu 2022.

Matija Janc, selektor strelske ekipe LZS

Podelitev spričeval lovcem LZ Maribor generacije 2021

Lovska zveza Maribor je 10. julija izvedla svečano podelitev spričeval 44 mladim lovcem, ki so v prvem izpitnem roku uspešno opravili lovski izpit. Ob podelitvi spričeval so mladi lovci in lovke slavnostno zaprisegli in podpisali etični kodeks slovenskih lovcev.

Skupinska fotografija mladih lovcev in lovk. Foto: Božidar Kunej

Rogisti Lovske zveze Maribor so z zvoki rogov naznanili slavnostni pričetek podelitve. Zaradi priporočil, povezanih z epidemijo covid-19, se je tudi v tem letu podelitev izvedla le za mlade lovce brez spremstva mentorjev in starešin oziroma predstavnikov lovišč s posebnim namenom.

Vse navzoče je v uvodu pozdravil predsednik Lovske zveze Maribor Marjan Gselman, kot je povedal, je bilo to izobraževanje generacije 2021 posebno zaradi epidemije. »Bodite lovci s ponosom, ne sramujte se lovskega kroja in zelenega klobuka. Predvsem pa pozabite na lov zaradi  trofej, pač pa vedno in povsod delajte v dobro in za korist divjadi,« jim je dejal pred svečano zaprisego ter jim zaželel veliko uspešnih lovskih poti.

Prisotne sta v imenu Lovske zveze Maribor pozdravila predsednik Marjan Gselman (levo) in vodja izobraževanja Ivan Žižek. Foto: Božidar Kunej

Predsednik komisije za izobraževanje pri LZM Ivan Žižek je podal poročilo o izvedbi letošnjega tečaja za lovski izpit. Ob razpisu teoretičnega usposabljanja kandidatov za lovski izpit v letu 2021 je bilo prijavljenih 53 kandidatov, od tega šest lovskih pripravnic. Izobraževanje je bilo posebno. Urnik izobraževanja je bilo potrebno prilagoditi izobraževanju na daljavo v skladu z Navodili. Strokovni tajnik LZM je poskrbel, da so predavatelji vsa predavanja izvedli na daljavo v programski aplikaciji Microsoft Teams. Preverjanje znanja po posameznih izpitnih temah pa se je izvajalo pisno. Lovska zveza Maribor je zaradi več predavalnic, ki jih ima zagotovila, da so bili kandidati razporejeni na pisno preverjanje znanja po skupinah v skladu z navodili NIJZ in sprejetimi odloki Vlade RS.

Boštjan Pogorevc, najboljši v generaciji 2021. Foto: Božidar Kunej

Pripravniki so na Lovski zvezi Maribor pred izpitno komisijo v skladu z novimi Navodili prvič letos opravljali zaključni pisni in ustni del lovskega izpita. Tega je uspešno opravilo 40 kandidatov – mladih lovcev. Štirje kandidati so imeli delno priznan lovski izpit, izdajo katerega je presojala državna Komisija za izdajo spričevala o opravljenem lovskem izpitu. Ostali kandidati bodo zaključni del lovskega izpita opravljali v jesenskem roku. Povprečna starost pripravnikov je bila 36 let in povprečna ocena teoretičnega dela izobraževanja 3,79.  Od tega so teoretično izobraževanje trije opravili z odličnim uspehom, osemnajst s prav dobrim in petindvajset z dobrim uspehom.

Med njimi je po uspehu izstopal Boštjan Pogorevc iz LD Slovenska Bistrica, ki je na podelitvi prejel posebno knjižno darilo. Po podelitvi spričeval in podpisu etičnega kodeksa slovenskih lovcev je sledilo fotografije pred vhodom v prostore lovske zveze. Po koncu podelitve so nazdravili s kozarcem v levi roki na primerni medsebojni oddaljenosti.

Vsem še enkrat čestitamo in jim želimo dober pogled!

Božidar Kunej

Lovski naravoslovni dan na OŠ Prestranek

V okviru Komisije mladi in lovstvo Lovske družine Prestranek je 16. junija potekal lovski naravoslovni dan, ki ga je Osnovna šola Prestranek izvedla skupaj s člani Lovske družine Prestranek. Udeležili so se ga otroci prve triade v spremstvu svojih učiteljic.

Fotografija je arhivska. Foto: Tina Rupnik

Naravoslovni dan je potekal pod vodstvom lovcev Lovske družine Prestranek. Vodili so ga Marko Ambrožič, Janez Dedek, Franc Krnel in Vlado Dekleva. Lovci so učence po dopoldanski malici pričakali pred osnovno šolo, od koder so se peš odpravili proti bližnjem gozdu. Učenci so si najprej ogledali zaprto lovsko prežo in solnico ter se seznanili z živalmi, ki živijo v naših gozdovih. Imeli so veliko srečo, da so si na poti lahko ogledali tudi volčje iztrebke, ki potrjujejo prisotnosti sivega volka v tem okolju, kar je še posebej spodbudilo otroško domišljijo.

Ob navodilih za varen vzpon in sestop ter ob pomoči učiteljic in lovcev so se nanjo tudi povzpeli. Nato so si privoščili kratek postanek za prigrizek in tudi prvič pobliže spoznali odpadlo rogovje jelena in srnjaka, ki so jim ga v ta namen pripravili lovci. Po postanku so si ogledali še eno zaprto prežo in krmno njivo, kjer so prav tako izvedeli, katere so naloge lovcev v lovišču. Z učenci so se lovci pogovarjali tudi o obnašanju v gozdu ter o pomenu skrbi in varovanja narave.

Učenci so bili nad dnem, preživetim v gozdu in soncu ter spoznavanjem nove tematike navdušeni in so že v pričakovanju jesenskega lovskega tabora za mlade, kamor so jih povabili lovci Lovske družine Prestranek. Menimo, da je takšen način seznanjanja z naravo, gozdnimi živalmi in nalogami lovcev, kot so naravoslovni dnevi, zelo ustrezen, saj lahko otroci tudi v praksi, na terenu vidijo in spoznajo, kaj lovci počnemo, ter odkrivajo sledove živali, ki živijo v naših gozdovih.

Pri izvedi naravoslovnega dneva so bili upoštevani vsi ukrepi za preprečevanje širjenja bolezni covid-19.

Tina Rupnik

Tekmovanje v streljanju v Prosenjakovcih

Lovska družina Prosenjakovci prireja v nedeljo, 18. julija, ob 9. uri na strelišču pri lovskem domu Prosenjakovci tekmovanje v streljanju na glinaste golobe – športni položaj. 

Foto: Matija Janc

T e k m o v a l o   se   bo   e k i p n o   i n   p o s a m e z n o

PROPOZICIJE:

1. ekipno: se tekmuje v streljanju na10 golobov. Ekipa šteje pet strelcev iste LD ali društva; za uvrstitev se upoštevajo štirje najboljši rezultati. Pri končni razvrstitvi se v primeru enakega rezultata upošteva rezultat petega strelca.

2. posamezno: se tekmuje v streljanju na 15 golobov, z možnostjo večkratnega ponavljanja. V primeru, da je več strelcev zadelo enako število golobov, se izvede dodatno streljanje ali žrebanje.

Prijave se sprejemajo do 17. ure.

NAGRADE:

  1. ekipe: od 1. do 3. mesta pokali.
  2. posamezniki: od 1. do 3.  mesta pokali in denarne nagrade (500, 300 in 200 €), za ostala mesta pa praktične nagrade.                                   

Pokal dneva državnosti 2021

Na strelišču Lovske družine Dobrava v Slovenskih goricah je bilo dvodnevno, že 28. tekmovanje v streljanju na glinaste golobe za pokal dneva državnosti.

Kapetani najboljših ekip s pokali. Foto: Marjan Toš

Strelci iz lovskih družin (LD ) in strelskih društev (SD) z vse Slovenije so se pomerili v ekipni in posamični konkurenci. Letošnji dobitnik pokala v počastitev dneva državnosti in 30-letnice slovenske osamosvojitve je Damijan Vnuk iz LD Pečarovci, pred Jožetom Perkom iz LD Lenart in Jožetom Kaučičem iz SD Skakovci.

Ekipni naslov v Osek, pokal v športnem streljanju v Trnovsko Vas, veteranski pokal pa v Kungoto

Najboljši veterani. Foto: Marjan Toš

Med veterani je slavil Danijel Marhold iz LD Kungota pred Vladom Steinfelserjem iz LD Dobrava in bratom Andrejem Marholdom prav tako iz LD Kungota. V še vedno priljubljeni športni disciplini trap je v Dobravi zanesljivo slavil Davorin Toš iz LD Trnovska Vas, drugi je bil mladi in nadarjeni strelec Lan Gomboc in tretji Robert Nagy, oba iz Fokovcev. V ekipni konkurenci je zmagala ekipa SD Osek pred ekipo LD Vurmat z Duha na Ostrem vrhu in LD Kungota.

Najboljša strelca iz Dobrave Davorin Toš (levo) in Damijan Vnuk (desno) s pokalom državnosti. Foto: Marjan Toš

Marjan Toš

47. Srečanje lovskih pevskih zborov in rogistov

47. Srečanje lovskih pevskih zborov in rogistov (SLPZR), ki je lani odpadlo zaradi epidemije, bo potekalo v soboto, 16. oktobra 2021, v Športni dvorani v Medvodah.

Foto: Srečko F. Krope

Organizacijo praznika slovenske lovske kulture je prevzelo Kulturno društvo Simon Jenko Lovski pevski zbor Medvode. Program in notno gradivo (TUKAJ) ostajata enaka, podrobnejše informacije bodo kmalu dostopne na naši spletni strani.

Se vidimo v Medvodah!

Za odstrel medveda v Halozah 200 evrov globe in disciplinski postopek

Vse kaže, da bo zgodba s haloškim medvedom, ustreljenim v Lovski družini Žetale, počasi dobila končni epilog.

Foto: osebni arhiv Marjana Toša

Kot nam je povedal lovski inšpektor Sebastijan Soršak, ki je vodil postopek zoper kršitelja iz Žetal, »sta globa in sodna taksa poravnani, trofeja odvzeta, denarna sredstva od prodanega mesa dodeljena v državni proračun in zoper kršitelja uveden disciplinski postopek v lovski družini«. Starešina Lovske družine Žetale Silvo Korez nam je potrdil, da je LD zoper kršitelja že uvedla disciplinski postopek.

V delu javnosti, tudi lovske, se kljub temu še vedno čudijo, kako je mogoče, da je za odstrel zavarovane vrste zagrožena tako nizka kazen. Za pojasnilo naj zapišemo, da je bil zoper kršitelja uveden postopek po Zakonu o varstvu narave in ne po Zakonu o divjadi in lovstvu. Ta določa vrste, ki spadajo med divjad, in sicer so to vsi prostoživeči sesalci in ptice, ki jih lahko lovimo. Med divjad pa se ne štejejo živali, ki so zaščitene in za katere se le občasno izvaja odstrel v manjših količinah. Med temi je tudi rjavi medved, ki velja za največjo zver na Slovenskem.

Prirodoslovni muzej Slovenije bo hranil medvedovo lobanjo, njegov kožuh pa LD Žetale

Kazni za nedovoljeni odstrel se glede na odstreljeno žival ne razlikujejo, razlikujejo se le na podlagi tega, ali je bila odstreljena žival divjad ali ne. Zakon o divjadi in lovstvu predpisuje najnižjo kazen za nedovoljen odstrel 420 evrov. A ker medved ni divjad, se kazen določa na podlagi zakona o naravi, kjer je predpisana kazen med dvesto in tisoč evri. S strani lovske inšpekcije je bila izrečena osnovna globa, ker lovski inšpektor na podlagi tega zakona nima pooblastil izrekati globe v razponu, je mogoče razbrati tudi iz mnenja strokovnih služb Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, katero je pristojno tudi za področje lovstva. Lovski inšpektor Soršak nam je še pojasnil, »da bi bil nekdo na Kočevskem ali v drugih predelih Slovenije, kjer je medved “doma” obravnavan po merilih vsaj malomarnosti, če že ne naklepa, tam pa se seveda srečamo s kazensko ovadbo«.

Medtem je v javnosti zaokrožila novica, da se je Prirodoslovni muzej Slovenije odpovedal kožuhu medveda in bo obdržal samo medvedovo lobanjo. Lovski inšpektor je ponovil, da je bila trofeja medveda (lobanja in kožuh) z odločbo odvzeta lovski družini in kršitelj ne more postati njen lastnik, saj bi to pomenilo kršenje navodil iz odločbe o zasegu trofeje ter Zakona o prekrških. Lahko pa muzej deponira trofejo v skladu z dogovorom tudi v LD Žetale, ki  bo poskrbela za dermoplastični preparat uplenjenega medveda. Kot je povedal starešina LD Žetale Korez, so takšen dogovor z muzejem že dosegli.

Marjan Toš

Termini objav junijske oddaje Dober pogled

  • VTV VELENJE: četrtek, 24. 6. 2021, ob 21:20
  • TV IDEA MURSKA SOBOTA: torek, 29. 6. 2021, ob 19:00 in 20:45
  • GTV GORENJSKA TELEVIZIJA: torek, 29. 6. 2021, ob 19:35 in 30. 6. 2021, ob 18:00
  • VAŠ KANAL NOVO MESTO: četrtek, 24. 6. 2021, ob 22:00 in petek, 25. 6. 2021, ob 10:00
  • ATM KRANJSKA GORA: sobota, 26. 6. 2021, ob 20:00
  • TV PTUJ: sobota, 3. 7. 2021, ob 21:00 in nedelja, 4. 7. 2021, ob 10:00
  • ETV HD: četrtek, 1. 7. 2021, ob 20:00



Rdeči križ vabi na krvodajalsko akcijo

Zaloge krvi v Sloveniji so trenutno nizke, zato vas Rdeči križ Slovenije vabi, da se udeležite ene izmed krvodajalskih akcij. Kri lahko darujete tudi izven terenskih krvodajalskih akcij, v okviru urnika delovanja transfuzijske službe.

Foto: Pixabqy

Prosijo, da pokličite na telefonsko številko, ki ste jo prejeli v vabilu ali na vam najbližji transfuzijski center, da se dogovorite o dnevu in uri prihoda. Krvodajalcem se Rdeči križ Slovenije zahvaljuje za odziv, razumevanje ter upoštevanje vseh preventivnih zaščitnih ukrepov.

JAVNI POZIV: Usposabljanje sodnikov v oponašanju jelenjega rukanja

Lovska zveza Slovenije – Komisija za lovsko kulturo in odnose z javnostmi in Zveza lovskih družin Ljubljana organizirata usposabljanje sodnikov v oponašanju jelenjega rukanja za pridobitev licence. Usposabljanje bo potekalo v nedeljo, 4. julija, od 9. do 19. ure, v lovski koči LD Tomišelj na Planinci.

Kandidati se lahko prijavijo do srede, 30. 6. 2021 na e-naslov lzs@lovska-zveza.si ali na številko 01 24 10 910.

Program usposabljanja bo obsegal teoretični del, praktični del ter preverjanje znanja praktičnega in teoretičnega dela. Strokovni mentor usposabljanja bo mednarodni uveljavljeni sodnik Ernest Kerčmar. Usposabljanje bo potekalo pod vodstvom Komisije za lovsko kulturo in odnose z javnostmi LZS.

Gradivo za seminar in navodila za pot do lokacije usposabljanja bodo prijavljeni kandidati prejeli 1. julija po e-pošti. Za udeležence bo organizirana prehrana in pijača. Kotizacije ni.

Komisija za lovsko kulturo in odnose z javnostmi LZS

Prvak ostaja Vlado Steinfelser iz Dobrave

Na strelišču Strelskega društva Osek v Slovenskih goricah je bilo tradicionalno tekmovanje v lovski kombinaciji za pokale in prvenstvo lenarškega lovskogojitvenega bazena (LGB).

Zmagovalci prvenstva LGB Lenart 2021. Foto: Marjan Toš

Vanj so vključene lovske družine Benedikt, Dobrava, Lenart, Voličina, Sveta Ana in Sveti Jurij v Slovenskih goricah. Nastopile so 5-članske ekipe vseh LD, ki so se pomerile v streljanju na glinaste golobe in na tarče srnjaka, divjega prašiča, gamsa in lisice z malokalibrsko puško.

Ekipni naslov in pokal za LD Benedikt, druga LD Lenart in tretja LD Dobrava

Ekipni zmagovalci letošnjega prvenstva lenarškega LGB so zasluženo postali strelci iz LD Benedikt (1530, 13 točk), pred ekipo LD Lenart (1423,8) in favorizirano ekipo LD Dobrave (1407, 47), ki ji tokrat ni šlo po načrtih. Na četrtem mestu je pristala LD Voličina, na petem LD Sv. Jurij in na zadnjem, šestem mestu LD Sv. Ana.

Vlado Steinfelser
Foto: Marjan Toš

Naslov bazenskega prvaka za leto 2021 je v posamični konkurenci ohranil Vlado Steinfelser iz LD Dobrava (351,29 točk), ki je zmagal pred lovskim tovarišem iz iste LD Dominikom Slekovcem (348, 62) in mladim Davidom Trojnerjem iz LD Benedikt ( 347,95).

Na četrto mesto se je uvrstil Milan Bauman iz LD Sv. Jurij (336,96) in na peto David Rojs iz LD Voličina (324,29). Bazensko prvenstvo je zgledno organizirala LD Benedikt pod vodstvom starešine Silva Prosiča. Glavni strelski sodnik je bil Mladen Petelin iz LD Benedikt.

Marjan Toš

Javni poziv za usposabljanje izvajalcev določenih nujnih ukrepov po potrditvi APK

Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin na podlagi petega odstavka 8. člena Zakona o nujnih ukrepih zaradi afriške prašičje kuge pri divjih prašičih (Uradni list RS, št. 200/20) (v nadaljnjem besedilu: Zakon) objavlja JAVNI POZIV za usposabljanje za izvajalce določenih nujnih ukrepov po potrditvi afriške prašičje kuge (APK).

Foto: Pixabay

1. Usposabljanje bo v skladu z 8. členom Zakona izvedla Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin v sodelovanju z Ministrstvom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Zavodom za gozdove Slovenije in Lovsko zvezo Slovenije.

2. Usposabljanje je namenjeno kandidatom za člane skupin za aktivno iskanje poginulih divjih prašičev na območjih z omejitvami ter člane skupin za izvajanje izrednega odstrela na območjih z omejitvami.

3. Teoretični del usposabljanja bo potekal na daljavo (preko aplikacije Zoom), praktični del pa na različnih lokacijah po Sloveniji.

4. Teoretični del usposabljanja bo potekal predvidoma v dveh terminih, in sicer: 8. in 9. julija 2021 ter 14. in 15. julija 2021, s pričetkom ob 17. uri. Glede na število prijavljenih kandidatov se lahko organizirajo dodatni termini usposabljanja. O teh bodo kandidati naknadno obveščeni. Podrobnejša navodila glede poteka usposabljanja prejmejo prijavljeni kandidati po e-pošti, najpozneje 3 dni pred usposabljanjem.

5. Praktični del usposabljanja bo potekal v manjših skupinah na različnih lokacijah po Sloveniji. O točnem datumu in kraju izvedbe bodo kandidati, ki so opravili teoretični del, obveščeni naknadno.

6. Za vse kandidate, ki se bodo prijavili, je obvezen splošni del usposabljanja, ki vključuje zakonodajo s področja APK, ukrepe za preprečevanje širjenja APK, ukrepe na območju visokega tveganja, ukrepe po potrditvi ter naloge skupin za iskanje in praktično vajo iskanja poginulih divjih prašičev na terenu z uporabo aplikacije WBT. Smatra se, da je oseba usposobljena za iskanje poginulih divjih prašičev, ko opravi splošni del (teorija) usposabljanja in praktično vajo iskanja poginulih divjih prašičev na terenu z uporabo aplikacije WBT.

7. Usposabljanja za izvajalce izrednega odstrela na območjih z omejitvami se lahko udeležijo osebe, ki že posedujejo orožje in imajo orožni list za lov v skladu z zakonom, ki ureja orožje.

8. Za kandidate, ki se bodo prijavili tudi kot izvajalci izrednega odstrela, je poleg splošnega dela obvezen tudi posebni del usposabljanja, z naslednjimi vsebinami: izvajanje zmanjšanja populacije oziroma popolne odstranitve divjih prašičev s posebno opremo in uporabo lovk, upoštevanje dobrobiti živali pri izvajanju usmrtitve v lovkah, itd. Udeleženci, ki bodo opravili splošni del usposabljanja ter posebni del usposabljanja bodo povabljeni na praktično vajo, ki bo organizirana na streliščih na različnih lokacijah po Sloveniji. Smatra se, da je oseba usposobljena za izvajanje izrednega odstrela divjih prašičev, ko opravi splošni in posebni del usposabljanja (teorija) ter ko opravi praktično vajo iskanja poginulih divjih prašičev na terenu  z uporabo aplikacije WBT ter praktičen preizkus rokovanja s posebno opremo na strelišču.

9. Kandidati, ki niso lovci, se na enega od terminov usposabljanja za člane skupin za iskanje poginulih divjih prašičev prijavijo preko obrazca, ki je dostopen na spletni strani UVHVVR, ministrstva ali Lovske zveze Slovenije. Kandidati izpolnjen prijavni obrazec po elektronski pošti pošljejo na gp.uvhvvr@gov.si.

10. Kandidati, ki so lovci – člani lovskih družin in poklicni lovci v loviščih s posebnim namenom, se na usposabljanje prijavijo preko aplikacije Lisjak. Tisti lovci, ki želijo opraviti tudi posebni del usposabljanja za izvajalce izrednega odstrela, v obrazcu to tudi ustrezno označijo.

11. Za izvajalce izrednega odstrela divjih prašičev se na ta javni poziv lahko prijavi največ 5 udeležencev iz iste lovske družine.

12. Rok za prijave je 23. junij 2021.

13. Program usposabljanja najdete na povezavi:

Dodatne informacije: ivan.ambrozic@gov.si ali jedrt.maurer@gov.si

Akcija za mesec junij in julij!

oglasno sporočilo

Ob predložitvi lovske izkaznice lahko lovci v skladu z dogovorom LZS in EQUIPpro d.o.o. izberejo akcijske produkte in prejmejo darilo v višini 250 evrov ob nakupu termo nastavka.

PONUDBA

Termine za brezplačno svetovanje in predstavitev pri lovski družini lahko starešine, tajniki in tudi posamezne skupine lovcev rezervirajo po e-pošti: info@equip.si ali po telefonu 051 400 333. Neodvisno od termina predstavitve pri posamezni lovski družini, se lahko lovci dogovorijo tudi za individualno svetovanje pri izbiri termovizije in kalibraciji.

Sredstva se namensko zbirajo izključno za gradnjo Nacionalnega lovskega centra Lukovica. O zbranih sredstvih bomo obveščali tako na spletni strani kot v letnem poročilu LZS.

Če napadejo vrane …

V Zagrebu se v zadnjih dneh vrstijo prijave o napadih sivih vran, pri nas pa letos klicev o napadih še nismo prejeli. Lovska zveza Slovenije v takšnih primerih ne more storiti ničesar, saj gre za napade vran na nelovnih površinah.

Foto: Katarina Flajšman

Če gre za ponavljajoče napade, lahko pokličete na telefonsko številko 113, čeprav sistematične rešitve ni mogoče zagotoviti. V primeru, da je nastala škoda, jo lahko prijavite na Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ali na Zavod za gozdove Slovenije. 

“Večina napadov vran je lažnih”

Do konfliktnih situacij prihaja predvsem v v času vzreje mladičev, od sredine maja do sredine junija. Dr. Boštjan Pokorny z Visoke šole za varstvo okolja je že pred časom pojasnil, da je velika večina napadov vran lažnih, ko se vrane le spreletijo nad glavo. “Praviloma vrane to počno v bližini gnezda in ko želijo zaščititi svoje mladiče. Zares napadejo le izjemoma. Kar lahko storimo je, da se čim bolj izogibamo lokacijam, kjer so vrane že bile agresivne oziroma neposredne bližine gnezd,” svetuje.

Izredni odstrel sivih vran v naseljih ni izvedljiv oziroma ni možen ne z zakonodajnega in ne z varnostnega vidika ter tudi ne z vidika sprejemljivosti med prebivalci. Možen ukrep, ki ima tudi največjo podporo med prebivalci, je plašenje s sredstvi, ki ne povzročajo hrupa, pogojno pa tudi sokolarjenje. Vendar pa ta ukrepa nista uporabna v času, ko so vrane agresivne oziroma po izvalitvi mladičev.

Več o vranah v urbanem okolju TUKAJ.

Foto: Pixabay

Vodstvo Lovske zveze Maribor na obisku pri županu Arsenoviču

Župan Mestne občine Maribor Aleksander Saša Arsenovič je na delovnem srečanju gostil vodstvo Lovske zveze Maribor, ki ga je seznanilo s pripravami na praznovanje stoletnice organiziranega slovenskega lovstva na Štajerskem.

Mariborski župan je sprejel delegacijo LZ Maribor ob stoletnici ustanovitve podružnice SLD v Mariboru (od leve): sekretar LZ Božidar Kunej, župan Saša  Arsenovič, predsednik LZ Marjan Gselman in dr. Marjan Toš, vodja organizacijskega odbora praznovanja (arhiv Mestne občine Maribor)

Delegacija Lovske zveze Maribor, ki jo je vodil njen predsednik Marjan Gselman, je na delovnem srečanju z mariborskim županom Arsenovičem predstavila projekt praznovanja stoletnice organiziranega lovstva na Štajerskem. Župan je z velikim zanimanjem prisluhnil predstavitvi in izrekel javno zahvalo vsem generacijam lovcev na mariborskem območju za opravljeno delo v preteklosti.

Lovska organizacija v Mariboru je bila trdna slovenska postojanka in njena ustanovitev je bila del širokih prizadevanj mestnih oblasti in politike po prvi svetovni vojni za slovenizacijo Maribora in vse slovenske Štajerske. Zato je župan Aresenovič s posebnim zanimanjem prisluhnil razlagi, da so bili med ustanovitelji podružnice Slovenskega lovskega društva v Mariboru tudi mnogi Mastrovi sodelavci in podporniki iz prevratnega leta 1918. Med njimi je bil tudi dr. Franjo Rosina, generalova desna roka in podpredsednik Narodnega sveta za Štajersko. Ta podatek je prišel v javnost šele med letošnjimi raziskavami zgodovine in je izredno zanimiv, saj je bil odvetnik dr. Rosina ugledni bančnik in politik ter sokolski funkcionar in mecen. Bil je celo član osrednjega odbora Slovenskega lovskega društva.

Odborniki podružnice SLD Maribor 1932 (arhiv revije Lovec)

Podružnica Slovenskega lovskega društva v Mariboru je bila leta 1921 ustanovljena na pobudo Dragotina Klobučarja, enega od soustanoviteljev Slovenske lovske organizacije leta 1907. Mariborska podružnica je začela delovati z majhnim številom članov; v ohranjenem imeniku jih je naštetih 80, večinoma Slovencev. Svoje odseke je imela v sodnih okrajih Maribor, Sv. Lenart v Slovenskih goricah, Slovenska Bistrica, Radlje ob Dravi in Slovenj Gradec. Imela je tudi izjemno pomembno narodnopolitično poslanstvo, ki ga je uresničevala na različne načine.

Osrednja slavnostna akademija ob stoletnici bo 7. oktobra. Goste in lovce bo nagovoril in pozdravil mariborski župan Arsenovič, pričakujejo pa tudi predsednika republike in častega pokrovitelja praznovanja Boruta Pahorja. Župan Arsenovič je ob koncu delovnega srečanja predstavnikom LZ Maribor predlagal, da bi bila akademija v prenovljenem Sodnem stolpu ob Dravi, kar bi dalo dogodku posebno veljavo, saj gre za eno od izjemno dragocenih zgodovinskih stavb v starem mestnem jedru ob obrežju Drave. Župan je namreč ocenil, da je poslanstvo zelene bratovščine na Štajerskem in v mestu ob Dravi spoštovanja vredno, in zato si lovci zaslužijo dostojno praznovanje stoletnice.

Na akademiji bo premierno predstavljena izvirna lovska monokomedija, ki jo je posebej za Lovsko zvezo Maribor napisal pisatelj in dramatik Tone Partljič. Izvedel jo bo dramski igralec Bojan Maroševič, v kulturnem programu pa bodo nastopili tudi rogisti Lovske zveze Maribor pod vodstvom maestra Marjana Goloba, ki so lani praznovali 10.obletnico delovanja.

dr. Marjan Toš

Odprto prvenstvo SŠZS

Na strelišču Gaj Pragersko se je 29. maja odvijalo odprto prvenstvo Strelske športne zveze Slovenije (SŠZS), ki naj bi po načrtih trajalo dva dni. Organizator tekmovanja se je zaradi slabe udeležbe odločil, da tekmovanje izpelje v enem dnevu in zato z nižjo štartnino.

Foto: Bojan Gorenc/ arhivska fotografija

Na odprtem prvenstvu so prva tri mesta zasedli:

  • 1. mesto: Miha Finkšt, 576 točk
  • 2. mesto: Nejc Garmut, 569 točk
  • 3. mesto: Matjaž Hlebš, 563 točk

Na prvenstvu SŠZS sem imel možnost še izbire ekipe LZS, ki bo zastopala Lovsko zvezo Slovenije na 13. evropskem prvenstvu na Madžarskem. Na prvenstvu se je s kroglo streljalo le enkrat, zato sem za rezultate LZS golobe množil z dvema točkama namesto štirimi, kot je po pravilih, s tem sem dobil vrednost možnih 200 točk golobi in 200 točk krogla, skupaj 400 točk.

Rezultati:

 kroglagolobiskupaj
1Finkšt Miha192192384
2Garmut Nejc189190379
3Urbancic Bojan196182378
4Hlebš Matjaž191186377
5Urankar Dušan193180373
6Sadek Marijan197176373
7Hlebš Nejc192180372
8Garmut Maksimilijan188182370
9Piculin Igor192172364
10Kersnik Mitja194168362
11Verbinc Milko195164359
12Žehelj Dušan188166354
13Travner Miha177176353
14 Lah Marjan191160351
15 Hriberšek Uroš196154350
16Pižmoht Nejc188160348
17Verdev Bogdan166168334
18 Rožman Marko182146328
19Kolar Peter175146321
20Gošnjak Janez182130312

Strelci, ki bodo zastopali LZS na 13 EP, so razvrščeni od 1. do 10, ker se je pa Bojan Urbančič odpovedal tekmovanju, sem si kot selektor vzel pravico in na njegovo mesto postavil Boštjana Sadeka, ki se tekmovanja zaradi opravičenih razlogov ni mogel udeležiti.

Strelci, ki nastopajo v ekipi:

1Finkšt Mihačlan
2Garmut Nejcmladinec
3Sadek Boštjančlan
4Hlebš Matjažčlan
5Sadek Marijančlan
6Hlebš Nejcčlan

Strelci, ki nastopajo posamezno:

7Urankar Dušanveteran
8Garmut Maksimilijančlan
9Pičulin Igorveteran
10Kersnik Mitjaveteran

Matija Janc, predsednik komisije za lovsko strelstvo in lovsko orožje in selektor strelske ekipe LZS

Le še nekaj dni časa, da namenite 1 % dohodnine

Do konca maja nam še lahko namenite del dohodnine za gradnjo Nacionalnega lovskega centra v Lukovici.

Nacionalni lovski center Lukovica

31. maja se izteče podaljšani rok, do katerega se lahko opredelite, kdo vse bo prejel vašo donacijo. Davčni zavezanec rezident lahko zahteva, da se do 1 % dohodnine, odmerjene po zakonu, ki ureja dohodnino od dohodkov, ki se vštevajo v letno davčno osnovo, nameni za financiranje upravičencev do donacij, ki so nevladne organizacije, politične stranke, reprezentativni sindikati ter registrirane cerkve in druge verske skupnosti.

LZS je upravičenka do donacije dohodnine, ki ji davčni zavezanci v skladu s 142. členom Zakona o dohodnini lahko namenijo do 1 % dohodnine, odmerjene od dohodkov, ki se vštevajo v davčno osnovo. Ta donacija za davčnega upravičenca ne predstavlja dodatnega stroška, saj gre za dohodnino, ki jo moramo plačati.

Navodila:

  1. V elektronski obrazec vnesete svoje podatke skupaj z davčno številko.
  2. Kliknete »PRENESITE PDF« in potem to natisnete.
  3. Natisnjeni obrazec samo še podpišete in pošljete po navadni pošti na pristojni finančni urad, ki se je izpisal na obrazcu.

Sredstva se bodo namensko zbirala le in zgolj za gradnjo Nacionalnega lovskega centra. O zbranih sredstvih vas bomo redno obveščali tako na spletni strani LZS kot v letnem poročilu o delu LZS.

Markovo reševanje srnjaka

Če smo lovci varuhi narave in zaščitniki divjadi, smo to vedno in povsod, pravi Marko Richter.

Marko Richter ob srnjaku, ki ga je lovec odrešil muk in trpljenja. Foto: osebni arhiv Marjana Toša

Dolgoletni pripadnik Slovenske vojske Marko Richter, ki ga v zeleni bratovščini poznajo po imenu Zeleni, je v prostem času ves zapisan lovu. Rad odide v njegove lovske revirje v Lovski družini Kapla na Kozjaku, kjer do obisti pozna vse skrite lovske kotičke lovišča in divjad. Veliko tudi fotografira in načrtuje razstavo lovskih motivov.

Pred dnevi je med službenimi opravki na območju Velike Nedelje našel negibnega starejšega srnjaka, ki je bil komaj še živ in si ni mogel več pomagati. Marku se je žival, ki je hudo trpela in poginjala v mukah, zasmilila, zato je poklical lovce iz LD Velika Nedelja, ki so poginjajočega srnjaka rešili muk. Zgodba za zgled, kako je treba pomagati trpeči divjadi. Tudi ko je lovec v  vojaški uniformi, kot je to storil Marko Richter-Zeleni.

Zgodba ima dragoceno sporočilo in to kljub temu, da bodo nekateri nasprotniki lova spet dvignili glas in nas pribili na sramotilni steber – češ, poglejte te lovce, ubili so ubogega srnjaka … A resnica je drugačna: smrt srnjaka je bila neizogibna, hudo bi se mučil še nekaj ur in na koncu dotrpel.

Marjan Toš

Obisk otrok na Savinjsko-Kozjanski ZLD Celje

Pred časom me je poklicala profesorica razrednega pouka Marjana Šeško iz Osnovne šole Frana Roša v Celju, ker je izvedela, da imamo na Savinjsko-Kozjanski zvezi lovskih družin (ZLD) Celje bogato zbirko dermoplastičnih preparatov divjadi in nekaterih drugih živalskih vrst. Zanimalo jo je, ali bi lahko 14. maja pripeljala učence na sedež zveze v okviru naravoslovnega dne, da bi se seznanili z njimi.

Hitro so stekle priprave na obisk učencev. Seveda smo morali pri tem upoštevati vse varnostne epidemiološke ukrepe. Foto: Zdravko Mastnak

Seveda sem njeni prošnji z veseljem ugodil. Ko sem ji omenil, da imamo na zvezi tudi dermoplastični preparat medveda, je bila pa sploh navdušena, saj je bil prav tedaj medved in njegova prisotnost v medijih udarna novica, ker se je pojavil v neposredni bližini Celja.

Hitro so stekle priprave na obisk učencev 2. razreda OŠ Frana Roša. Seveda smo morali pri tem upoštevati vse varnostne epidemiološke ukrepe, ki ta čas veljajo. Tudi sam sem moral opraviti test za covid-19, ki pa je bil negativen. Tako je bila odstranjena še zadnja ovira in v petek, 14. maja, je prostore naše zveze napolnil otroški živ žav.

Po uvodnem pozdravu sem obiskovalce seznanil s pomenom varovanja okolja in vloge lovcev pri tem. V nadaljevanju sem jim pokazal dermoplastične preparate posameznih živali in jim povedal, za katero vrsto živali gre, vlogo, ki jo ima ta vrsta v naravi, in razložil, v katerem življenjskem okolju živi. Otroci so z velikim zanimanjem poslušali predstavitev, saj je bilo to za njih nekaj čisto novega, ko so videli dermoplastične preparate živali tudi v živo. 

Najbolj jih je seveda zanimal medved. Vsi so se ga hoteli dotakniti in spraševali so, ali je res pravi. Posebej pa me je presenetila prošnja enega od otrok, naj pojasnim, kako se žival preparira. Sledila so tudi klasična poročila otrok, kot so na primer, da so z mamico, očijem ali dedijem na sprehodu videli srnico, ki se nič ni bala, pa lisico, pa kuno …  Skratka vsak je želel povedati, katero žival je že kdaj videl v gozdu in kaj vse je tam doživel.

Otroci so z velikim zanimanjem poslušali predstavitev, najbolj jih je zanimal medved. Vsi so se ga hoteli dotakniti in spraševali so, ali je res pravi. Foto: Zdravko Mastnak

Učiteljica mi je še povedala, da je otrokom zjutraj pred odhodom dala v pregled našo knjigo Divjad in lovstvo, ki so jo prelistali z velikim zanimanjem. Knjigo sem namreč ob neki priložnosti podaril šoli in mislim, da je dosegla svoj namen. Na koncu obiska so vsi dobili še vsak svojo knjižico Stopinje in sledovi divjadi in urnik, na katerem je na zadnji strani napisana pripoved o Zlatorogu.

Ob odhodu so se mi vsi zahvalili za prijetno doživetje, učiteljica pa me je vprašala, ali lahko še kdaj pridejo na obisk, kar sem seveda z veseljem potrdil. Izredno sem bil zadovoljen z obiskom in zanimanjem, ki so ga otroci pokazali, ko so več kot eno uro zbrano poslušali in aktivno sodelovali pri mojem predavanju. Čeprav je bil to prvi obisk otrok na zvezi, upam, da ni bil zadnji.

Zdravko Mastnak

Odprto prvenstvo v kombinacijskem streljanju na strelišču Gaj Pragersko

Na strelišču Gaj Pragersko bo 29. in 30. maja, od 9. ure, potekalo odprto prvenstvo v kombinacijskem streljanju v organizaciji Športne strelske zveze Slovenije.

Foto: Bojan Gorenc

Tekmovanje bo potekalo v naslednjih disciplinah: 2x trap, 2x compak, 2x 100 m in 1x 50 m na tarčo bežečega merjasca. Štartnina znaša 80 evrov.

Tekma bo veljala kot izbirna tekma za ekipo Lovske zveze Slovenije, ki bo zastopala barve LZS na letošnjem, 13. evropskem prvenstvu na Madžarskem.

Ukinitev ukrepov zaradi aviarne influence

Na podlagi ocene epizootiološke situacije je Državno središče za nadzor bolezni sprejelo sklep, da se ukinejo ukrepi, uvedeni zaradi pojavov aviarne influence pri prostoživečih pticah. Sklep o ukinitvi ukrepov je objavljen v Uradnem listu (št. 74/21) in je začel veljati 15. maja.

Foto: Pixabay

Ne glede na to pa rejce perutnine opozarjajo, da so okužbe ptic s tem virusom nepredvidljive in pozivajo, da upoštevajo biovarnostne ukrepe, kot so:

  • preprečevanje dostopa prostoživečim pticam (predvsem vodnim) do perutnine,
  • preprečevanje dostopa prostoživečim pticam do krme in vode za perutnino,
  • omejitve obiskov ljudi v prostorih, kjer je nastanjena perutnina in upoštevanje ukrepov za preprečevanje širjenja bolezni (namestitev razkuževalnih barier, uporaba zaščitne obleke in obutve, umivanje in razkuževanje rok …),
  • uporaba opreme za enkratno uporabo ali čiščenje in razkuževanje opreme pred uporabo na drugem gospodarstvu s perutnino.

Le tako se lahko učinkovito prepreči vnos povzročiteljev bolezni v reje. Zelo pomembno je tudi zgodnje odkrivanje bolezni. Z izvajanjem ukrepov za zgodnje odkrivanje in hitro potrditev bolezni se lahko omeji širjenje bolezni in posledično zmanjšajo tudi škode, ki jih pojav bolezni povzroči. Pri znakih, ki bi lahko kazali na pojav aviarne influence v reji, je treba biti pozoren predvsem na:

  • zmanjšano porabo krme in vode (za več kot 20 %),
  • padec nesnosti (za več kot 5 %, ki traja že več kot dva dni),
  • povišan pogin (v enem tednu za več kot 3 % oziroma v enem dnevu za več kot 1 %),
  • kakršne koli klinične znake ali posmrtne spremembe, ki kažejo na AI.

V primeru naštetih znakov naj rejci perutnine nemudoma pokličejo svojega veterinarja. Več informacij o bolezni TUKAJ.

Stoletno tradicijo ptujskega lovstva uspešno nadaljuje Zveza lovskih družin Ptuj-Ormož

15. maja je minilo sto let od ustanovitve Podružnice Slovenskega lovskega društva na Ptuju, ki je v letih pred drugo svetovno vojno opravila tudi pomembno narodno-politično poslanstvo in se uveljavila kot trdna slovenska lovska postojanka.

Odborniki ptujske podružnice SLD, arhiv glasila Lovec

Na bogato zgodovino so ptujsko-ormoški lovci izredno ponosni in jo bodo predstavili tudi v posebnem spominskem zborniku. Iz ohranjene dokumentacije lahko povzamemo, da je pripravljalni odbor za ustanovitev podružnice z dr. Ludovikom (Ludvikom) Jenkom na čelu, pozval vse lovce in ljubitelje lova, da se udeležijo ustanovnega občnega zbora 15. maja 1921 leta v ptujskem Narodnem domu.

Zborovalci so izvolili za načelnika ptujske podružnice zdravnika dr. Ludvika Jenka, za tajnika učitelja Mirka Majcna in za blagajnika davčnega upravitelja Alberta Primca s Ptuja. Ostali odborniki so bili graščak Gvidon Pongrac iz Trnove in ptujski odvetnik dr. Franc (Franjo) Šalamun, namestnika odvetnik dr. Adam Ban iz Ormoža in okrajni gozdar Alojzij Barle s Ptuja, preglednika pa posestnik Ivan Babusek  iz Krčevine in učitelj Simon Kebler iz Majšperka. .

Še pred ustanovitvijo ptujske podružnice je dr. Janko Lokar izjavil, da je njen okoliš lepa lovska postojanka, in da bo s primernim poslovanjem lahko združila vse lovce okraja ter onemogočila lovske tatvine in zatrla lovsko »mrharstvo«.

Podružnica SLD Ptuj je na zboru sprejela program svojega dela. Po prvi svetovni vojni je ostalo veliko orožja, ki so si ga prisvojili krivolovci. Zato je bila glavna naloga podružnice onemogočiti divji lov. O ustanovitvi podružnice SLD na Ptuju je poročal tudi Lovec. Poročevalec je zapisal, da se je »ustanovni občni zbor vršil ob jako lepi udeležbi. Ker je ptujsko okrožje lepa lovska postojanka, upamo, da se posreči podružničnemu odboru s primernim postopanjem zediniti vse lovce svojega okraja in urediti lov v svojem okolišu v strogo lovskem smislu ter zatreti predvsem tatinsko svojat, a tudi vsako mrharstvo«.

Podružnica SLD Ptuj je prvič stopila pred javnost s tekmo ptičarjev 9. in 10. oktobra 1921, in sicer prvi dan v Podvincih, drugi dan pa na Bregu. Na uspeli tekmi je nastopilo 7 lovskih psov. Zanimiv je občni zbor, ki je bil 13. aprila 1924. Vodil ga je tedanji načelnik dr. Šalamun, dr. Ivan Lovrenčič pa je zastopal SLD. Na njem so sprejeli dva samostojna predloga, da v prihodnji lovni sezoni ni dovoljeno streljati nobene fazanke na območju podružnice, in da je prepovedano streljati srne in mladička srnjaka. Sprejet je bil tudi predlog, naj odbor poskrbi, da politična oblast določi lovno dobo za srnjaka od 1. maja do 31. oktobra vsakega leta.

Med drugo svetovno vojno so nemške okupacijske oblasti delovanje ptujske podružnice SLD prepovedale, zaplenile so vse njeno premoženje in zaprle mnoge narodno zavedne slovenske lovce. Po drugi svetovno vojni je bilo njeno delovanje takoj obnovljeno. Danes je Zveza lovskih družin (ZLD) Ptuj-Ormož, ki nadaljuje tradicijo organiziranega slovenskega lovstva na ptujsko-ormoškem območju, ena od območnih lovskih zvez v Sloveniji, ki povezuje 24 lovskih družin iz območja Ptuja in Ormoža.

Tri ptujske lovske legende (od leve): mag. Emilijan Trafela, dr. Srečko F. Krope in Mirko Obran, foto: Marjan Toš

Vodi jo predsednik dr. Srečko F. Krope, njen častni predsednik pa je mag. Emilijan Trafela, ki je ob jubileju med drugim dejal: »vesel sem, da mi je ob podpori lokalne skupnosti in nekaterih poslancev v DZ iz našega območja uspelo vnesti in ohraniti ptujsko-ormoško lovsko upravljavsko območje. S tem se ohranja letos že 100 letna tradicija ptujsko-ormoškega lovstva oziroma ptujsko-ormoške zveze lovskih družin. Naj povem, da smo na stoletnico izredno ponosni in da nam je žal pandemija preprečila izvedbo svečane akademije v slavnostni dvorani ptujskega gradu. A stoletnica gotovo ne bo šla mimo nas, tega jubileja se bomo spomnili, saj načrtujemo izdajo spominskega zbornika ZLD. Žal je pandemija lani preprečila tudi praznovanje 30-letnice naših rogistov. Upam, da bomo letos vsaj v jeseni oba jubileja dostojno zaznamovali in se s tem zahvalili našim predhodnikom za trde temelje, ki so jih leta 1921 postavili ptujskemu in ormoškemu lovstvu«.

Ob okroglem jubileju načrtujejo v ZLD Ptuj-Ormož tudi izdajo spominskega zbornika, načrtovali pa so tudi akademijo v slavnostni dvorani ptujskega gradu, ki so jo morali zaradi epidemije odpovedati. A to še ne pomeni, da se praznično zborovanje ptujsko-ormoških lovcev ne bo zgodilo v jeseni, če bodo razmere to dopuščale. Že lani so njihovi rogisti, ki so veliki ambasadorji slovenske lovske kulture, praznovali 30-letnico delovanja, a so morali načrtovani praznični koncert prav tako odpovedati.

dr. Marjan Toš

Acotu v slovo

Kot strel je odjeknila vest, da nas je po dolgi, kruti bolezni zapustil Aco Rebernik.

Aco Rebernik, iz osebnega arhiva

Aco je bil lovec, ki je z vso predanostjo deloval v vseh vejah lovstva. Ko v mislih naštevamo, da je bil odličen strelec, dejaven kot kinolog, rukač, mentor, dejaven tudi v dobrodelnosti in še veliko več. Bil je velik poznavalec in zaščitnik narave in njenega življa, čemur je posvetil vse svoje življenje. Kot izjemen sogovornik in človek je v lovski organizaciji zapustil veliko praznino.

Dragi Aco,

kruta bolezen te je po dolgem boju, ob polni zavesti, oropala vsega, kar imaš rad. Preden si vedoč predal svoj boj, čisto na koncu, ko si moral zapustiti ta svet, si mogoče zaznal, da te tudi gori potrebujejo. S svojo pojavo si poskrbel, da trenutki s teboj nikoli ne morejo preiti v pozabo. Znal si gledati s srcem in dušo, v nas si zaznal tisto globlje in bistveno. Dokler se ponovno ne snidemo in nam zaigraš s svojo harmoniko, naj ti Diana v večnih loviščih nameni dober štant.

Ljubo Drobnič in Štefan Gorenčič

Priložnost za redko trofejo ali lovska zmota?

Po nedavnem odstrelu 4-letnega medveda, ki ga je odstrelil član Lovske družine Žetale, je v javnosti završalo. Mnenja so bila zelo raznolika, največ je bilo stereotipnih kritičnih razmišljanj o lovcih, ki »pobijajo nedolžne živali«. Kritike so vse glasnejše tudi v lovski javnosti. O tem je razpravljal tudi Upravni odbor Lovske zveze Maribor in izoblikoval mnenje o dogodku.

Fotografija je simbolična. Foto: Barbara Ložar

Predsednik Lovske zveze Slovenije mag. Lado Bradač je povedal, da je v konkretnem primeru potrebno počakati, da se zaključijo vsi postopki pristojnih organov ter ponovno poudaril, da ima Lovska zveza Slovenije ničelno toleranco do nezakonitega ubijanja živali.

Sinoči je tudi Upravni odbor Lovske zveze Maribor na seji, na kateri je sodeloval predsednik Nadzornega odbora LZ Maribor, sklenil, da se od dogodka ograjuje in pričakuje, da bodo zoper kršitelja podvzeti vsi ukrepi, ki jih predvideva zakonodaja – tako v upravnem prekrškovnem postopku kot tudi v pristojni lovski družini, katere član je kršitelj. Dejanje je vrglo slabo luč na celotno lovsko organizacijo, zato je prav, da lovci takšno ravnanje javno obsodimo. dr. Marjan Toš, predsednik Nadzornega odbora LZ Maribor

V lokalnem haloškem okolju in v lovski javnosti namreč še vedno krožijo različne govorice. Tisti, ki dajo lovcu prav, menijo, da je ljudi »rešil pred vsiljivim medvedom«, ki bodo spet lahko v miru hodili po gozdu in nabirali gozdne sadeže. Drugi opozarjajo, da bi lahko lovec namesto v medveda ustrelil v zrak in ga tako pregnal.

Strel je bil po lovskih standardih tako rekoč šolski, »za plečko«, kot pravijo lovci, zato je bilo kmalu po ogledu medveda jasno, da ni šlo za »silobran oz. skrajno uporabo sile« in se lovec nanj tudi ni skliceval. Lovski inšpektor Sebastijan Soršak tega niti ne bi priznal, kar je po ogledu medveda odločno zatrdil v izjavi za medije. Po opravljenem inšpekcijskem pregledu je povedal, da sta bila o uplenitvi takoj seznanjena Zavod za gozdove Slovenije in Prirodoslovni muzej Slovenije, ki mu pripada medvedja trofeja.

Prekrškovni postopek zoper lovca še poteka

Prekrškovni postopek zoper lovca je uveden po določilih Zakona o ohranjanju narave. Inšpektor Soršak je še povedal, da je po zaslišanju kršitelja jasno, »da je bil ta v noči iz 4. na 5. maj (medved je bil ustreljen ob 0.30) na nočnem lovu na divje prašiče. Ko se je spustil iz preže ter odšel proti privabljalnem krmišču za divje prašiče, mu je po grebenu naproti prišel 140 kilogramski medved, ki naj bi ga lovec po obrisih silhuete prepoznal kot prašiča .Razdalja do živali naj bi znašala med 20 in 30 metrov«.

Prekrškovni postopek je v teku, lovec-kršitelj čaka na globo in (morda) tudi na disciplinski postopek v lovski družini, ki naj bi se začel po pravnomočni odločbi lovske inšpekcije. Kljub temu je v kritični javnosti slišati ocene, da je dejanje sramota ne le za kršitelja, pač pa za vso lovsko organizacijo, ki tako izgublja ugled v javnosti. Mnogim se poraja dvom, ali ni šlo v tem primeru za priložnost, da si lovec z lovsko zmoto pridobi redko lovsko trofejo. Zato javnost pričakuje, da bo lovska inšpekcija objektivno opravila svoje delo.

O etičnih vidikih pa so si kritiki enotni – dogodek je bil daleč od lovske etike, zato naj se vodstva lovske organizacije na lokalni, regionalni in državni ravni vprašajo, zakaj lovci s takšnimi dejanji dodatno slabijo ugled lovstva in lovske organizacije v javnosti. Vsaka solidarnost s kršiteljem iz vrst zelene bratovščine bi lahko bila dolgoročno gledano za lovsko organizacijo in njen ugled strel v koleno!

dr. Marjan Toš

Simulacijska vaja: odkrili prvi primer APK v Sloveniji

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je danes zjutraj obvestila vse pristojne službe, da so na območju Ptuja potrdili prvi primer afriške prašičje kuge (APK) v državi.

Vir: Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin

Šele po začetku sestanka so udeležencem razkrili, da gre za simulacijsko vajo, s katero so preverili odzivnost in delovanje služb, ki bi se aktivirale ob pojavu APK v Sloveniji. V vajo so bili vključeni predstavniki Državnega središča za nadzor bolezni (DSNB) in člani skupine strokovnjakov, ki se skliče ob pojavu APK, vključno s predstavniki Lovske zveze Slovenije.

Na podlagi scenarija je skupina strokovnjakov predlagala okuženo območje ter ukrepe na tem območju. DSNB je za generalnega direktorja Uprave pripravil Sklep o uradni potrditvi, določitvi okuženega območja in ukrepih za obvladovanje APK. Člani so se odzvali v predvidenem času in konstruktivno sodelovali v strokovni razpravi.

Ob tem ponovno opozarjamo, da je pomembna prijava najdbe vsakega poginulega divjega prašiča na številko 112 z namenom zgodnjega odkrivanja APK. Prav tako je treba upoštevati biovarnostne ukrepe v primeru obiska površin in območij, kjer se nahajajo divji prašiči (gozd in travniške površine). Pomembno je čiščenje in razkuževanje obutve, opreme in vozil, saj se tako zmanjša možnost prenosa virusa APK na domače prašiče.

Podrobnejše informacije so na voljo na spletni strani afriskaprasicjakuga.si.

Vir: MKGP

Žetalski medved: inšpekcijski postopek še poteka

Zgodba z žetalskim medvedom se še zdaleč ni polegla, zdaj se pravo delo za pristojne službe šele začenja, je pojasnil Izidor Cojzer iz Območne enote zavoda za gozdove Slovenije v Mariboru, zaposlen na Odseku za gozdne živali in lovstvo.

Medved, ujet v kamero v LD Podvelka. Foto: Radivoj Cvetko

Okoliščine odstrela medveda in posledice bodo ugotavljali v okviru prekrškovnega postopka, ki ga vodi lovska inšpekcija. Kakšne ukrepe in kazen zoper uplenitelja bo izrekla, je v tem trenutku še preuranjeno govoriti, saj morajo temeljito osvetliti vse okoliščine dogodka. “Glede na težo medveda in določene parametre smo strokovno ocenili, da gre za štiri leta starega rjavega medveda, več bo znanega po opravljeni DNK analizi zobovja,” je po opravljenih meritvah povedal Cojzer.

Ob tem je v javnosti še vedno veliko ugibanj, ali bi uplenjeni medved v Žetalah morebiti lahko bil ta, ki se je pred dnevi potepal po Pohorju in Kozjaku. Cojzer pravi: “Domneve, da je bil uplenjeni medved opažen tudi na Pohorju in Kozjaku, v tem trenutku ne moremo ne potrditi ne ovreči. Verjetno bi bil na poti do mesta, kjer je bil ustreljen, viden oziroma opažen. Če medved ni v naravi pustil določenih ostankov, na primer iztrebkov ali dlake, tudi z analizo ne moremo ugotoviti, za katero žival gre; sam odtis šape je premalo. Tukajšnji lovci takšnih dogodkov nismo navajeni. Še vedno pa ostaja možnost, da v primeru, da lovci na Pohorju in Kozjaku najdejo medvedje iztrebke, s pomočjo genetike ugotovimo, ali gre za isti osebek ali ne.”

Dogajanje v zvezi z medvedom spremljajo tudi v Zvezi lovskih družin Ptuj-Ormož. Kot je povedal predsednik ZLD Ptuj-Ormož dr. Srečko Felix Krope, bodo po temeljiti razpravi in po razjasnjenih vseh okoliščinah sprejeli ustrezna stališča. Na spletnih straneh ZLD Ptuj-Ormož pa so občane opozorili na obnašanje v primeru srečanja z medvedom in na obveščanje o morebitnem pojavu medveda                                                    

 Marjan Toš

Predsednik LZS se je sestal z ministrom za kmetijstvo

Predsednik Lovske zveze Slovenije mag. Lado Bradač se je sestal z ministrom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano dr. Jožetom Podgorškom.

Foto: arhiv LZS, marec 2019

Tema pogovora, ki sta se ga udeležila tudi državni sekretar Anton Harej in generalni direktor Direktorata za gozdarstvo in lovstvo mag. Robert Režonja, je bil Zakon o skladu kmetijskih zemljišč in gozdov RS, ki je v pripravi.
Na sestanku je minister dr. Podgoršek pojasnil, da se bo v okviru spremembe zakonodaje iskala rešitev za zemljišča, ki so bila v letih 1993 -2005 prenesena v upravljanje na Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov RS.

Omenjena zemljišča v lasti Republike Slovenije, s katerimi upravlja Sklad, bodo predvidoma predana v brezplačno uporabo lovskim družinam. Za namene upravljanja z divjadjo pa še dodatna pasišča, jase in travniki v loviščih.

NOVA oddaja Dober pogled

Aprilska oddaja o lovstvu, oddaja Dober pogled je posvečena 12. Slovenskemu lovskemu dnevu in problematiki divjadi na nelovnih površinah.

Zaradi epidemioloških razmer je dogodek, ki je vključeval kar 21 predavanj, potekal v obliki celodnevne videokonference (na voljo na članski spletni strani), v oddaji pa si lahko ogledate izbrane poudarke.

Oddajo si lahko ogledate na našem Youtube kanalu ali na spletni strani LZS TUKAJ.

Nagradni natečaj za izbiro fotografij prostoživečih živali

Lovska zveza Slovenije bo tudi za leto 2022 pripravila in založila koledar s fotografijami prostoživečih živali. K sodelovanju na javnem nagradnem natečaju, ki se zaključi 3. avgusta, vabljeni vsi, ki se ukvarjate z naravoslovno fotografijo.

Po zaključku natečaja bo prispele fotografije pregledala komisija, ki bo izbrala 13 najustreznejših sezonskih fotografij prostoživečih živali, ki bodo uvrščene v koledar Lovske zveze Slovenije za prihodnje leto. Najboljše tri fotografije bodo nagrajene, preostale izbrane fotografije za koledar bodo honorirane po ceniku Lovske zveze Slovenije. Ob fotografijah bodo objavljena imena in priimki avtorjev.

Podrobnosti o natečaju so objavljene v majski številki Lovca.

NOVA izdaja: Slovenski lovci v vojni za Slovenijo

Lovska zveza Slovenije je izdala drugo, dopolnjeno izdajo zbornika Slovenski lovci v vojni za Slovenijo. Zbornik, posvečen 30-letnici samostojne Slovenije, je uredil dr. Marjan Toš.

Zbornik je predvsem publikacija spominjanja udeležencev vojne za Slovenijo iz vrst slovenske zelene bratovščine. V drugi, dopolnjeni izdaji je med drugim precej več dokumentarnega gradiva, predvsem fotografij ter tudi popolnejši seznam lovcev – udeležencev vojne za Slovenijo 1991.

Knjiga, ki je izšla v 3.000 izvodih, ni prodajna. Lovske družine jih bodo prejele preko zveze lovskih družin/lovske zveze.

PREVIDNO V NARAVI: Prostoživeče živali polegajo mladiče, zato so še posebej občutljive

V spomladanskem času, ko ima veliko živali mladiče, odsvetujemo sprehajanje s psi po gozdu, sploh izven gozdnih poti. Pse moramo imeti vedno pod nadzorom, saj lahko spuščeni psi preganjajo divjad in jo poškodujejo. 

Na Lovski zvezi Sloveniji lahko dobite brezplačne plakate, ki opozarjajo, da v tem obdobju srne polegajo mladiče.

Med sprehodom po gozdu se držimo označenih poti. Na svojo prisotnost opozorimo z nekoliko glasnejšo hojo in govorjenjem; da se nam živali lahko umaknejo. Vse obiskovalce narave želimo opozoriti, da so prostoživeče živali v obdobju, ko polegajo mladiče, še posebej občutljive. V času, ko iščejo hrano, mladiče pustijo same. Mladičem se ne približujemo in jih ne hranimo.

Divje svinje, ki polegajo med marcem in majem, se skrivajo v gostem kritju, hranijo se ponoči, zato so možnosti, da nanje naletimo podnevi zelo majhne. V zadnjih desetih letih ne beležimo niti enega napada divje svinje na človeka. Napadalne bi lahko bile, če bi naleteli na gnezdo svinje z majhnimi mladiči. V takšnem primeru se počasi umaknemo.

Ne dotikaj se me, moja mama je v bližini!

Srne praviloma polegajo mladiče v drugi polovici maja in v začetku junija, večinoma na travnikih. Ko iščejo hrano, mladiče odložijo v visoko travo oziroma kritje in jih poiščejo le ob dojenju. Čeprav morda mladič deluje izgubljeno in nebogljeno, je njegova mama nekje v bližini. Mladičev se ne dotikajte, sploh pa ne z golimi rokami, saj tako prenesete svoj vonj na mladiča in s tem povzročite nepopravljivo škodo. Srna takšnega mladiča zaradi vonja po ljudeh ne sprejme več.

Medvedke se običajno začnejo pariti maja in junija in v tem obdobju odženejo lanske mladiče, da jih samci ne poškodujejo. Mladiči se morajo znajti sami in se pri tem lahko zelo približajo človeku. Pes, ki ni na povodcu, bo ob srečanju z medvedom zbežal k gospodarju in medveda pripeljal neposredno k nam. Previdni naj bodo tudi kolesarji, saj so hitri in tihi, s tem pa medveda ne opozorijo nase in ga lahko presenetijo.

Pri medvedih je pogost poskus strašilnega napada, kar pomeni, da želijo človeka, ki je zanje vsiljivec, sprva samo pregnati. To pogosto naredi tudi medvedka, ki vodi mladiča. Nevarno pa je, kadar se človek znajde med medvedko in mladiči. Takrat medvedka meni, da so njeni mladiči ogroženi in sledi pravi napad. Ob morebitnem srečanju z medvedom se vedemo umirjeno – umikamo se počasi in ritensko, ne obrnemo mu hrbta. Ne pobegnemo, ker bi nam v tem primeru verjetno sledil.

Previdno pri košnji!

Nevarnost, ki v tem obdobju preti številnim prostoživečim živalim, je košnja. Pred samo košnjo je zato priporočljivo s šolanim psom preiskati travnike, v zadnjih letih jih vse več uporablja drone s termo kamero. Košnjo začnemo na sredini travnika in nadaljujemo proti robu ter tako preprečimo divjadi, da bi se nagonsko pritajila na mestu. S pomočjo pokošenih šopov trave lahko mladiča srnjadi, če je to potrebno, prenesemo v primerno kritje v bližini. Pri košnji zadnjih pasov je priporočljivo zmanjšati hitrost košnje, da se lahko prostoživeče živali še pravočasno umaknejo na varno.

Kmetovalcem svetujemo, da pri košnji uporabljajo tudi svetlobna ali zvočna odvračala. Če med pokošeno travo, ki naj bi kasneje postala kakovostna travna silaža, naključno zaide del živalskega tkiva pokošene živali, krma v krogu cca 40 cm, za živino ni primerna. Ob zaužitju takšne krme lahko živina resneje oboli ali celo pogine.

Zois in Aida izpuščena v gorenjske gozdove

Lovci Lovske družine Nomenj-Gorjuše so 26. aprila v okviru projekta LIFE Lynx v naravo izpustili Zoisa in Aido, kot prva dva risa na Gorenjskem.

Zoisovi prvi koraki v gorenjskih gozdovih Foto: Janez Tarman

Skupno so v Sloveniji izpustili šest risov, jutri, 28. aprila, pa še tri rise v Triglavskem narodnem parku. Z izpusti risov na Gorenjskem bodo omogočili dolgoročno preživetje te vrste pri nas in v Evropi. Doselitev risov na Gorenjsko predstavlja za projekt LIFE Lynx, v katerem sodeluje tudi Lovska zveza Slovenije, velik izziv, saj na tem območju ne beležimo stalne prisotnosti risov in je zato ključno, da na to območje preselijo tudi samice. 

Izpusta risov na Gorenjskem se je udeležil tudi predsednik Lovske zveze Slovenije mag. Lado Bradač Foto: Barbara Ložar

Sredi marca so preselili prvega risa – Trisa v izpustitveno oboro na območju Pokljuke, mesec dni kasneje pa so s pomočjo ZOO Ljubljana na območje Jelovice pripeljali prvi risji par, Zoisa in Aido. V času prilagajanja na novo okolje so za rise skrbeli nadzorniki Triglavskega narodnega parka in lovci iz LD Nomenj-Gorjuše. Peter Benedik, starešina LD Nomenj-Gorjuše: “Za transport risov do prilagoditvene obore smo uporabili konjsko vprego z vozom lojtrnik, saj se nam zdi pomembno, da poleg naravne ohranjamo tudi kulturno dediščino teh krajev. V času prilagajanja smo risoma redno prinašali hrano, saj je pomembno, da gresta sita in spočita v novo okolje.” 

Predsednik Lovske zveze Slovenije mag. Lado Bradač je opozoril, da je pred časom med ljudmi veljal strah pred risi. A sodelujoči v projektu so se v tem času naučili, da je potrebno stopiti v stik z lokalnim prebivalstvom in jim predstaviti, kaj je ris in kako pomembno je uravnavanje populacije. Izrazil je zaupanje v bohinjske lovce iz LD Nomenj-Gorjuše, ki bo skrbela za izpuščena risa. “Prepričan sem, da bodo ti risi tukaj živeli še dolgo časa, ko marsikoga med nami več ne bo,” pravi mag. Bradač.

Z doselitvami risov na Gorenjsko bo omogočena povezava z risi v Italiji, Avstriji in v Švici

Izpusti risov na območju Gorenjske so izjemnega pomena, saj območje predstavlja stičišče med Dinaridi in Alpami. Sveži geni bodo omogočili dolgoročno preživetje dinarsko-JV alpske populacije in vzpostavitev povezave s populacijami risov v Alpah. Prve pobude za doselitev risov na območje jugovzhodnih Alp segajo že v leto 2014, ko so na območje Trbiža v Italiji pripeljali risji par iz Švice. 

Rok Černe, koordinator projekta LIFE Lynx iz Zavoda za gozdove Slovenije: “Danes smo naredili prvi korak k uresničitvi cilja dolgoročnega ohranjanja risa v tem delu Evrope. Našo trenutno izolirano populacijo v Dinaridih želimo povezati s sosednjimi populacijami risa v Alpah. Z doselitvami risov na Gorenjsko bo omogočena povezava z risi v Italiji, Avstriji in dolgoročno Švici. Samo večje povezane populacije omogočajo ustrezen pretok genov in risom zagotavljajo dolgoročen obstoj.“

Aida na prostosti Foto: Janez Tarman

Ris je nekonfliktna vrsta, ki je zelo pomembna za gozdni ekosistem

Vršilec dolžnosti direktorja Zavoda za gozdove Slovenije Janez Logar je pred izpustom spomnil, da je ris kot vrsta zelo pomembna za gozdni ekosistem. Obenem je nekonfliktna vrsta, pri kateri Zavod za gozdove zabeleži približno en škodni dogodek na leto.

Doselitev risov je sprejela tudi lokalna skupnost, župan občine Bohinj Jože Sodja: “Ko smo prejeli razlago, zakaj se doseljuje ris k nam, smo to sprejeli z navdušenjem. Mislim, da je prav, da se v našo lokalno skupnost vračajo živali, ki so bile tukaj, in da poskrbimo, da take živali ponovno ne izumrejo. Pomembno je, da tudi zveri ostanejo v našem gozdu, saj so potrebne za obnovo gozda in za samo življenje. Ris Zois je dobil ime po Žigi Zoisu, človeku, ki je za Bohinj veliko naredil, in menim, da bo ta ris tudi.

Lovci opozarjajo na bližnja srečanja z medvedom

Kot smo poročali, je bil pred dnevi opažen rjavi medved v LD Podvelka in v LD Puščava iz Lovrenca na Pohorju. Od tam je kosmatinec odšel preko Drave na Kozjak. Zašel je na območje LD Boč na Kozjaku, nato pa preko državne meje v Avstrijo na območje Lučan, je povedal strokovni tajnik Lovske zveze Maribor Božidar Kunej.

Sledi medvedove šape v LD Boč na Kozjaku (arhiv LD Boč na Kozjaku)

Medved (še) vedno na Kozjaku

Iz Avstrije, kjer so o pojavu medveda obširno poročali mnogi mediji, se je vrnil na Kozjak in na enem od krmišč za divje prašiče v LD Boč na Kozjaku povzročil manjše razdejanje, ki so ga lovci dokumentirali. Tajnik LD Boč na Kozjaku, lovski čuvaj in podpredsednik Lovske zveze Slovenije dr. Srečko Felix Krope je ob pojavu medveda na njihovem območju povedal, da so že izdelali strokovne smernice za spremljanje gibanja kosmatinca v njihovem lovišču. Še posebej skrbno bodo sledili njegove poti in morebitni škodi, ki jo lahko povzroči. Na tem območju je namreč veliko rejcev drobnice, čebelarjev in tudi govedorejcev.

Medved v LD Podvelka (Foto: Radivoj Cvetko)

Medved je z Boča na Kozjaku za krajši čas šel na potep še v LD Gaj nad Mariborom, a se je kmalu vrnil nazaj v lovišče LD Boč in za zdaj tam tudi ostal. Kako dolgo še, ostaja uganka, saj se medved giblje na velike razdalje, je poudaril Kunej. Dr. Krope je pripomnil, da se njihovi lovci še kako zavedajo odgovornosti in bodo v skladu z izdelanimi strokovnimi smernicami spremljali njegovo navzočnost ter javnost sproti obveščali na spletnih straneh LD Boč. Tekoče bodo o gibanju medveda na Kozjaku obveščene tudi pristojne službe Zavoda za gozdove  Slovenije in lovska inšpekcija.

Uničeno krmišče v LD Boč na Kozjaku

Medved v človeku ne vidi plena, a je lahko med srečanjem tudi zelo nevaren

Medved ima zelo dobro razvita čutila, predvsem sluh in voh, precej slabše pa vidi. V človeku ne vidi plena in ga ne zalezuje ali lovi za prehrano. Kljub temu so bližnja srečanja z medvedom lahko zelo nevarna, zato se mu je bolje izogniti. Medved se pri srečanju s človekom počuti predvsem ogroženega in se želi čimprej umakniti. Zato tako lovci kot gozdarski strokovnjaki svetujejo, da se ob morebitnem srečanju z medvedom in še zlasti z medvedko z mladiči (takšna srečanja so lahko za človeka tudi usodna) ne vedemo kot napadalec in ne prekoračimo kritične tolerančne razdalje. Izogibati se moramo sunkovitim in hitrim gibom, opozarjanje medveda na naš prihod pa je zelo priporočljivo s hrupom, sploh, če prečkamo kraje, kjer se medved pogosto zadržuje. Med sprehodi v naravi imejte pse vedno na povodcu. Psi lahko ob prostem tekanju naletijo na medveda in ga pripeljejo neposredno pred človeka.

Marjan Toš

Termini objav aprilske oddaje o lovstvu

Ta slika ima prazen alt atribut; ime datoteke je oddaja-dober-pogled.png
  • VTV VELENJE: četrtek, 29. 4. 2021, ob 21:20
  • VAŠ KANAL NOVO MESTO: četrtek, 29. 4. 2021, ob 22:00 in petek, 30. 4. 2021, ob 10:00
  • ATM KRANJSKA GORA: sobota, 24. 4. 2021, ob 20:00
  • TV IDEA MURSKA SOBOTA: torek, 27. 4. 2021, ob 19:00 in 20:45
  • GTV GORENJSKA TELEVIZIJA: torek, 27. 4. 2021, ob 19:35 in sreda, 28. 4. 2021, ob 18:00
  • ETV HD: četrtek, 6. 5. 2021, ob 20:00
  • TV PTUJ: sobota, 1. 5. 2021, ob 21:00 in nedelja, 2. 5. 2021, ob 10:00

Odpoved strelskih tekem

Komisija za lovsko strelstvo in lovsko orožje je na svoji 7. seji, ki je potekala, 21. aprila 2021, preko MS Teams, sprejela naslednja sklepa:

Foto: Bojan Gorenc

Sklep 7.1.1: V letu 2021 so vse strelske tekme v organizaciji LZS odpovedane, razen državnega prvenstva v Pragerskem.

Sklep 7.2.1.: Če bodo razmere dopuščale, se organizira Grand Prix Slovenije v Pragerskem, ki bo izveden kot izbirna tekma za sestavo ekipe za svetovno prvenstvo na Madžarskem. V kolikor pa razmere ne bodo dopuščale izvedbe Grand Prix-a, se ekipa ne udeleži svetovnega prvenstva.

Matija Janc, predsednik Komisije za lovsko strelstvo in lovsko orožje

Obnovimo našo Zemljo

Svetovni dan Zemlje zaznamujemo vsako leto 22. aprila že več kot petdeset let. Na ta dan opozarjamo na ranljivost in enkratnost planeta, na katerem živimo. Letošnji svetovni dan Zemlje poteka v znamenju obnavljanja našega planeta pod sloganom Obnovimo Zemljo.

Foto: Urša Kmetec

Letošnji dan Zemlje nas nagovarja, da lahko preprečimo katastrofe podnebnih sprememb in uničenja našega naravnega okolja. Ob vodilu, naj obnovimo planet, je postavljenih pet stebrov obnove, in sicer saditev dreves, hrana in okolje, globalno čiščenje, klimatska pismenost in globalni izziv za Zemljo.

Slovenija ena izmed držav z največjo površino zaščitenih področij

  • 56 % površine Slovenije obsegajo območja, ki so varovana s predpisi o ohranjanju narave (Natura 2000, zavarovana območja, naravne vrednote) Tako je v Sloveniji 355 območij Nature 2000, ki pokrivajo 37,5 % kopnega ozemlja države, to je največ v Evropski uniji, sledita ji Hrvaška in Bolgarija. Povprečje EU je 18 %. V Sloveniji živi okrog 22.000 živalskih in 3.500 rastlinskih vrst, med njimi je več kot 2.000 vrst uvrščenih na rdeči seznam (ogrožene rastlinske in živalske vrste), zavarovanih pa je več kot 800 živalskih in več kot 300 rastlinskih vrst. V okviru Nature 2000 v Sloveniji varujemo 205 živalskih in 27 rastlinskih vrst (vrste Nature 2000) ter 60 tipičnih naravnih okolij (habitatni tipi Nature 2000), kar predstavlja nekaj več kot 10 % vseh vrst in tipičnih naravnih okolij (habitatnih tipov) Nature 2000 v EU. Živalske in rastlinske vrste so v Sloveniji v podobnem stanju, kot je povprečje Evropske unije.Skoraj v vseh slovenskih občinah imamo območja Nature 2000 (v 204 občinah od 212 občin). Pri večini občin (83) Natura 2000 pokriva med 5 % in 30 % ozemlja, v 23 občinah pa 80 % ozemlja ali več.
  • Gozdovi pokrivajo 58,2 % naše domovine. Po gozdnatosti smo na tretjem mestu v Evropski uniji, za Švedsko in Finsko.
  • V Sloveniji imamo 1 narodni park, 3 regijske parke, 46 krajinskih parkov, 1 strogi naravni rezervat, 56 naravnih rezervatov in 1161 naravnih spomenikov. Zavarovanih je 13,31 % kopne površine Slovenije.
  • Slovenija je z vodo bogata dežela, vodna zemljišča obsegajo 630 kvadratnih kilometrov, skupna dolžina vodotokov pa je 49.100 kilometrov. Slovenija ima tudi bogastvo podzemnih voda, ki zagotavljajo 97 % oskrbe s pitno vodo in so pomemben vir mineralne in termalne vode. Vir: MOP

Na Češkem in v Belgiji izkoreninili afriško prašičjo kugo

Visoka šola za varstvo okolja je 20. aprila v sodelovanju z Lovsko zvezo Slovenije organizirala video predavanja o afriški prašičji kugi. V sklopu predmeta Upravljanje populacij prostoživečih živali, katerega nosilec je prof. dr. Boštjan Pokorny, so predavanja izvedli trije uveljavljeni evropski raziskovalci divjega prašiča.

Foto: Pixabay

Afriška prašičja kuga je hemoragična bolezen prašičev z veliko smrtnostjo. Izvorno je bila omejena zgolj na dele afriške celine, a se zaradi človekovih dejanj zdaj širi po vsem svetu s pomembnimi posledicami za prašičerejo, domače in divje prašiče. Čeprav je znanje o tej bolezni zelo napredovalo, je še vedno veliko neznanega. Odkar se je bolezen pojavila v Evropi, je opisan nov epidemiološki cikel, zaradi česar je izkoreninjenje bolj zahtevno. Virus je namreč zelo odporen na temperaturne spremembe in tudi na mnoge kemikalije.

»Vseeno imamo na voljo orodja za zajezitev in potencialno izkoreninjenje bolezni, kot so to storili na Češkem in v Belgiji. Kljub temu ostajajo ključni preventiva in biovarnostni ukrepi; pomembna sta še vzajemno delovanje vseh uporabnikov prostora in sodelovanje znotraj znanstvene skupnosti,« je povedala dr. Laura Iacolina, raziskovalka genetike prostoživečih živali s Fakultete za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije Univerze na Primorskem in glavna urednica nedavno izdane znanstvene monografije o afriški prašičji kugi.

Vir: predstavitev dr. Laure Iacolina

Češka in Belgija – zgodbi o uspehu

»Divji prašič je naravni rezervoar afriške prašičje kuge v Evropi, zato imajo premiki osebkov in socialno vedenje ključno vlogo za prenos ter širjenje APK. V zadnjih desetletjih je bilo pridobljenega veliko znanja o ekologiji divjih prašičev; zdaj je povezovanje le-tega z epidemičnimi značilnostmi APK postalo ključni izziv za raziskovalce in upravljavce populacij,« je pojasnil biolog dr. Tomasz Podgórski (Czech University of Life Sciences, & Mammal Research Institute, Polish Academy of Science).

Podgórski je predstavil najnovejše ugotovitve o ekologiji APK ter na primeru uspešnega izkoreninjenja afriške prašičje kuge na Češkem pokazal, kako se lahko nova znanstvena spoznanja oz. znanja o ekologiji vrste učinkovito prenesejo v nadzor bolezni, ki ima zelo visoko smrtnost, v praksi. Podgórski je kot najučinkovitejša orodja izpostavil nadzor, odstrel, ograje in pregrade, iskanje in odstranjevanje poginulih divjih prašičev, biovarnostne ukrepe lovcev in t. i. coniranje območja: »Odstrel je učinkovit način zajezitve bolezni, vendar intenzivni skupni lovi, za razliko od individualnega lova, povzročijo večje vznemirjenje in migracije populacije ter lahko povzročijo kontaminacijo področja.«

Belgija se je leta 2018 soočila z nepričakovanim vnosom APK v populacijo divjih prašičev in z uspešnimi izvedenimi ukrepi konec leta 2020 ponovno postala država, prosta APK. »Omejitev širjenja in izkoreninjenje bolezni sta bili omogočeni s kombinacijo ukrepov, kot so zagotovitev popolnega miru v gozdu, organizirano iskanje trupel/kadavrov poginulih prašičev, ograjevanje okuženega območja in drastično poseganje v populacijo v tem območju. Ti ukrepi, ki so se izvajali več kot dve leti, so omogočili izkoreninjenje bolezni oziroma povrnitev statusa APK proste države, pa tudi normalizacijo trga svinjine v Belgiji,« je razložil dr. Alain Licoppe, raziskovalec s področja gozdarskih ved, specializiran upravljanje populacij divjadi in vodja skupine, odgovorne za upravljanje divjadi v regionalni upravi Valonije ter član nacionalne ekspertne komisije za APK, ustanovljene na začetku izbruha te bolezni v Belgiji. »Brez cepiva zoper APK je edini način za obvladovanje bolezni umno upravljanje gostiteljske vrste (divjih prašičev), pri čemer je ključen razvoj znanja o prostoživečih živalih in njihovem upravljanju ter tesno sodelovanje med upravljavci populacij in veterinarji.«

Anketa o sovah

Foto: Pixabay

Sove so živali, ki jih le redko vidimo v naravi. Kljub temu vzbujajo številna čustva in ljudje jim že od nekdaj pripisujemo določene lastnosti in simbolni pomen. Poznavanje in razumevanje odnosa ljudi do sov je ključno za njihovo ohranjanje in preživetje.

Prosim vas, da z odgovori na vprašanja pomagate raziskovalcem načrtovati učinkovite projekte ohranjanja sov v naravi in sobivanja s človekom. Raziskava »Vi in sove« poteka na globalnem nivoju. Vprašalnik je preveden v 36 jezikov. Za reševanje ni potrebno prav nobeno znanje o sovah.

VPRAŠALNIK (5 min): https://sphinx2.unil.ch/index.php/737272?lang=sl

Več podatkov o projektu najdete na koncu vprašalnika in na spletni strani projekta (žal v francoščini): https://www.barnowl-research.ch/owls-peace. Vodji projekta »Vi in sove« sta raziskovalca z Univerze v Lozani, Švica prof. dr. Alexandre Roulin: Alexandre Roulin – Full Professor – DEE UNIL in prof. dr. Christine Mohr: Unisciences – UNIL – Christine Mohr.

Za pomoč in čas se vam že vnaprej iskreno zahvaljujem!

Tina Klenovšek

ODPRTO e-izobraževanje za usposobljene osebe

Izredne razmere, ki nam krojijo življenje že drugo leto, so onemogočile izvedbo dopolnilnega izobraževanja za usposobljene osebe (preglednike divjačine), ki je zakonsko predpisano in vsakih 5 let nujno potrebno za opravljanje pregledništva uplenjene divjadi.

Strokovna služba LZS je zato Upravo za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) zaprosila za odobritev izvedbe obnovitvenega tečaja za usposobljeno osebo na daljavo, po zgledu dopolnilnega izobraževanja za lovske čuvaje. UVHVVR je odobrila pripravo in izvedbo teh izobraževanj na daljavo.

Foto: Pixabay

Komisija za izobraževanje LZS je prevzela organizacijo izobraževanja za usposobljene osebe in za izvedbo zaprosila svojega člana in inšpektorja UVHVVR Marka Burgarja, dr. vet. med.

Usposabljanje je pripravljeno v skladu s 6. členom Pravilnika o načinu usposabljanja za prvi pregled uplenjene divjadi (Uradni list RS, št. 94/07) »usposobljene osebe iz prvega odstavka 2. člena tega pravilnika morajo vsakih pet let obnavljati znanje na 4-urnem obnovitvenem tečaju, ki ga organizira lovska organizacija. Tečaj obsega novosti zadnjih petih let na področju iz tretjega odstavka 4. člena tega pravilnika. O udeležbi na usposabljanju izda lovska organizacija udeležencem potrdila, seznam udeležencev pa posreduje na glavni urad UVHVVR.«

Tečaj je pripravljen v 4 video lekcijah, v skupni dolžini 4 ure. Po vsakem ogledu video gradiva sledi nekaj kratkih vprašanj, njihov namen je preveriti vašo prisotnost in potrditi, da ste si video gradivo ogledali. Video gradiva si ni potrebno ogledati naenkrat. Predvideno je, da tečaj zaključite v roku enega tedna.

Vsi prijavljeni na izobraževanje morajo imeti v Lisjaku vnesen veljaven e-naslov, na katerega bodo prejeli linke za dostop do izobraževanja.

Lovski zdravo!

Komisija za izobraževanje LZS

Predavanja o APK – Najnovejše ugotovitve – Kako so APK izkoreninili na Češkem in v Belgiji

Visoka šola za varstvo okolja v sodelovanju z Lovsko zvezo Slovenije organizira vabljena predavanja o afriški prašičji kugi (APK), ki jih bodo v sklopu predmeta Upravljanje populacij prostoživečih živali (nosilec: prof. dr. Boštjan Pokorny) izvedli trije uveljavljeni evropski raziskovalci divjega prašiča.

Foto: Pixabay

Predavanja bodo v angleškem jeziku in bodo izvedena na daljavo (Zoom aplikacija). Vse člane LZS, ki vas zanima udeležba na dogodku, prosimo, da se prijavite prek aplikacije Lisjak, in sicer najkasneje do nedelje, 18. 4. 2021. Ostali zainteresirani se lahko prijavite z elektronskim sporočilom na naslov milena.zevart@vsvo.si ali ursa.kmetec@lovska-zveza.si.

Prosimo, da ob prijavi sporočite elektronski naslov, ki ga uporabljate. Nanj vam bomo dan pred dogodkom poslali povezavo, prek katere se boste udeležili dogodka.

12. Slovenski lovski dan: problematika divjadi na nelovnih površinah

12. Slovenski lovski dan je potekal v obliki videokonference.

Problematika divjadi na nelovnih površinah je bila tema 12. Slovenskega lovskega dneva, ki je zaradi epidemije covid-19 potekal kot celodnevna videokonferenca. Dogodek, na katerem je sodelovalo kar 21 domačih in tujih predavateljev, je spremljalo več kot 200 udeležencev.

Nelovne površine so vse površine, kjer je iz naravovarstvenih razlogov trajno prepovedan lov na vse vrste divjadi, kot so naselja in zaselki, javni in zasebni parki, pokopališča, vrtovi, nasadi in sadovnjaki, z ograjo obdani industrijski in drugi objekti, otroška in športna igrišča, površine javnih cest, prog in druge tovrstne površine. Čeprav so nelovne površine del lovišč, izvajanje rednega odstrela divjadi na nelovnih površinah ni dovoljeno.

»Zaradi tega zakonskega določila med lovci pogosto prihaja do napačne razlage, da kot upravljavci lovišča nimajo nobenih pristojnosti oziroma možnosti ukrepanja na teh površinah,« je povedal dr. Matevž Adamič s Sektorja za lovstvo na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP). Vendar je v primeru pojavljanja škod, zaradi zagotavljanja zdravja ljudi in javne varnosti izvajanje lova možno tudi na nelovnih površinah, pravi Adamič, in sicer v obliki izrednega posega, za katerega je potrebno pridobiti dovoljenje lovskega inšpektorja ali resornega ministrstva, pri tem sta ključni varna uporaba orožja in pravilna, primerna ter pravočasna komunikacija z lokalnim prebivalstvom oziroma naključnimi mimoidočimi.

MKGP je od leta 2008 do konca 2020 prejel 2.002 odškodninska zahtevka za škodo po divjadi na nelovnih površinah. Največ škodnih primerov, to je 26 %, je bilo prijavljenih v Primorskem lovskoupravljavskem območju (LUO), sledita Notranjsko LUO s 17 % in Kočevsko-Belokranjsko LUO s 15 %. Tretjina vseh prijavljenih škod je bila povzročena na sadnem drevju, na različnih kmetijskih pridelkih (prevladuje krompir), domačih živalih (predvsem kokoših) in nepremičninah (ostrešja stanovanjskih objektov) ter na travni ruši. Povzročitelj je v 26 % navadni jelen, v 23 % divji prašič, v 13 % lisica, v 11 % pa evropska srna in kuna belica ter v 7 % šoja. »Število in intenzivnost konfliktov z divjadjo na nelovnih površinah se povečujeta; protokolov oziroma navodil glede reševanja konfliktnih situacij pa nimamo. Potrebna so specifična znanja in individualna obravnava primerov,« zaključuje dr. Adamič.

Vir: predstavitev dr. Matevža Adamiča

Potrebno je poiskati sistemsko rešitev

O tem, kako praktično izvajati zakonska določila (od)lova divjadi na nelovnih površinah je spregovoril Igor Simšič z Inšpektorata RS za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo: »V praksi prihaja do zelo različnih primerov, ki niso vedno enostavno rešljivi. Trenutno se problematika na terenu rešuje zaradi velike angažiranosti upravljavcev lovišč, policije in lovske inšpekcije, a je učinek odvisen predvsem od pripravljenosti za sodelovanje.«

Medtem ko mala divjad, kot so siva vrana, lisica in kuna belica, predstavlja predvsem moteč dejavnik za ljudi, ki se skuša rešiti z uporabo pasti in odlovom, pa pri izvedbi ukrepov zoper veliko divjad prihaja do pomislekov. »Upravljavci lovišč nimajo ustrezne opreme za odlov živih živali in za take posege niso usposobljeni; odstrel pa je lahko sporen z vidika varnosti in tudi z moralno-etičnega vidika (v času brejosti, vodenja mladičev …). Javnost je do odstrela divjadi v urbanih okoljih odklonilna, nasprotno pa v primerih neposredno povzročene škode posameznikom ti običajno zahtevajo odstrel,« je povedal Simšič. Meni, da je potrebno poiskati sistemsko rešitev, ki obsega jasno stališče stroke in državnih organov, kako ravnati v posameznih primerih primerno usposobiti ljudi za izvajanje izrednih posegov ter izobraževati in obveščati širšo javnost, kako naj poteka sobivanje.

O težavah z divjadjo znotraj ljubljanskega avtocestnega obroča je spregovoril starešina Lovske družine Škofljica Mitja Spindler: »Zaradi urbanega in gosto poseljenega območja je izvajanje odstrela oteženo: dostikrat ni mogoče izbrati varne smeri strela, lov s pritiskom ali brakado ni mogoč, gradnja lovskih objektov je otežena, neprestano so prisotni sprehajalci in rekreativci, sprehajalci psov in tudi kleni nasprotniki izvajanja odstrela.«

Spindler je opozoril tudi na težave z malo divjadjo: »Če se lisica vsaj pretežno še zadržuje izven naselij, je povsem drugače z nutrijo. Ta izredno prilagodljiva vrsta je zašla neposredno v urbano območje, na dvorišče osnovne šole Škofljica, naselja Lanovo Škofljica, otroška igrišča. Na prvi pogled nedolžno obilno hranjenje, privabljanje in božanje ima za posledico mnogo preštevilno populacijo nutrij na majhnem prostoru. Te so postale nadležne, se vzpenjajo na hlače, občasno pride do kakšnega ugriza, škoda na bližnjih njivah je velika, bregovi so spodjedeni in prihaja do erozije, prestrašeni so občani naselja Lanovo, pogoste so obgrizene cevi pri avtomobilih.«

Na prvi pogled nedolžno hranjenje, privabljanje in božanje ima za posledico mnogo preštevilno populacijo nutrij na majhnem prostoru.
Foto: Jasna K. Siuka

V naseljih in v primestnem okolju severne Primorske pa se vse pogosteje soočajo s povečano prisotnostjo divjih prašičev. Domen Šebenik iz Zavoda za gozdove Slovenije pravi: »Leta 2017 smo se prvič srečali z rednim zahajanjem divjih prašičev v urbano okolico, in sicer v zaraščeno dolino, velikosti 30 hektarov, obkroženo z zaselki. Tu so našli hrano (veliko nepobranega ali odvrženega sadja ter ostankov hrane iz gospodinjstev) in mir, saj se zaradi nelovne površine lov na tem območju ni izvajal. Svinje so tu tudi polegale, prašiči pa so zaradi neprestanega stika z ljudmi in v odsotnosti lova s časom postajali vse zaupljivejši. V letih 2017 in 2018 so se tako pojavile številne škode na vrtovih in okrasnih zelenicah, polomljeno je bilo sadno drevje, razrite poti in kompostniki.«

Rešitev so našli, pravi Šebenik, v ustanovitvi interventne skupine, ki ima pooblastilo izvajati odstrel tudi na nelovnih površinah: »Zaradi rednih nočnih obhodov in odstrela se je pojavnost divjega prašiča močno zmanjšala. Posledično so se zmanjšale škode, k temu so pripomogli tudi nasveti, ki jih je interventna skupina dajala prebivalcem, na primer, kako zaščititi površine in zmanjšati zavrženo hrano v okolju.«

Širjenje divjadi v naselja ni značilno le za Slovenijo, ampak za vso Evropo

Širjenje divjadi v naselja pa ni značilno le za Slovenijo, ampak tudi za Evropo, je povedala Ajša Alagič iz Gozdarskega inštituta Slovenije. »Najpogostejši konflikti zaradi divjadi v urbanem okolju so v vseh državah podobni, to so trki z vozili, škode v parkih in vrtovih, napadi na domače živali in hišne ljubljenčke, strah ljudi zaradi možnih napadov ali prenosa bolezni, onesnaževanje okolja z iztrebki in škode, ki jih povzroča kuna belica na avtomobilih.« Za zmanjšanje konfliktov z divjadjo v urbanem okolju v evropskih državah uporabljajo različne metode, na primer za divjega prašiča: intenziven odstrel v primestnem zaledju; odstrel tudi v mestih, a z uporabo blažilcev poka in nočne optike; uporaba pasti; lov z lokom; uporaba uspavalnih pušk in kasnejša evtanazija ali izpust v druga območja. Odlov v sodelovanju z mestnimi/lokalnimi oblastmi praviloma izvajajo lovci, ponekod pa izvajajo ukrepe tudi drugi, na primer za to usposobljene zasebne organizacije, ki vključujejo tudi veterinarje, posebne interventne skupine in policija.

Vir: predstavitev Ajše Alagić

Pri vseh ukrepih gre za občutljivo družbeno vprašanje, zato je pomembno, kako ukrepe predstavljajo javnosti. »Kjer komunikacija poteka, so zanjo praviloma odgovorne lokalne oblasti oz. odločevalci. Vendar v večini držav javnosti vnaprej zavestno ne obveščajo, saj se bojijo motečih aktivnosti določenih skupin, ki bi otežile/onemogočile izvedbo ukrepov,« pravi Ajša Alagić.

»V naslednjih desetletjih se bo številčnost prebivalcev mest močno povečala; spremenila se bosta tako površina kot tudi struktura urbanih območij. Zaradi naraščajočega števila prebivalstva se bo povečala tudi stopnja kontaktov med ljudmi in prostoživečimi živalmi. Medsebojno vplivanje ljudi in živali v urbanih območjih je neizogibno,« meni dr. Carl D. Soulsbury, iz School of Life Sciences z britanske University of Lincoln.

V Angliji in Walesu jeleni, v Barceloni divji prašiči

V Veliki Britaniji upravljanje prostoživečih prežvekovalcev oz. cervidov (predstavnikov družine jelenov) ni koordinirano ne na državni in ne na regionalni ravni. Zlasti v Angliji in Walesu imajo lastniki zemljišč izključno pristojnost odločati ali uravnavati njihovo številčnost. Zato je v zadnjih desetletjih močno narasla številčnost in prostorska razširjenost vseh šestih vrst iz družine jelenov, najprej srnjadi, v zadnjem obdobju pa tudi muntjaka, damjaka in navadnega jelena, ki zdaj kolonizirajo mnoga primestna in celo mestna okolja, je pojasnil raziskovalec in ekolog iz Langbein Wildlife Associates Jochen Langbein: »Čeprav so mnogi prebivalci veseli možnosti opazovanja jelenov v bližini domov, pa njihovo pogostejše pojavljanje v urbanem okolju povzroča vedno večje težave. Tako se v Angliji na le 8 % površine, ki je klasificirana kot urbano okolje, zgodi kar 21 % vseh trkov s predstavniki jelenov. Njihova prisotnost pa je problematična tudi zaradi možnega prenosa bolezni.«

Čeprav so mnogi prebivalci veseli možnosti opazovanja jelenov, pa njihovo pojavljanje v urbanem okolju povzroča vedno večje težave. Foto: Jochen Langbein

V mnogih evropskih mestih sta se v zadnjih desetletjih povečali številčnost in prostorska razširjenost divjih prašičev, (sin)urbane populacije so se prilagodile na mestno in primestno okolje v mnogih evropskih mestih, ugotavlja dr. Jorge Ramón López Olvera z Veterinarske fakultete Avtonomne univerze v Barceloni: »Konflikti z divjimi prašiči so v Barceloni dosegli višek leta 2016, ko je bilo zabeleženih 1.187 incidentov. Divji prašiči sezonsko (od maja do septembra) vstopajo v urbano območje, privlačijo jih predvsem antropogeni viri hrane, ki so v mestu lahko dostopni v velikih količinah. Ko pridejo v mesto, povzročajo škodo v parkih, na vrtovih in objektih, udeleženi so v prometnih nesrečah, napadajo ljudi in hišne ljubljenčke ter predstavljajo tveganje za prenos bolezni. Življenje v urbanem okolju ima posledice tudi za divje prašiče, kot so hitrejša in večja rast, večji delež hrane antropogenega izvora v prehrani, večje tveganje za poškodbe ter večja izpostavljenost boleznim. Vse to se odraža v krajši življenjski dobi urbanih divjih prašičev.« Kot najučinkovitejše upravljavske strategije je dr. Lopez Olvera izpostavil zmanjšanje razpoložljive hrane za divje prašiče v urbanem okolju; odlov in odstranjevanje osebkov iz mesta; povečan odlov in/ali odstrel v najbolj problematičnem obdobju ter intenzivni odstrel osebkov v mlajših starostnih kategorijah.

Mestni način življenja v Sloveniji preusmerjen v podeželski prostor

Mesta se v Sloveniji širijo skoraj le prostorsko, ne pa tudi prebivalstveno. Največji prebivalstveni pritisk se vrši v smeri proti urbaniziranemu podeželju, in sicer v obliki ločenih novih strnjenih stanovanjskih sosesk ter manjših poslovnih con. Sem se priseljuje tudi mestno prebivalstvo. S tem se oblikuje mozaična suburbanizirana pokrajina s sorazmerno nizkimi gostotami prebivalstva in gosto, obsežno mrežo prometnic, poslovnih površin ter tudi nekaj nadomestnih habitatov. »Tak prostorski razvoj, ki je prostorsko intenziven, potraten in agresiven ter predvsem netrajnosten in drag za vzdrževanje, prinaša prednosti predvsem gradbenim podjetjem ter omogoča manipulacije pri lastniških spremembah zemljišč. Mestni način življenja je individualiziran in preusmerjen v življenjski podeželski prostor. Na ta način se mnoga lovišča v širokem zaledju mest močno spreminjajo. Glavna učinka sta velik neposredni odvzem kmetijskih in s tem lovnih površin, močvirnih območij in tudi območij z vrednimi habitati. Posamezni poskusi uveljavljanja nadomestnih habitatov so formalistična, a ne funkcionalna rešitev,« pravi dr. Jernej Zupančič s Filozofske fakultete v Ljubljani.

Foto: Lovska zveza Maribor

»Vožnja z motornimi vozili v naravnem okolju se povečuje in je izredno moteča in škodljiva za divjad, na primerih iz območja Pohorja in nižinskih loviščih Slovenskih goric«, opozarja Marjan Gselman iz Lovske zveze Maribor. Motorji za kros in terenski avtomobili povzročajo tudi erozijo, uničujejo gozdno podrast, travno rušo in redke ter ogrožene rastline. Učinkovitega nadzora ni, največja težava je, ker ta vozila niso registrirana. Gselman predlaga, da bi učinkoviteje uredili zakonodajo z višjimi kaznimi in možnim zasegom vozila, obvezno registracijo motornih vozil in vzpostavitvijo evidence vozil ter ureditvijo poligonov na primernih lokacijah.

Foto: Srečko F. Krope

Divjad kot možen povzročitelj zoonoz v mestni in primestni krajini

Stiki prostoživečih živali, ki živijo v urbanih območjih, z ljudmi bodo zaradi naraščajoče gostote človeške populacije vse pogostejši. S tem se bo povečala tudi možnost prenosa nekaterih bolezni na človeka; več kot 75 % človeških bolezni je namreč zoonotskega izvora. »Kljub vsemu je prenos bolezni s prostoživečih živali na ljudi razmeroma redek pojav, povezan s človekovim vedenjem in načinom življenja. Hišni ljubljenčki, njihovo število v zadnjih desetletjih strmo narašča, pa so pogosto pomemben in spregledan člen pri prenosu bolezni med prostoživečimi živalmi in ljudmi. Pomembno je razumeti, da prostoživeče živali niso krive za pojav zoonotskih bolezni; zanje je kriv človek, ki vstopa v interakcije s prostoživečimi živalmi in s svojimi socialno-ekonomskimi pogoji bivanja neposredno vpliva na izbruhe bolezni in ustvarja (ne)ustrezne ukrepe ter odzive,« je pojasnila dr. Diana Žele Vengušt z Veterinarske fakultete UL.

O kunah kot možnemu rezervoarju in vektorju koronavirusov v urbani krajini je govorila dr. Elena Bužan s Fakultete za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologij Univerze na Primorskem. Ugotavlja, da zaradi obojestranskega prenosa virusov med ljudmi in živalmi ter afinitete nekaterih pogostih vrst kun do poseljevanja urbanih območij obstaja upravičena skrb, da lahko urbane vrste prispevajo k novim izbruhom ter širjenju virusa.

Trki z divjadjo na cestah in železniških progah

»Trki z večjimi vrstami prostoživečih živali (zlasti s parkljarji in velikimi zvermi) predstavljajo tveganje za varnost udeležencev v cestnem prometu, veliko ekonomsko izgubo in so pomemben dejavnik smrtnosti živalskih populacij. Po letu 2000 je v Sloveniji vsako leto registrirano povoženih (dejansko število je še bistveno večje) med 4.497 (v letu 2020) in 6.721 (v letu 2006) prostoživečih parkljarjev,« je pojasnil dr. Boštjan Pokorny z Visoke šole za varstvo okolja.

Direkcija RS za ceste in infrastrukturo zato vse od leta 2002 izvaja sistematične aktivnosti za preprečevanje trkov z divjadjo; leta 2019 je v sodelovanju z Visoko šolo za varstvo okolja in Gozdarskim inštitutom Slovenije na problematične odseke državnih cest namestila večje število odvračalnih naprav, in sicer: modre odsevnike na 402 odseka v skupni dolžini 418 km; in, zvočna odvračala na 42 odsekov v dolžini 9,7 km. V obdobju 2019/20 so na opremljenih odsekih cest zaznali pomembno zmanjšanje števila povoženih parkljarjev, predvsem srnjadi. Za to vrsto je bilo na odsekih z modrimi odsevniki povoženih za 20 odstotkov, na odsekih z zvočnimi odvračali pa za 27 odstotkov manj osebkov kot v letih pred namestitvijo odvračal. Pri tem dr. Pokorny opozarja, da so v proučevanem obdobju na zmanjšanje števila trkov pomembno vplivali tudi epidemiološki ukrepi zoper covid-19.

Vir: predstavitev dr. Samar Al Sayegh Petkovšek

Dr. Samar Al Sayegh Petkovšek z Visoke šole za varstvo okolja je povedala, da so trki na avtocestah in železniških progah v Sloveniji podcenjen vir smrtnosti divjad: »Z vidika cestnoprometne varnosti je posebej problematično zahajanje večjih vrst sesalcev na avtoceste, saj so hitrosti vozil tam višje; varen odstrel živali znotraj ograje ni mogoč in ga zaradi dejstva, da gre za nelovno površino, tudi ni mogoče izvesti brez predhodnega dovoljenja ali odločbe pristojnega organa; varno preganjanje in odvzem živali povzroča velike zastoje v prometu; odvoz kadavrov ni zadovoljivo pravno formalno urejen«.

Po podatkih Slovenskih železnic je bilo na slovenskih železniških progah v petih letih (od 2015 do 2019), povožene 484 srnjadi, 182 jelenjadi, 124 divjih prašičev, 23 rjavih medvedov, 6 šakalov in 1 volk. Največ letno povoženih osebkov, parkljarjev in velikih zveri, na kilometer je bilo na odsekih Verd–Logatec in Preserje–Verd z 0,7 osebka, Pragersko–Maribor z 0,5 osebka ter Maribor–Ožbalt in Poljčane–Pragersko z 0,4 osebka na kilometer. Iz podatkov Družbe za avtoceste RS pa je razvidno, da je bil v obdobju treh let (od 2016 do 2019), je povzela dr. Al Sayegh Petkovšek, registriran povoz 479 srnjadi, 15 jelenjadi, 24 divjih prašičev, 3 rjavih medvedov, 3 šakalov, 640 lisic, 307 jazbecev in 116 poljskih zajcev. Največ parkljarjev na kilometer odseka je bilo na letnem nivoju, leta 2019, povoženih na avtocestnih odsekih Bertoki–Koper in Grosuplje–Ivančna Gorica, kjer sta bila povožena približno 2 na kilometer; na odsekih Ivančna Gorica–Bič, Logatec–Unec, Divača–Kozina, Škofije–Srmin in Celje–Arja vas pa približno 1 parkljar na kilometer avtocestnega odseka.

Žive meje, mejice in grmišča (spet) v plamenih

Tudi to pomlad so mnoga grmišča in žive meje v Slovenskih goricah pogoltnili ognjeni zublji. Še več, posekane so bile tako rekoč zadnje remize za malo divjad, ki dobesedno izgublja tla pod nogami.

Nekoč je bila remiza pri Poliču. Foto: Marjan Toš

Zgodba se ponavlja iz pomladi v pomlad, lovci skupaj z naravovarstveniki zgolj nejevoljno opozarjajo na posledice škodljivega ravnanja. Očitno zaman, saj vedno znova poslušajo le prazne obljube in spremljajo, kako se vse spreminja v golo, pusto kmetijsko pokrajino.

Tudi ob vodotokih na veliko sekajo vodno rastje in grmičevje, na udaru so gozdni robovi, kar še poslabšuje pogoje za življenje prostoživečih živali. Dodatni problem je vznemirjanje divjadi, v Slovenskih goricah predvsem srnjadi; v gozdovih je vedno več sprehajalcev in rekreativcev, ki ne ostajajo na utečenih poteh, vedno več je divjih voženj s štirikolesniki in drugimi motornimi vozili.

Prav vožnja z motornimi vozili v naravi je izrazito moteč dejavnik, saj zaradi hrupa in uničevanja tal povzroča velik stres prostoživečim živalim, uničuje gozdno podrastje in vegetacijo ter ogroža varnost sprehajalcev in rekreativcev. Lovska zveza Maribor je zato v zadnjih letih pripravila več delovnih posvetov z mnogimi deležniki, predlagala ukrepe, dobila podporo pristojnih ustanov, a to je bilo tudi vse.

Fazanov in poljskih jerebic v osrednjih Slovenskih goricah skorajda ni več

Čas bi že bil, da prevladala spoznanje, da so sestavni del žive narave tudi prostoživeče živali, med njimi divjad, s katero upravljajo lovske družine. Za nekoč priljubljeno malo poljsko divjad se bliža konec, fazanov in poljskih jerebic v osrednjih Slovenskih goricah skorajda ni več.

Poljska jerebica, na primer, je bila v preteklosti največji naravni zaveznik kmetov. Bila je tudi priljubljena lovna vrsta in so jo lovci v nižinski loviščih skrbno varovali. Poljska jerebica je bila divjad žitnih polj, prepelica se je najraje oglašala iz cvetočih in dišečih travnikov. Njenih »ped pedi-ped pedi« skoraj ni več slišati, kljub nekaterim poskusom vlaganja iz umetne vzreje. Zato so tudi letošnja opozorila lovcev, da naj ostane vsaj kakšno zatočišče za ptice, ne le dobrodošla, pač pa zadnji »krik vpijočega v puščavi«. Kako dolgo še, se sprašujejo v lovskih krogih in ocenjujejo, da bi se z dobro voljo in razumevanjem nekaj življenjskega prostora za divjad še dalo rešiti.

Mejice predstavljajo zakladnico življenja v kmetijski krajini

Mnogi ugledni kmetijski strokovnjaki in ekologi opozarjajo, da predstavljajo mejice zakladnico življenja v kmetijski krajini in so njeni gradniki. Številne vrste prostoživečih živali so močno odvisne od mejic, na primer sesalci, ptice, metulji, vešče in druge žuželke, travniške kače, polži, hrošči, pajki, drugi nevretenčarji, lišaji, glive. Ker predstavljajo habitat za ptice in žuželke, imajo pomembno vlogo pri opraševanju kmetijskih rastlin, prav tako nudijo biološko varstvo pred škodljivci. Pomembno vlogo imajo tudi pri regulaciji preskrbe posevkov z vodo in ščitijo tla pred vetrno in vodno erozijo.

V mejicah najdemo tudi redke rastlinske vrste, veliko plodonosnih rastlin, kot so kostanj, leska, robide, gozdne jagode in zdravilnih zeli, kot so glog, bezeg, šipek, dobra misel, črni trn. Ker mejice prispevajo k biotski raznovrstnosti in krajinski pestrosti, ter pozitivno vplivajo na kmetovanje, jih je vredno ohranjati. V kmetijski pokrajini ne bi smeli zmanjševati gozdnatosti, površin živih mej, obmejkov in dreves, pripominjajo ekologi in gozdarski strokovnjaki.

Žal je vse zapisano le na papirju, v praksi pa se dogajajo ravno nasprotne zgodbe. In kar je najhuje, ponavljajo se iz leta v leto. Naravna okolja zaradi naših posegov počasi, a nezadržno izginjajo; med njimi še zadnje remize.

Včasih pa človek le najde pametno rešitev in popravi svoje napake. Tako je tudi z remizami, ki jih ustvarja človek, takimi, ki nadomeščajo naravne, in ki so še zadnje pribežališče za nekatere živalske vrste. Bomo to končno zmogli storiti?

Marjan Toš

Nagradni natečaj LZS

Komisija za lovski humor Lovske zveze Slovenije razpisuje nagradni natečaj.

Foto: Elizabeta Lisjak

Šestčlanska komisija v sestavi Vincent Volk, Marko Medved, Janez Jager, Peter Polh, Zvonko Zajec in Samo Smeh ter strokovna sodelavka Elizabeta Lisjak se je danes sestala na 1. izredni seji, ki je potekala preko aplikacije MS Teams. Sprejela je sklep, da zbiranje vicev poteka le še danes, do polnoči. Najboljše bo objavila v naslednji izdaji Strokovne knjižnice zaradi kroničnega pomanjkanja primernega gradiva.

Komisija bo izbrala tudi najboljšega – srečni nagrajenec bo prejel paket presenečenja Lovske zveze Slovenije.

😉

Izvedba občnih zborov lovskih družin

Lovske družine in lovci bomo morali tudi v letošnjem letu prilagoditi svoje delovanje.

Foto: Marjan Toš

V preteklih letih smo do konca marca izvedli redne občne zbore, na katerih smo obravnavali poslovanje lovske družine v preteklem letu (poročila o delu organov, realizacija načrta lovišča, letno poročilo za poslovno leto, ipd.); za tekoče koledarsko leto smo sprejeli načrt dela, finančni načrt, članarino, odločili smo o sprejemu novih članov ter sprejeli odločitve o drugih vprašanjih, pomembnih za delovanje lovske družine. Tudi v letu 2020 so nekatere lovske družine, še pred sprejetimi ukrepi zaradi preprečevanja širjenja nalezljive bolezni covid-19, izvedle redne občne zbore, druge so občne zbore izvedle kasneje, upoštevaje splošno sprejete ukrepe in priporočila.

Izvedba občnih zborov na običajen način ni mogoča

Epidemija je od 18. marca 2021 z Odlokom o razglasitvi epidemije nalezljive bolezni covid-19 na območju Republike Slovenije (Uradni list RS, št. 35/21) podaljšana za 30 dni. Prav tako še veljajo ukrepi in priporočila glede preprečevanja širjenja nalezljive bolezni. Sklici občnih zborov lovskih družin ne spadajo med naloge javne službe, določene v prvem odstavku 21. člena Zakona o divjadi in lovstvu Zakona o divjadi in lovstvu (Uradni list RS, št. 16/04, 120/06-ODL. Us. 17/08, 46/14-zon-c. 31/18. 65/20 in 97/20-popr.), za katere ne veljajo sprejeti ukrepi, ki začasno delno omejujejo gibanje ljudi in prepovedujejo zbiranje, zato izvedba občnih zborov na način, kot je bil običajen v preteklih letih, ni mogoča.

Rešitev za izvedbo občnega zbora, ki odloča o vprašanjih, določenih v Pravilih LD, je v času sprejetih ukrepov, ki začasno omejujejo zbiranje ljudi, predpisal Zakon o interventnih ukrepih za omilitev posledic drugega vala epidemije covid-19 (Uradni list RS, št. 175/20, 203/20 – ZIUPOPDVE in 15/21 – ZDUOP). Navedeni zakon namreč v 114. členu določa, da lahko društvo v tem času skliče in izvede zbor članov tudi korespondenčno, če lahko zagotovi enakopravnost sodelovanja vseh članov društva, četudi tovrstne izvedbe zbora članov društvo nima predpisano s temeljnim aktom.

Če je zastopniku ali članu organov upravljanja društva v času veljavnosti ukrepa začasne delne omejitve gibanja ljudi in omejitve oziroma prepovedi zbiranja ljudi zaradi preprečevanja okužb s covid-19 potekel mandat za zastopanje oziroma opravljanje funkcije, določen s temeljnim aktom oziroma statutom, se mu mandat podaljša do prvega zbora članov, ki sledi poteku mandatne dobe, če društvo zbora članov ne more sklicati na način, določen s prejšnjim odstavkom. Društvo je dolžno sklicati zbor članov najpozneje v treh mesecih od preklica ukrepa začasne delne omejitve gibanja ljudi in omejitve oziroma prepovedi zbiranja ljudi zaradi preprečevanja okužb s covid-19.

Občni zbori se lahko izvedejo korespondenčno

Ker je zbiranje večjega števila ljudi prepovedano (dovoljeno je zbiranje do 10 ljudi), občni zbori v klasični obliki niso možni, lahko pa se izvedejo korespondenčno, bodisi v obliki dopisne seje, po e-pošti ali preko videokonference. Odločitev o izvedbi občnega zbora sprejme upravni odbor LD, ki mora pripraviti vse potrebno za sklic in izvedbo dopisne seje občnega zbora. Poleg vabila, mora biti pripravljeno pisno gradivo ter glasovnice s predlogi sklepov, o katerih se glasuje. Pomembno je, da se vsem članom omogoči sodelovanje na dopisni seji.

Vzorci vabila z glasovnico in obrazložitvijo zapisnika ter poslovnik o delu občnega zbora, ki se izvede na dopisni seji so dostopni tukaj:

V primeru, da se na dopisni seji občnega zbora izvedejo volitve, mora glasovnica vsebovati tudi predlog sklepa, da se izvoli volilna komisija (z navedbo članov volilne komisije), prav tako mora biti napisano jasno navodilo, koliko članov organa se voli, ipd. Poročilo volilne komisije mora biti priloženo tudi zapisniku dopisne seje občnega zbora.

Poleg vabila z gradivom, ki ga je upravni odbor običajno že do sedaj pripravil za občni zbor, je za nemoteno izvedbo dopisne seje občnega zbora potrebno pripraviti tudi Poslovnik o delu Občnega zbora LD na dopisni seji, s katerim se določi način dela občnega zbora:

  • da se občni zbor izvede na dopisni seji po e-pošti ali po navadni pošti oziroma na oba načina,
  • da tajnik pošlje vabilo z gradivom in glasovnicami članom na njihove e-naslove ali po pošti,
  • da po končani dopisni seji v določenem roku izdela tajnik osnutek zapisnika,
  • da sklepe, ki so bili sprejeti, potrdi verifikacijska komisija,
  • da se zapisnik pošlje vsem članom,
  • kdo podpiše zapisnik, ipd.

Dolžnosti do AJPES

Glede dolžnosti oddaje letnega poročila na AJPES Zakon o društvih (Uradni list RS, št. 64/11 in 21/18-ZNOrg) v sedmem odstavku 26. člena sicer določa, da letno poročilo sprejme zbor članov društva, vendar pa v 29. členu izrecno ne zahteva, da bi društvo AJPES moralo oddati sprejeto letno poročilo. V primeru, če društvo pred zakonskim rokom za oddajo letnega poročila zaradi objektivnih razlogov ne more sklicati zbora članov, zadošča, da pristojni organ lovske družine (npr. starešina ali upravni odbor) pripravi letno poročilo, ki ga obravnava tudi nadzorni odbor, in ga v predpisanem roku (elektronsko) odda AJPES. Na prvem občnem zboru je nato članom potrebno predstaviti letno poročilo (že oddano AJPES), ki ga mora sprejeti občni zbor. Če bo občni zbor že oddano letno poročilo spremenil, bo morala lovska družina AJPES o tem obvestiti in mu predložiti letno poročilo, ki ga je sprejel zbor članov.

Termini predvajanja marčevske oddaje Dober pogled

Termini objav marčevske oddaje o lovstvu, oddaje Dober pogled.

  • VTV VELENJE: četrtek, 25. 3. 2021, ob 21:20
  • VAŠ KANAL NOVO MESTO: četrtek, 25. 3. 2021, ob 22:00 in petek, 26. 3. 2021, ob 10:00
  • ATM KRANJSKA GORA: sobota, 27. 3. 2021, ob 20:00
  • TV IDEA MURSKA SOBOTA: torek, 30. 3. 2021, ob 19:00 in 20:45
  • GTV GORENJSKA TELEVIZIJA: torek, 30. 3. 2021, ob 19:35 in sreda, 31. 3. 2021, ob 18:00
  • ETV HD: četrtek, 1. 4. 2021, ob 20:00
  • TV PTUJ: sobota, 3. 4. 2021, ob 21:00 in nedelja, 4. 4. 2021, ob 10:00

Kam poslati sprejet načrt ravnanja in obrazec za nadomestilo?

Upravljavci lovišč in lovišč s posebnim namenom morajo do 3. aprila 2021 pripraviti načrt ravnanja za izvajanje biovarnostnih ukrepov za preprečevanje in zgodnje odkrivanje afriške prašičje kuge pri divjih prašičih.

Foto: Pixabay

Načrt ravnanja je potrebno objaviti na sedežu upravljavca lovišča oziroma na spletni strani upravljavca lovišča ali na krajevno običajen način. Z vsebino načrta ravnanja upravljavec lovišča seznani vse člane in morebitne lovske goste, načrt mora biti dostopen vsakemu članu upravljavca lovišča.

Po sprejemu načrta ravnanja je vsak upravljavec lovišča upravičen do enkratnega nadomestila v višini 200 evrov. Zahtevek za izplačilo upravljavec lovišča posreduje na Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano skupaj s priloženim načrtom ravnanja. Če bo upravljavec lovišča načrt ravnanja objavil na svoji spletni strani, je dovolj, da ministrstvu posreduje povezavo do spletne objave. Zahtevek za nadomestilo upravljavec posreduje po pošti na naslov Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Dunajska cesta 22, 1000 Ljubljana ali, kot priporočajo na ministrstvu, kar na njihov e-naslov gp.mkgp@gov.si.

Pristrel lovskega orožja v letošnjem letu

Pristrelitve lovskega orožja pred začetkom lovne sezone se izvajajo v skladu s Pravilnikom o lovskem strelstvu.  

Foto: Urša Kmetec

Lovske družine naj pri izvedbi pristrelitve zaradi preprečevanja širjenja okužb s covid-19 upoštevajo omejitve zbiranja in gibanja ter priporočila Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). 

Matija Janc, Komisija za lovsko strelstvo in lovsko orožje 

Anketa: lov medveda in divjega prašiča

Izpolnite anketo o lovu medveda in divjega prašiča za magistrsko nalogo.

Foto: Bojan Gorenc

Sem Tim Pirc in zaključujem magistrski študij Gozdarstva na Biotehniški fakulteti. Moja zaključna naloga, ki jo pripravljam pod mentorstvom prof. Klemna Jerine ima naslov ˝Primerjava kakovosti odstrela rjavega medveda in divjega prašiča z visokih prež ob krmiščih s tehnikami lova s tal˝ in bo deloma temeljila na anketi, zato vas prosim za sodelovanje. Sicer sem tudi sam aktiven lovec v LD Tomišelj.

Anketa je anonimna.

Za Vaše sodelovanje, verodostojne odgovore in prispevek k znanju o lovstvu se vam vnaprej iskreno zahvaljujem!  

DOSTOP DO ANKETE: https://1ka.arnes.si/a/12580

Tim Pirc

Poziv za javno obravnavo pravilnikov

Komisija za lovsko kulturo in odnose z javnostmi je sprejela sklep, da v javno obravnavo posreduje osnutka »Pravilnika o področju oponašanja jelenjega rukanja in ostale divjadi« in »Pravilnika o usposabljanju sodnikov in podeljevanju licenc sodnikom v oponašanju jelenjega rukanja LZS«.

Rok za oddajo pripomb in dopolnitve je 31. marec, do 24. ure. Pripombe in dopolnitve z utemeljitvijo pošljite na elektronski naslov lzs@lovska-zveza.si.

PISMO IN IN VABILO PREDSEDNIKA LOVSKE ZVEZE SLOVENIJE

JAVNI POZIV KLKOJ ZA JAVNO OBRAVNAVO

12. Slovenski lovski dan: problematika divjadi na nelovnih površinah

Lovska zveza Slovenije in Strokovno-znanstveni svet v soboto, 27. marca, organizirata 12. Slovenski lovski dan.

Tema letošnjega posveta bo problematika divjadi na nelovnih površinah, dogodek pa bo potekal v obliki videkonference. Na posvet se lahko do 25. marca prijavite preko aplikacije Lisjak, če niste član lovske družine pa preko e-naslova lzs@lovska-zveza.si.

Prosimo, da lovske družine prijavijo le tiste člane, ki imajo v Lisjaku vnesen aktualen elektronski naslov. Na ta naslov bodo namreč prijavljeni prejeli povezavo za dostop do videokonference.

Več kot 300 sodelujočih na videokonferenci o izvajanju nujnih ukrepov zaradi APK

Včerajšnje videokonference o izvajanju nujnih ukrepov zaradi afriške prašičje kuge se je udeležilo več kot 300 udeležencev.

Pogled z druge strani ekrana (Foto: Urša Kmetec)

Po uvodnem nagovoru predsednika Lovske zveze Slovenije mag. Lada Bradača je Zakon o nujnih ukrepih zaradi afriške prašičje kuge podrobneje predstavil mag. Ivan Ambrožič iz Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin. Mag. Urška Srnec iz Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je podala najaktualnejše informacije za lovce. 

Ker je dogodek potekal v okolju MS Teams Live Event, udeleženci žal niso mogli zastavljati vprašanj v živo, zato smo vprašanja zbirali že pred videokonferenco. 

Mag. Ambrožič, mag. Srnec in Jedrt Maurer Wernig, dr. vet. med., iz Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin so skušali odgovoriti na vsa vaša zastavljena vprašanja, ki so bila razdeljena v tri sklope: na vprašanja o živalskih stranskih proizvodih, na vprašanja o lovu ter o ukrepih, kot so razkuževanje, omejitve gibanja in podobno.

Če imate vprašanja o tej tematiki, na katera vam včeraj naši gostje niso odgovorili, prosimo, da nam jih posredujete še do torka, 16. marca, na naslov lzs@lovska-zveza.si.

Vse zbrane odgovore vam bomo posredovali na naši spletni strani v naslednjem tednu. V kratkem pa bomo objavili tudi posnetek včerajšnje videokonference.

Gostom, ki so nam pomagali odgovoriti na vaša vprašanja, se iskreno zahvaljujemo. Prav tako najlepša hvala vsem udeležencem na dogodku.

Znižanje koncesijske dajatve za leto 2020

Na pobudo Lovske zveze Slovenije je v Zakonu o interventnih ukrepih za omilitev posledic drugega vala epidemije covid-19 sprejetih več sprememb, ki omogočajo lažje delo in ohranjajo finančno vzdržnost delovanja upravljalcev lovišč.

Zaradi formalnosti je potrebno podati vlogo na Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, zato prosim, da lovske družine opravijo ta formalni del ter izpolnijo in pošljejo obrazce!

predsednik LZS, mag. Lado Bradač

Podrobnejši pogoji za odobobritev znižanja koncesijske dajatve

Na podlagi tretjega odstavka 121. člena Zakona o interventnih ukrepih za omilitev posledic drugega vala epidemije covid-19 (Uradni list RS, št. 175/20, 203/20 in 15/21 – ZDUOP) je minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano izdal Odredbo o podrobnejših pogojih za odobritev znižanja koncesijske dajatve (Uradni list RS, št. 28/21), ki je začela veljati dne 27. 2. 2021, uporabljati pa se začne naslednji dan po objavi naznanila o prejetju odločitve Evropske komisije o združljivosti sheme državne pomoči po tej odredbi z notranjim trgom v Uradnem listu Republike Slovenije.

Odredba je dostopna TUKAJ.

Odredba določa podrobnejše pogoje za odobritev znižanja koncesijske dajatve lovskim družinam, upravljavkam lovišča, za leto 2020. Koncesijska dajatev za leto 2020 se lovski družini lahko zniža za delež, ki je prihodek proračuna Republike Slovenije v skladu z zakonom, ki ureja divjad in lovstvo, in znaša 50 odstotkov celotne koncesijske dajatve za leto 2020.

Ministrstvo, pristojno za divjad in lovstvo, je dne 8. 3. 2021 poslalo lovskim družinam, upravljavkam lovišča, posebno izjavo, ki je priloga te odredbe. Po prejemu izpolnjene in podpisane izjave bo ministrstvo lovsko družino pisno obvestilo o višini koncesijske dajatve za leto 2020 v skladu s predpisom, ki ureja podelitev koncesij za trajnostno gospodarjenje z divjadjo. Pomoč iz te odredbe se odobri najpozneje do 30. junija 2021.

Namenite del dohodnine za gradnjo Nacionalnega lovskega centra v Lukovici

Nacionalni lovski center Lukovica

Lovska zveza Slovenije je sprejela odločitev o nakupu zemljišča, kjer pripravljamo vse potrebno za gradnjo novega nacionalnega lovskega centra ob Gradiškem jezeru, v Lukovici.

Objekt se bo nahajal v središču Slovenije, v neposredni bližini avtoceste, tako bo zagotovljen hitrejši dostop vsem slovenskim lovcem in ostalim uporabnikom.

V Nacionalnem lovskem centru se bodo izvajala usposabljanja, izobraževanja, strokovna posvetovanja, v njem bo potekalo delo organov in komisij LZS; v okviru zmožnosti pa tudi dodatne aktivnosti, kot so postavitev lovske zbirke in odprtje muzeja ter lovske aktivnosti v naravnem okolju.

Pred nami je zahteven projekt, ki bo terjal veliko dela in sredstev, zato smo se odločili, da za gradnjo Nacionalnega lovskega centra začnemo zbirati tudi donacije.

LZS je upravičenka do donacije dohodnine

LZS je upravičenka do donacije dohodnine, ki ji davčni zavezanci v skladu s 142. členom Zakona o dohodnini lahko namenijo do 1 % dohodnine, odmerjene od dohodkov, ki se vštevajo v davčno osnovo. Ta donacija za davčnega upravičenca ne predstavlja dodatnega stroška, saj gre za dohodnino, ki jo moramo plačati.

Navodila:

  1. V elektronski obrazec vnesete svoje podatke skupaj z davčno številko.
  2. Kliknete »PRENESITE PDF« in potem to natisnete.
  3. Natisnjeni obrazec samo še podpišete in pošljete po navadni pošti na pristojni finančni urad, ki se je izpisal na obrazcu.

Sredstva se bodo namensko zbirala le in zgolj za gradnjo Nacionalnega lovskega centra. O zbranih sredstvih vas bomo redno obveščali tako na spletni strani LZS kot v letnem poročilu o delu LZS.

Druga možnost zbiranja sredstev

Druga možnost zbiranja sredstev, ki jo želimo organizirati, je sodelovanje s podjetji in dobavitelji opreme, ki nudijo popust članom LZS, ob tem pa so pripravljeni del sredstev nameniti za izgradnjo Nacionalnega lovskega centra.

Za tovrstno sodelovanje se je med prvimi odločilo podjetje, ki nudi vrhunske baterijske svetilke, ki jih vsak lovec še kako potrebuje. Ob nakupu baterijske svetilke vsak lovec prejme 30 % popust, podjetje pa bo za gradnjo Nacionalnega lovskega centra namenilo dodatnih 10 % od vsakega nakupa.

LEDLENSER H7R CORE – opis

LEDLENSER MH5 – opis

Videokonferenca LZS: prijave možne le še do JUTRI!

Lovska zveza Slovenije v četrtek, 11. marca, ob 17. uri, organizira videokonferenco o izvajanju Zakona o nujnih ukrepih zaradi afriške prašičje kuge. Prijave preko Lisjaka so možne le še do srede, 10. marca, do 12. ure!

Na vaša predhodno poslana vprašanja na temo izvajanja Zakona o nujnih ukrepih zaradi afriške prašičje kuge bodo na videokonferenci odgovarjali:

  • mag. Ivan Ambrožič, Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin
  • Jedrt Maurer Wernig, dr. vet. med., Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin
  • mag. Urška Srnec, Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

 Foto: Pixabay

Čestitke slovenskim lovkam ob mednarodnem dnevu žensk!!!

Na današnji dan slavimo ekonomsko, politično in socialno enakopravnost ter dosežke žensk.

Vse, kar nam je danes samoumevno, so nam, nemalokrat tudi s svojim življenjem, v dolgih desetletjih priborile mnoge ženske (in nekateri moški).

Tudi v Sloveniji so potekali boji za enakopravnost žensk, tako je leta 1897 začel izhajati ženski časnik Slovenka, medtem ko je bilo prvo žensko društvo ustanovljeno leto kasneje. Pomembna je letnica 1906, ko je Marija Urbas kot prva Slovenka doktorirala, in sicer iz filozofije na graški univerzi.

Po prvi svetovni vojni so se vse tri politične sile (liberalna, katoliška in socialdemokratska) zavzele za sprejem ženske volilne pravice. Leta 1921 Beograd odpravi splošno volilno pravico. Ženske dokončno dobijo volilno pravico in s tem pričetek enakopravnosti leta 1945, ko je uzakonjena splošna volilna pravica. Leta 1974 je bilo zapisano v ustavo Socialistične federativne republike Jugoslavije določilo, da ima vsaka ženska svobodno odločanje o rojstvu otrok, tri leta kasneje pa je bila uzakonjena še pravica vsake ženske do umetne prekinitve nosečnosti iz drugih, ne le zaradi zdravstvenih razlogov.

Leta 1989 je začel delovati prvi telefon v sili za pomoč ženskam in otrokom, ki so postali žrtev nasilja.

Kratka NAVODILA za izvajanje biovarnostnih ukrepov pri lovu

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je zaradi številnih vprašanj pripravilo kratka navodila za izvajanje biovarnostnih ukrepov pri lovu.

Foto: Urša Kmetec

Navodila za izvajanje biovarnostnih ukrepov pri lovu – dostopna TUKAJ – so namenjena kot pripomoček lovcem, ki gredo na lov. Navedeni ukrepi že veljajo do preklica!

Ministrstvo obvešča tudi, da so nekoliko spremenili obrazec za izplačilo za nakup opreme za izvajanje načrt ravnanja – dostopen TUKAJ

In še opomnik, upravljavci lovišč morajo načrte ravnanja za izvajanje biovarnostnih ukrepov za preprečevanje in zgodnje odkrivanje afriške prašičje kuge pri divjih prašičih, pripraviti najkasneje do 3. aprila.

Se želite predstaviti v oddaji Dober pogled?

Podjetje Video pro d.o.o. za Lovsko zvezo Slovenije že devet let pripravlja Dober pogled, oddajo o lovstvu.

Vsako leto posnamejo devet zanimivih oddaj, v katerih se lotevajo aktualnih tem s področja lovstva, lovskim družinam pa ponujajo možnost, da v oddaji predstavijo svoje delo.

V kolikor se želite tudi vi predstaviti v oddaji Dober pogled, lahko kontaktirate Eriko Škrlep (Video pro d.o.o.) na e-naslov info@video-pro.si oz. na številko 031 273 825.

Arhiv oddaj je dostopen TUKAJ in na našem Youtube kanalu.

Svetovni dan prostoživečih živalskih in rastlinskih vrst

Generalna skupščina Združenih narodov je konec leta 2013 razglasila 3. marec za Svetovni dan prostoživečih živalskih in rastlinskih vrst.

Na ta dan je bila leta 1973 v Washingtonu sprejeta Konvencija o mednarodni trgovini z ogroženimi prosto živečimi živalskimi in rastlinskimi vrstami (Konvencija CITES).

Tema letošnjega dneva je »Gozdovi in preživetje: ohranjanje ljudi in planeta«.

Poudarek je na osrednji vlogi gozdov, gozdnih vrst in ekosistemov za preživetje ljudi po vsem svetu, zlasti avtohtonih in lokalnih skupnosti, ki so zgodovinsko povezane z gozdnatimi in gozdnimi območji. 

V Sloveniji gozdovi pokrivajo skoraj 60 odstotkov celotnega površja, od tega jih je skoraj polovica vključenih v območja Nature 2000. 

Foto: Urša Kmetec

Lovska krvodajalska akcija še do konca marca

Tudi v marcu vas Lovska zveza Slovenije, Lovsko dobrodelno združenje Diana in Rdeči križ Slovenije vabimo na lovsko krvodajalsko akcijo.

Pred udeležbo obvezno pokličite na najbližji transfuzijski center, da se dogovorite o dnevu in uri prihoda. 

Kraj krvodajalske akcije:predhodno naročilo na darovanje krvidatum akcije
Cankova – v kulturni dvorani vaško gasilskega doma
7.30-11.00
Prijave zbirata g. Milan Osterc 031/538-586 in ga. Dragica Jošar 031/354-123. Pokličete lahko od 22. 2.  do 28. 2. 20211. 3.
Logatec – v športni dvorani
7.00-13.00
051/389 270, 051/671 147, 030/716 796 1. 3.
Cerklje – v športni dvorani OŠ Davorina Jenka
7.00-13.00
051/389 270, 051/671 147, 030/716 796 2. 3.
Ravne pri Šoštanju – v REKSU
7.30-11.30
02/321-22-71 ali 041/320 796
Pokličete lahko vsak dan med delovniki,  od 7. do 15. ure.
3. 3.
Litija – v Osnovni šoli Gradec
7.00-13.00
051/389 270, 051/671 147, 030/716 796 3. 3., 4. 3. 
Rogatec – v grajski pristavi
7.00-10.30
03/423-35-97
Pokličete lahko med delovniki, od 7.30 do 15. ure.
4. 3.
Benedikt – v medgeneracijskem centru (stari vrtec)
7.30-11.00
02/321-22-71 ali 041/320 796
Pokličete lahko vsak dan med delovniki,  od 7. do 15. ure.
5. 3.
Ljubljana – v Zavodu RS za transfuzijsko
medicino
051/389 270, 051/671 147, 030/716 796 5. 3.
Fram – v Osnovni šoli Fram
7.30-10.00
02/321-22-71 ali 041/320 796
Pokličete lahko vsak dan med delovniki,  od 7. do 15. ure.
8. 3.
Velenje – v Kolodvorski restavraciji
7.00-13.00
051/389 270, 051/671 147, 030/716 796 8. 3. – 10. 3.
Sv. Ana v Slovenskih goricah – v Osnovni šoli
7.00-11.00
02/321-22-71 ali 041/320 796
Pokličete lahko vsak dan med delovniki,  od 7. do 15. ure.
10. 3.
Velenje – v Kolodvorski restavraciji
7.00-13.00
051/389 270, 051/671 147, 030/716 796 11. 3.
Rimske Toplice – v Osnovni šoli Antona Aškerca
7.00-10.00
03/423-35-97
Pokličete lahko med delovniki, od 7.30 do 15. ure.
11. 3.
Velenje – v Kolodvorski restavraciji
7.00-13.00
02/321-22-71 ali 041/320 796
Pokličete lahko vsak dan med delovniki,  od 7. do 15. ure.
12. 3.
Ljubljana – v Zavodu RS za transfuzijsko medicino051/389 270, 051/671 147, 030/716 796 12. 3.
Bled – v Festivalni dvorani
7.00-13.00
051/389 270, 051/671 147, 030/716 796 15.3., 16. 3.
Bohinjska Bistrica – v Kulturnem domu Joža Ažmana
8.00-12.00
051/389 270, 051/671 147, 030/716 796 17. 3.
Šmarje pri Jelšah – v Kulturnem domu
7.00-11.00
03/423-35-97
Pokličete lahko med delovniki, od 7.30 do 15. ure.
18. 3.
Žužemberk – v Osnovni šoli Žužemberk
8.00-12.00
051/389 270, 051/671 147, 030/716 796 18. 3.
Tinje – v domu krajanov in gasilcev
7.30-10.00
02/321-22-71 ali 041/320 796
Pokličete lahko vsak dan med delovniki,  od 7. do 15. ure.
19. 3.
Ljubljana – v Zavodu RS za transfuzijsko medicino051/389 270, 051/671 147, 030/716 796 19. 3.
Zreče – v Hotelu Dobrava
7.30-12.00 
02/321-22-71 ali 041/320 796
Pokličete lahko vsak dan med delovniki,  od 7. do 15. ure.
22. 3.
Vrhnika – v Cankarjevem domu
7.00-13.00
051/389 270, 051/671 147, 030/716 796 22. 3., 23. 3.
Gornja Radgona – v Gasilskem domu Gornja Radgona
7.30-12.00
02/321-22-71 ali 041/320 796
Pokličete lahko vsak dan med delovniki,  od 7. do 15. ure.
24. 3.
Polzela – v veroučni učilnici Župnije Polzela
8.00-12.00
051/389 270, 051/671 147, 030/716 796 24. 3.
Ilirska Bistrica – v Domu na Vidmu
7.00-13.00
051/389 270, 051/671 147, 030/716 796 25. 3.
Laško – v Pivovarni Laško
7.00-10.00
03/423-35-97
Pokličete lahko med delovniki, od 7.30 do 15. ure.
25. 3.
Gornja Radgona – v Gasilskem domu Gornja Radgona
7.30-12.00
02/321-22-71 ali 041/320 796
Pokličete lahko vsak dan med delovniki,  od 7. do 15. ure.
26. 3.
Ljubljana – v Zavodu RS za transfuzijsko medicino051/389 270, 051/671 147, 030/716 796 26. 3.
Rogoza – v KS Rogoza
7.30-10.00
02/321-22-71 ali 041/320 796
Pokličete lahko vsak dan med delovniki,  od 7. do 15. ure.
29. 3.
Kočevje – v prostorih Rekreacije Gaj
7.00-13.00
051/389 270, 051/671 147, 030/716 796 29. 3., 30. 3.
Žalec – v prostorih telovadnice UPI
7.00-12.00
051/389 270, 051/671 147, 030/716 796 31. 3.
Sladki vrh – v Osnovni šoli Sladki vrh
7.30-10.00
02/321-22-71 ali 041/320 796
Pokličete lahko vsak dan med delovniki,  od 7. do 15. ure.
31. 3.

KMALU: Videokonferenca o izvajanju zakona o nujnih ukrepih zaradi APK

Lovska zveza Slovenije bo v četrtek, 11. marca, ob 17. uri, organizirala videokonferenco o izvajanju Zakona o nujnih ukrepih zaradi afriške prašičje kuge.

Foto: Pixabay

Pozivamo vas, da na e-naslov: gregor.bolcina@lovska-zveza.si do petka, 5. marca, posredujete vaša vprašanja na temo izvajanja zakona o nujnih ukrepih zaradi afriške prašičje kuge. Strokovna služba LZS bo vprašanja posredovala pristojnim službam Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin in Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, da bodo lahko pripravili odgovore, ki jih bodo podali na videokonferenci.

Prijave za udeležbo na videokonferenci so mogoče prek spletne aplikacije Lisjak. Prosimo, da lovske družine prijavijo le tiste člane, ki imajo v Lisjaku vnesen aktualen elektronski naslov. Na ta naslov bodo namreč prijavljeni prejeli povezavo za dostop do videokonference.

Lovski zdravo!

Odprte prijave za dopolnilno izobraževanje za lovske čuvaje

Ponovno odprte prijave za dopolnilno izobraževanje za lovske čuvaje v e-izvedbi.

Prijave so možne do 14. marca oziroma do zapolnitve prostih mest.

Po oddani prijavi preko namenskega programa Lisjak bo vsak udeleženec prejel na e-naslov uporabniško ime in geslo, s katerim se bo prijavil v sistem.

LZS bo izdala lovski družini prijaviteljici račun za 20 € kotizacije. Tečajnik prejme dnevnik lovskega čuvaja in nalepk, LZS pa mu bo v Lisjaku vpisala, da je opravil obnovitveno usposabljanje. 

VSAK UDELEŽENEC MORA IMETI V LISJAKU VNEŠEN VELJAVEN E-NASLOV!

Foto: arhiv LZS

Izšla je nova številka Zlatorogovega zbornika

Zlatorogov zbornik 2020

Izšla je nova, sedma številka Zlatorogovega zbornika, znanstvenega glasila Lovske zveze Slovenije.

V novi številki Zlatorogovega zbornika, ki je izšla v nakladi 1.000 izvodov, lahko preberete članek Divjad v naseljih: težave, izzivi in rešitve, članek Pregled in preizkus izbranih metod za ocenjevanje številčnosti srnjadi, članek Vpliv paše divjadi v oborah na vrstno pestrost in sestavo polnaravnih suhih travišč navadne turške detelje in pokončnega stoklasca ter članek Vpliv mrhovišč na ogroženost rejnih živali zaradi velikih zveri.

Zlatorogov zbornik v celoti je na voljo TUKAJ.

Lovski čuvaji LD Prosenjakovci v oblačilih Prevent & Deloza

Komisija za lovskočuvajsko službo LZS ima v programu tudi razvijanje celostne podobe lovskih čuvajev v lovišču.

Čuvaji LD Prosenjakovci so si za skupno fotografijo sneli maske.

Ideja je bila podana, zdaj pa so vidni že prvi rezultati. Narejen je bil prvi model skupaj s podjetjem Prevent & Deloza d.o.o. iz Celja, ki oblači tudi strelsko ekipo LZS, prve vzorčne modele pa so oblekli lovski čuvaji LD Prosenjakovci. Protokol je potekal skrbno, kot se temu spodobi, ob upoštevanju veljavnih ukrepov covid-19.

Ob vsakodnevnem delu si bodo prvi uporabniki skrbno zapisovali vse dobre in slabe strani oblačil, jih nato proučili skupaj s predstavniki komisije in Prevent & Deloze ter naredili korak naprej. K razvoju bomo pritegnili še koga izmed pristojnih.

Vzorčni kroj ima naslednje glavne elemente:

  • puli HOTZONE iz kolekcije ECOTACT je izdelan iz svetovno znane »merino« volne, ki je ena izmed najbolj funkcionalnih naravnih izolacijskih materialov;
  • Hlače TRACTIC so primerne za tiho in dinamično gibanje po gozdu; 
  • NATURANZA softshell jakna bo s svojo vsestransko funkcionalnostjo in modernim dizajnom navdušila izkušene lovce;
  • jakna HYDRA JACKKET je zasnovana kot oblačilo, ki se v primeru močnega dežja in/ali vetra, nosi preko jakne NATURANZA, z lahkoto pa se nosi tudi kot samostojna jakna;
  • HYDRA TRACTIC dežne hlače se enostavno nosijo preko navadnih lovskih hlač in preprečujejo, da bi delo otežila nenadna ploha, saj uporabnika ohranjajo suhega;
  • lovski telovnik in
  • lovski označevalni telovnik.

Fotografije in tekst: Matija Janc

Vladu v spomin

V častitljivi starosti 99 let nas je zapustil Vlado Pfeifer iz Murske Sobote.

Vlado Pfeifer

Lov, narava in veselje do lovske kinologije so mu bili položeni že v zibelko. Dedek in stric sta imela na Krškem polju pri Leskovcu, od koder Vlado izhaja, v zakupu lovišče, za katerega je skrbel poklicni lovski čuvaj. Pri hiši je bil zmeraj tudi lovski pes ptičar. Vlado mi je povedal, da so izjemno skrb posvečali gojitvi male divjadi. V lovišče so že takrat izpuščali poljske jerebice, ki so jih kupovali v takrat evropsko znanem vzrejališču grofa Bombelesa, v Zelendvoru na Hrvaškem.

Po drugi svetovni vojni, v kateri je bil kot partizan udeležen od vsega začetka, in zaključenem študiju ekonomije, sta z ženo dr. Leo Talanyi Pfeifer prišla službovat v Prekmurje. Tam je Vlado kot lovec in kinolog nadaljeval svoje aktivno – plodno delo. Bil je pobudnik ustanovitve Podružnice društva ljubiteljev ptičarjev za Pomurje in Podravje. Na njegovo pobudo smo v skladu z matičnimi organizacijami za nemške ptičarje, pričeli prirejati preizkušnje ptičarjev v vodnem delu. Slednje zato, ker so v »ljubljanski kinologiji« po smrti Vladimirja Pleničarja pozabili, da je eden temeljnih preizkusov trdnosti značaja psa prav temeljit preizkus  v vodnem delu!

Po začetku šestdesetih let, ko sem bil že sam vpet v ptičarsko kinologijo, so na nivoju takratne Jugoslavije sprejeli ptičarske pravilnike, ki niso imeli skoraj nič skupnega s strokovnim nivojem vzrejnih preizkušenj matičnih pasemskih organizacij. Spet je bil Vlado tisti, ki je ob naši podpori pristopil k prevajanju, sprejemu in izdaji pravilnikov o preizkušnjah dela ptičarjev, kot jih imajo v Nemčiji in večini lovsko in kinološko naprednih evropskih državah.

Na nivoju kinološke zveze Jugoslavije je dosegel, da smo v Sloveniji uporabljali te strokovno utemeljene pravilnike. Kot vizionar ptičarske kinologije je ob jubileju Zveze lovskih družin Prekmurja leta 1972 organiziral vsestransko uporabnostno preizkušnjo ptičarjev in s tem prekinil skoraj dvajsetletno mrtvilo na tem področju. Kot glavnega sodnika je povabil Bogdana Sežuna, ki je poskrbel za strokovno neoporečen potek preizkušnje.

Vlado je kot sposoben in mednarodno priznan ekonomist navezal stike z najvidnejšimi osebnostmi ptičarske kinologije v Nemčiji. Za sodnika na eni od mednarodnih razstav v Zagrebu je pripeljal predsednika Zveze nemških kratkodlakih ptičarje Nemčije dr. Bichaima. Leta 1984 je ob sodelovanju vodilnih pri Zvezi nemških žimavcev Nemčije, v Pomurju organiziral prvo mednarodno vsestransko preizkušnjo ptičarjev. V naslednjih letih je preizkušnja dobila naziv V.U.P. ptičarjev za Panonski lovski pokal, ki je bila ob svojem višku priznana kot Vsestranska uporabnostna preizkušnja Svetovne zveze nemških žimavcev.

Pri teh preizkušnjah ni šlo le za tekmovanje, pač pa smo ob njih navezali najpristnejše stike z najeminentnejšimi rejci, vodniki in kinološkimi sodniki. Redni udeleženci so bili nemški glavni vzrejni referent za NŽ Georg Greler, baron Redvitz, Georg Mendte, Hans Karsten in rejec ene najbolj znanih psarn von Donaueck g. Steinberger, iz Avstrije Herbert Plosch in mnogi drugi …

Rezultat tega sodelovanja je bil, da smo lahko nabavljali pse iz njihovih najboljših vzrejnih linij. Uspešno pa smo se začeli udeleževati njihovih najzahtevnejših preizkušenj. Pri vsem navedenem pa gre največja zahvala Vladu za to, da nas je, vsaj nekatere naučil, da morata biti pri lovski kinologiji na prvem mestu strokovnost in poštenost. Nič kolikokrat je v svojih strokovnih razpravah poudarjal, da denar ne sme vplivati na nivo strokovnega dela v lovski kinologiji. Rekel je: »Ko boste lovsko kinologijo pričeli gledati in vrednotiti skozi denar, jo boste uničili!«

Spoštovani Vlado, te tvoje misli so me in me še zmeraj vodijo po poteh lovske kinologije. Postajajo pa vse bolj zavite in izkrivljene in po svoje sem nekako pomirjen, da ti jih ni treba več gledati.

Vojko Pireher

Srečanje Lovske zveze s predstavniki Madžarske

V prostorih Lovske družine Prosenjakovci je 16. februarja potekal sestanek z namestnikom veleposlanika Republike Madžarske v Sloveniji Tamásem Miklósom Kovácsem in državnim sekretarjem madžarske vlade dr. Zoltánom Kovácsem, ki je tudi koordinator za pripravo Svetovne lovske razstave “One With Nature”, ter svetovalko za pripravo omenjene razstave Zsofio Kovacs.

Fotografije: Matija Janc

Sestanka so se s strani Lovske zveze Slovenije udeležili predsednik LZS mag. Lado Bradač, predsednik Komisije za lovsko strelstvo in lovsko orožje Matija Janc, predsednik Zveze lovskih družin Prekmurje Ludvik Rituper in predsednik Uredniškega odbora glasila Lovec dr. Arpad Köveš.

Poleg pogovorov o vsebini razstave, je potekala tudi izmenjava mnenj, izkušenj v obliki ter načinu delovanja lovcev na obeh straneh meje. Dr. Kovács je namreč lovec in lastnik lovskih psov pasme žimasti madžarski ptičar oziroma vižle: pogovor je tako potekal v sproščenem ozračju.

Madžarska želi z organizacijo svetovne lovsko razstave, ki bo potekala od 25. septembra do 14. oktobra 2021, spodbuditi k razumevanju vloge lovstva pri trajnostnem upravljanju.

Slovensko delegacijo pa so že posebej zanimale izkušnje madžarskih lovcev in vlade na področju preprečevanja širjenja APK, in kot je povedal mag. Bradač, so na sestanku dobili smo kar nekaj koristnih informacij.

One with nature Svetovna lovska razstava 2021, Madžarska

ZGS prejel preko 300 pobud k območnim gozdnogospodarskim in lovskoupravljavskim načrtom

Zavod za gozdove Slovenije (ZGS) je v preteklem letu pričel z izdelavo območnih načrtov za 14 gozdnogospodarskih in 15 lovskoupravljavskih območij za obdobje 2021-2030. Ob zbiranju pobud so prejeli 148 odzivov 131 različnih deležnikov.

57 odzivov se je nanašalo na gozdnogospodarska območja, 82 na lovskoupravljavska območja in 9 na obe vrsti območij. Med deležniki so bile na prvem mestu nevladne organizacije (66) in fizične osebe (52), sledijo predstavniki lokalnih skupnosti (12) in pravne osebe (9) ter drugi (9). Med nevladnimi organizacijami so prevladovale lovske organizacije, društva zasebnih lastnikov gozdov in naravovarstvene organizacije ter med fizičnimi osebami zasebni lastniki gozdov. Velika večina odzivov je vsebovala po več konkretnih pobud. Na okoli 200 straneh se je zvrstilo kar preko 300 različnih pobud.

Pobude razvrstili na 12 različnih tematskih področij

ZGS je vse pobude proučil in jih razvrstil na 12 različnih tematskih področij: gozdnogospodarsko načrtovanje, upravljanje s populacijami divjadi in njenim življenjskim okoljem, gospodarjenje z gozdovi v luči klimatskih sprememb, gozdno lesna veriga, naravovarstvena vloga gozda, gozdna pedagogika, funkcije gozdov, problematika škod od divjadi v gozdu in na kmetijskih površinah, gojenje in varstvo gozdov, gozdne prometnice in tehnologija, problematika nemira v gozdu in tujerodne rastlinske in živalske vrste. Vse pobude se ne nanašajo na območne načrte, ampak tudi na druga tematska področja, kot je na primer problematika velikih zveri, ki je v Sloveniji zelo izpostavljena tema. Po drugi strani določenih pobud ni mogoče uresničiti brez spremembe predpisov, ZGS bo v teh primerih pobude posredoval pristojnim organom.

V naslednjih mesecih organizirane delavnice

V nadaljnjem procesu priprave območnih načrtov bodo navedene teme obravnavane na delavnicah, ki bodo organizirane v naslednjih mesecih, na katerih bomo s participativnimi pristopi vzpostavili sodelovanje pri določanju ciljev in njihovo rangiranje glede na pomembnost. ZGS se vsem pobudnikom lepo zahvaljuje in jih vabi k aktivnemu sodelovanju tudi v nadaljnjem procesu priprave območnih načrtov za gozdnogospodarska in lovsko upravljavska območja.

Več informacij: www.zgs.si/on2021

ZLD Ptuj-Ormož izvedla spletni seminar o afriški prašičji kugi

Zveza lovskih družin Ptuj-Ormož je 4. februarja izvedla spletni seminar o aktualni tematiki, afriški prašičji kugi.

Videoposnetek seminarja je ZLD Ptuj-Ormož objavila na svoji spletni strani, ogledate si ga lahko TUKAJ

Na spletnem seminarju Zveze lovskih družin Ptuj-Ormož so sodelovali:

  • dr. Srečko F. Krope, predsednik ZLD Ptuj-Ormož (moderator),
  • Marko Burgar, dr. vet. med. , predsednik komisije za izobraževanje ZLD Ptuj-Ormož,
  • Ivan Ambrožič, Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin
  • Jedrt Maurer Werning, dr. vet. med., Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin
  • Aleksandra Hari, Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin
  • Urška Srnec, Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.
  • Izidor Cojzer, ZGS; univ.dipl. ing. gozd.
  • Sebastijan Soršak, dipl. ekon., lovski inšpektor

Spletne konference se je udeležilo okoli 100 slušateljev, ki so prejeli odgovore in informacije na vprašanja, poslana na pristojne inštitucije.

ZLD Ptuj-Ormož

NOVO: film Od mladiča do poslušnega lovskega psa

Komisija za kinologijo pri Zvezi lovskih družin Zasavje je posnela film o vzgoji in šolanju v poslušnosti lovskih psov v okviru lovske kinologije.

Film o vzgoji in šolanju v poslušnosti lovskih psov v okviru lovske kinologije gledalcev ne želi poučevati, kako šolati mladiča, temveč podaja širši vpogled sobivanja vodnika in mladiča, še preden ta pride v nov dom, torej še pri vzreditelju, pa vse do končanega osnovnega šolanja vodljivosti po programu vaj poslušnosti.

Foto: ZLD Zasavje

Ustvarjalci filma so se odločili za ta pristop z zavedanjem, da ima vsak pasji mladič svoj karakter in da šolanje ni enostavno kopiranje ustaljenih vzorcev. Zato se se je treba posvetiti vsakemu individualnemu psu posebej in mu tako vzgojo in šolanje posebej prilagoditi. Predstavljene so vse dostopne oblike organiziranih tečajev v okviru lovske kinologije, kajti izšolani in dobri inštruktorji so tisti, ki bodo vodnikom pomagali prebroditi tudi težave ali izkoristiti razlike v značajih njihovih psov.

Film je na ogled na Youtube kanalu LZS in v naši VIDEOGALERIJI.

Film se začne z zaigranim prikazom vodenja poslušnega psa na lovu in se nadaljuje z mnenji vzrediteljev in inštruktorjev, ki svetujejo, kako ravnati z mladičem skozi različna obdobja odraščanja, kdaj ga seznanjati z divjadjo, in katere tečaje obiskovati, da vzgojimo dobro vodljivega lovskega psa.

Vzrediteljici lovskih pasem psov Aleksandra Dajčar in Andreja Strajnar v filmu razložita in svetujeta o ravnanju z mladičem od vzreditelja do oobiska prve pasje šole. O pasjem vrtcu, mali šoli in tečaju VP 1 in 2 po programu osnovnega šolanja lovskih psov pa  seznani inštruktor Anton Savorgnani.

Marijan Likar

Anketa Veterinarske fakultete

Na Veterinarski fakulteti UL želijo zagotoviti čim bolj strokovne in kakovostne storitve, zato vas prosijo, da izpolnite kratko anketo o zadovoljstvu s storitvami na Veterinarski fakulteti in Nacionalnem veterinarskem inštitutu.

Foto: Pixabay

Pri tem bi radi upoštevali vaše mnenje, zato vas prosijo, da izpolnite anketni vprašalnik, ki bo do 1. marca 2021 dosegljiv na povezavi: https://1ka.arnes.si/VFAnketa2020

Anketa je kratka in vam bo vzela le kakšno minuto časa. Na koncu lahko, če želite, tudi utemeljite vašo oceno ali navedete pripombe, pomisleke ali pohvale. Vprašalnik lahko oddate anonimno ali po želji vpišete vaše ime oziroma ime vaše organizacije.

8. seja Komisije za lovsko kulturo

Komisija za lovsko kulturo in odnose z javnostmi se je 9. februarja sestala preko videokonference.

Člani komisije so med drugim pregledali letno poročilo za leto 2020 ter načrte dela in cilje v letu 2021. Potrdili so razpis Javni poziv Lovska kultura 2021, ki bo objavljen v kratkem, ter razpise za usposobljene članice.

Razpravljali so o uvedbi statusa “lovec kulturnik”. Sklenili so tudi, da bo 47. Srečanje lovskih pevskih zborov in rogistov, ki je v letu 2020 odpadlo zaradi epidemije covid-19, izvedeno oktobra letos v Medvodah.

Dodatno pojasnilo k izvajanju ZNUAPK

Zaradi številnih vprašanj na temo stroškov zbiranja in odvoza ŽSP iz zbiralnic upravljavk lovišč, posredujemo odgovor Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.

Foto: Štefan Vesel

Odgovor Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR): “V lovskih zbiralnicah lahko nastanejo ŽSP kategorije 1, kategorije 2 in kategorije 3. Postopek kategorizacije je opisan v Pojasnilih k načrtu ravnanja, ki je objavljen TUKAJ

Nosilci dejavnosti (tudi upravljalci lovišč LD/LPN)  so dolžni ŽSP kategorije 1 in 2 predati izvajalcu javne gospodarske službe. V skladu s 23. členom Uredbe o načinu, predmetu in pogojih izvajanja gospodarske javne službe ravnanja s stranskimi živalskimi proizvodi kategorije 1 in 2 (Uradni list RS, št. 134/06, 1/10 in 22/16) je uporaba javne službe obvezna za vse uporabnike storitev javne službe, kar pomeni, da morajo vsi povzročitelji ŽSP kategorije 1 in 2 le te oddati koncesionarju KOTO d.o.o.. Cena prevzema ŽSP kategorije 1 je določena s  Sklepom o določitvi cene storitve javne službe ravnanja z živalskimi stranskimi proizvodi kategorije 1 in 2 ter cene storitev javne službe prevzema živalskih stranskih proizvodov kategorije 1 in 2, ki nastanejo zaradi proizvodnje živil za lastno uporabo (Uradni list RS, št. 15/17).

ŽSP kategorije 3 iz lovskih zbiralnic lahko upravljalci lovišč (LD/LPN) predajo ustrezno registriranemu oziroma odobrenemu obratu za prevzem ŽSP kategorije 3. Seznam obratov je dostopen na spletni strani uprave. Ceno storitev prevzema ŽSP kategorije 3 določijo posamezni prevzemniki ŽSP kategorije 3. Stroške prevzema/odvoza ŽSP krije povzročitelj ŽSP – v primeru prevzema ŽSP v lovskih zbiralnicah so to LD oziroma LPN.

Tudi po potrditvi afriške prašičje kuge v Sloveniji se bo v lovskih zbiralnicah na območju z omejitvami zbirala vsa odstreljena divjad, razen divjega prašiča. V teh zbiralnicah se bodo izvajali enaki postopki kot pred pojavom bolezni in enako je tudi s stroški prevzema ŽSP – stroške prevzema ŽSP krije LD/LPN.

Po potrditvi bolezni bodo lovci oziroma člani skupine za izredni odstrel  vse odstreljene divje prašiče na območju z omejitvami neiztrebljene dostavili na zbirna mesta, ki jih bo vzpostavila UVHVVR. V skladu s  4. točko 28. člena Zakona o nujnih ukrepih zaradi afriške prašičje kuge pri divjih prašičih pa se stroški zbiranja in odstranitve ŽSP, ki izvirajo od divjih prašičev iz tega člena z zbirnih mest, krijejo iz proračuna Republike Slovenije.”

Javni poziv Lovska kultura 2021

Komisija za lovsko kulturo in odnose z javnostmi razpisuje javni poziv Lovska kultura 2021 za dodelitev pomoči programom in projektom skupin ter posameznikom, delujočim na področju lovske kulture. Javni poziv bo odprt od 8. marca do 8. aprila 2021.

Foto: arhiv LZS

Pomoč je namenjena organizaciji kulturnih dogodkov (jubilejni koncerti, predstave, razstave, projekcije in druge javne kulturne prireditve), ki jih pripravlja in izvaja kulturna skupina ali posameznik na nepridobiten način in so v interesu lovske organizacije, ter za izvajanje skupnih programov kulturnih skupin na ravni regije.

Celotna vsebina javnega poziva z obrazci za prijavo in merili za dodeljevanje pomoči je dostopna tukaj:

Javni poziv Lovska kultura 2021

Javni poziv Lovska kultura 2021 – priloge

Merila – Javni poziv 2021

PONUDBA: prevzem ŽSP za lovske družine

Zakon o nujnih ukrepih zaradi afriške prašičje kuge pri divjih prašičih (ZNUAPK) predpisuje, da morajo lovci pri lovu na divje prašiče in izvajanju lova na drugo divjad v loviščih, kjer gospodarijo tudi z divjimi prašiči, upoštevati biovarnostne ukrepe.

Foto: Koto d.o.o.

K bivoarnostnim ukrepom spada tudi postopek kategorizacije ŽSP (iztrebljeni organi, kože in drugi ŽSP), postavitev zabojnikov za ŽSP in neškodljivo odstranjevanje ŽSP.

V Sloveniji ŽSP kategorije 1 in 2 prevzema koncesionar KOTO d.o.o., ŽSP kategorije 3 pa lahko prevzame odobren oziroma registriran obrat za ŽSP kategorije 3.

Na članski spletni strani LZS so dostopni: navodila in ponudba za prevzem ŽSP kategorije 1 in 2 s strani lovskih družin, vzorec pogodbe o izvajanju gospodarske službe ter priloga 2 – zabojniki PVC.

Voščilo ob slovenskem kulturnem prazniku

Kultura lepša in bogati naša življenja, spodbuja medsebojno sodelovanje, nam nudi veselje in zatočišče pred vsakdanjimi skrbmi.

Lovska kultura ima izredno povezovalno vlogo, saj združuje tako lovsko kot nelovsko javnost. Poudarja pomembnost druženja, povezovanja in spoštovanja narave in človeka. Na našo lovsko kulturno zapuščino smo tako upravičeno ponosni in danes se tega še posebej zavedamo.

Slovenska lovska kultura je uvrščena v Unescov seznam nesnovne kulturne dediščine, kar zgovorno kaže, kako pomembno vlogo in mesto ima v naši državi. To nas navdaja s ponosom in nam hkrati nalaga še večjo odgovornost, da lovsko kulturo negujemo, spoštujemo in jo ohranjamo za naše zanamce.

Vsem lovcem in ustvarjalcem na področju lovske kulture iskreno voščim ob slovenskem kulturnem prazniku, Prešernovem dnevu.

mag. Lado Bradač, predsednik LZS

FACE: Anketa o prepovedi streliva, ki vsebuje svinec

Lovce in športne strelce prosimo, da izpolnite kratko anketo FACE glede prepovedi streliva, ki vsebuje svinec. Anketa ne zbira osebnih podatkov, vaši odgovori so povsem anonimni.

Foto: Pixabay

Evropsko Združenje zvez za lov in varstvo divjadi (FACE), ki predstavlja interese evropskih nacionalnih lovskih zvez, si skupaj z družbo REACHLaw prizadeva razumeti vplive prepovedi streliva, ki vsebuje svinec, na lovce v Evropi.

Evropska agencija za kemikalije, institucija EU, pripravlja predlog za omejitev svinca v strelivu za lov in športno streljanje.

Uredba o prepovedi uporabe svinčenih nabojev za lov v mokriščih je bila 25. januarja objavljena v Uradnem listu Evropske unije, uporabljati naj bi se začela februarja 2023. Rezultati študije FACE bodo pomembni za izpostavitev socialno-ekonomskih posledic morebitne prepovedi streliva, ki vsebuje svinec, v Evropi.

Anketa je dosegljivana spletni strani www.face.eu/survey.

V slovenskem jeziku pa jo lahko izpolnite TUKAJ.

 *Anketa ne deluje na mobilnih telefonih.

Koledar strelskih tekmovanj v letu 2021

Komisija za lovsko strelstvo in lovsko orožje je objavila koledar strelskih tekmovanj v letu 2021.

Foto: Bojan Gorenc

KOLEDAR STRELSKIH TEKMOVANJ V LETU 2021

majdisciplinaura
8. 5. 2021Izobraževanje za licenco sodnika LZS (ZLD Prekmurje)8:00
8. 5. 2021odprto prvenstvo LZS za veterane in super veterane LD Prosenjakovci11:00
15. 5. 2021Izbirna tekma za ekipo LZS v kombinacijskem streljanju – Gaj Pragersko9:00
22. 5. 2021odprto prvenstvo LZS za veterane in super veterane LD Sinji Vrh10:00
22. 5. 2021odprto prvenstvo LZS v Compaku – LD Mirna8:00
29. 5. 2021FITASC Grand Prix  v kombinacijskem streljanju – Slovenija – Pragersko8:00
30. 5. 2021FITASC Grand Prix  v kombinacijskem streljanju – Slovenija – Pragersko8:00
junij  
5. 6. 2021odprto prvenstvo LZS za veterane in super veterane LD Velke Lašče10:00
12. 6. 2021odprto prvenstvo LZS za veterane in super veterane Žančani Slovenj Gradec10:00
19. 6. 2020odprto prvenstvo LZS za veterane in super veterane LD Podvelka10:00
julij  
5. 7. 20211. SP v kombinacijskem streljanju – Madžarska 
6. 7. 20211. SP v kombinacijskem streljanju – Madžarska 
7. 7. 20211. SP v kombinacijskem streljanju – Madžarska 
8. 7. 20211. SP v kombinacijskem streljanju – Madžarska 
9. 7. 20211. SP v kombinacijskem streljanju – Madžarska 
10. 7. 20211. SP v kombinacijskem streljanju – Madžarska 
11. 7. 20211. SP v kombinacijskem streljanju – Madžarska 
september  
2. 9. 2021uradni trening veterani, super veterani in velika kombinacija8:00
3. 9. 2021Državno prvenstvo za veterane in super veterane LZS, Pragersko8:00
4. 9. 2021Državno prvenstvo v kombinacijskem streljanju LZS – OPEN, Pragersko8:00
5. 9. 2021Državno prvenstvo v kombinacijskem streljanju LZS – OPEN, Pragersko8:00
oktober  
1. 10. 2021Srečanje LZS, HLS, LSS – Prosenjakovci 
2. 10. 2021Srečanje LZS, HLS, LSS – Prosenjakovci 
3. 10. 2021Srečanje LZS, HLS, LSS – Prosenjakovci 

* Izbirne tekme za SP v kombinaciji – Gaj Pragersko 800 točk, startnina 40,00 €.

* 3 izbirna tekma za SP v kombinaciji je Grand Prix v kombinacijskem streljanju.

* Odprto prvenstvo LZS za veterane in super veterane 25 golobov, 10 MK, startnina 15,00 €.

Izvedba prireditev je odvisna od epidemije covid-19, tekme so lahko odpovedane.

APK: objavljen načrt ravnanja in osnove za izplačilo finančne spodbude

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je na osrednjem spletnem mestu državne uprave objavilo predlog načrta ravnanja upravljavca lovišča za izvajanje biovarnostnih ukrepov za preprečevanje in zgodnje odkrivanje afriške prašičje kuge pri divjih prašičih.

Foto: Barbara Ložar

Predlog načrta ravnanja je dostopen na spletni strani https://www.gov.si/teme/afriska-prasicja-kuga-pri-divjih-prasicih/. Upravljavci lovišč morajo pripraviti načrte ravnanja v 60 dneh od dneva objave predloga načrta ravnanja, torej do 3. aprila 2021.

Načrti ravnanja za upravljavce lovišč do 3. aprila 2021

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) v sodelovanju z Upravo za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin pripravilo predlog načrta ravnanja. Pri izpolnjevanju predloga načrta ravnanja so lahko v pomoč tudi pojasnila k načrtu ravnanja.

Ko bodo upravljavci lovišč objavili načrte ravnanja v skladu s tretjim odstavkom 4. člena ZNUAPK (na sedežu upravljavca lovišča, na svoji spletni strani oziroma na krajevno običajen način), potem bodo lahko vložili na MKGP zahtevek za izplačilo 200 eurov. 

Enkratno nadomestilo v višini 200 evrov

Za nakup opreme za izvajanje načrta ravnanjav posameznem lovišču, kot je oprema za čiščenje in razkuževanje obutve in opreme, čiščenje in razkuževanje vozil, nabava razkuževalnih barier ter nabava banjic oziroma vrečk za vleko oziroma prevoz odstreljene živali od mesta odstrela do vozila oziroma lovske zbiralnice, je upravljavec lovišča upravičen do enkratnega nadomestila v višini 200 eurov.

Upravljavec vloži zahtevek za izplačilo nadomestila pri MKGP po objavi načrta ravnanja. Obrazec za izplačilo nadomestila v višini 200 eurov. Izpolnjen obrazec naj upravljavec lovišča pošlje po pošti na naslov ministrstva.

Letna osnova za odvzem divjih prašičev 

Zavod za gozdove Slovenije je določil letno osnovo za odvzem divjih prašičev v loviščih in loviščih s posebnim namenom (brez lovnih obor), ki je povprečje izvedenega letnega odvzema v posameznem lovišču v letih od 2013 do 2019. Letna osnova za vsako lovišče je razvidna iz preglednice

Osnova bo podlaga za izplačilo finančne spodbude upravljavcem lovišč, saj se bo za vsakega odstreljenega divjega prašiča, razen divjega prašiča v lovni obori, ki presega letno osnovo, upravljavcu lovišča izplačala finančna spodbuda v pavšalnem znesku, in sicer za vsako odstreljeno žival obeh spolov v prvem življenjskem letu in za vsako žival ženskega spola 100 eurov na žival, za druge kategorije odstreljenih divjih prašičev moškega spola pa 50 eurov na žival.

Lovska krvodajalska akcija tudi v februarju!

Lovska zveza Slovenije, Lovsko dobrodelno združenje Diana in Rdeči križ Slovenije tudi v februarju vabijo na lovsko krvodajalsko akcijo.

Foto: Ljubo Drobič

Pred udeležbo obvezno pokličite na najbližji transfuzijski center, da se dogovorite o dnevu in uri prihoda. 

Kje potekajo krvodajalske akcije v februarju? 

Krvodajalske akcije potekajo v:PREDHODNO NAROČILO NA TELEFONSKE ŠTEVILKE:DATUM AKCIJE
Šenčur – športni dvorani7-13051/389 270, 051/671 147, 030/716 796 1.2.
Primskovo – v domu krajanov7-13051/389 270, 051/671 147, 030/716 796 2.2.
Zreče – v Hotelu Dobrava7-1202/321-22-71 ali 041/320 796Pokličete lahko vsak dan med delovniki,  od 7. do 15. ure.3.2. 
Mozirje – v restavraciji Gaj8-12051/389 270, 051/671 147, 030/716 796  3.2.
Vojnik – v Osnovni šoli7-1003/423-35-97  Pokličete lahko med delovniki, od 7.30 do 15. ure.4.2. 
Šentjernej – v Osnovni šoli7-12051/389 270, 051/671 147, 030/716 796  4.2.
Zreče – v Hotelu Dobrava7-1202/321-22-71 ali 041/320 796Pokličete lahko vsak dan med delovniki,  od 7. do 15. ure.5.2. 
Ljubljana – v Zavodu RS za transfuzijskomedicino051/389 270, 051/671 147, 030/716 796  5.2.
Slovenske konjice – v dvorani Konjičanka7-13, 7-13051/389 270, 051/671 147, 030/716 796  9.2., 10.2.
Radenci – v dijaškem domu SŠGT7.30-1202/321-22-71 ali 041/320 796Pokličete lahko vsak dan med delovniki,  od 7. do 15. ure.10.2. 
Podčetrtek – v večnamenski dvorani7-1003/423-35-97  Pokličete lahko med delovniki, od 7.30 do 15. ure.11.2. 
Preddvor – v gostilni Pr Bizjak7-13051/389 270, 051/671 147, 030/716 796  11.2.
Makole – v Osnovni šoli Anice Černejeve7.30-1102/321-22-71 ali 041/320 796Pokličete lahko vsak dan med delovniki,  od 7. do 15. ure.12.2. 
Ljubljana – v Zavodu RS za transfuzijskomedicino051/389 270, 051/671 147, 030/716 796  12.2.
Črnomelj – v Osnovni šoli Mirana Jarca7-13051/389 270, 051/671 147, 030/716 796  15.2.
Ormož – v Osnovni šoli Stanka Vraza7.30-1102/321-22-71 ali 041/320 796Pokličete lahko vsak dan med delovniki,  od 7. do 15. ure.15.2. 
Radeče – v domu pihalnega orkestra8-12051/389 270, 051/671 147, 030/716 796  16.2
Pragersko – v Osnovni šoli Antona IngoličaSpodnja Polskava /POŠ Pragersko7.30-1102/321-22-71 ali 041/320 796Pokličete lahko vsak dan med delovniki,  od 7. do 15. ure.17.2. 
Kamnik – v domu Kulture7-13., 7-13051/389 270, 051/671 147, 030/716 796  17.2., 18.2.
Gornji Grad – v Osnovni šoli Frana Kocbeka7-1103/423-35-97  Pokličete lahko med delovniki, od 7.30 do 15. ure.18.2.
Hoče – v Osnovni šoli Dušana Flisa7.30-1102/321-22-71 ali 041/320 796Pokličete lahko vsak dan med delovniki,  od 7. do 15. ure.19.2. 
Zagorje – KC Delavski dom8-13., 7-13051/389 270, 051/671 147, 030/716 796  19.2., 22.2.
Vuzenica – v PGD Vuzenica7.30-1202/321-22-71 ali 041/320 796Pokličete lahko vsak dan med delovniki,  od 7. do 15. ure.22.2.
Železniki – Osnovni šoli Železniki7-14051/389 270, 051/671 147, 030/716 796  23.2.
Cerkvenjak – v Osnovni šoli Cerkvenjak7.30-1102/321-22-71 ali 041/320 796Pokličete lahko vsak dan med delovniki,  od 7. do 15. ure.24.2.
Škofja Loka – v Osnovni šoli Ivana Groharja7-14., 7-14051/389 270, 051/671 147, 030/716 796  24.2., 25.2.
Dramlje – v Osnovni šoli7-1003/423-35-97  Pokličete lahko med delovniki, od 7.30 do 15. ure.25.2.
Škofja Loka – v Osnovni šoli Ivana Groharja7-14 26.2.
Radlje ob Dravi – v Hostlu Marenberg7.30-1202/321-22-71 ali 041/320 796Pokličete lahko vsak dan med delovniki,  od 7. do 15. ure26.2.


Kri lahko darujete tudi izven terenskih krvodajalskih akcij, v okviru urnika delovanja transfuzijske službe.

Ponovno ODPRTO dopolnilno izobraževanje za lovske čuvaje

Komisija za lovsko-čuvajsko službo LZS je PONOVNO odprla obnovitveno usposabljanje za lovske čuvaje v e-izvedbi. Prijave so možne do nedelje, 7. februarja.

Foto: Gregor Bolčina

Število prijav, ki so mogoče preko aplikacije Lisjak, je omejeno na 150 udeležencev. Vsak udeleženc mora imeti v Lisjaku vnešen veljaven e-naslov.

Vsak prjavljeni deleženec bo po e-pošti prejel uporabniško ime in geslo za prijavo v sistem. Datum zaključnega izpita je nedelja, 21. februar.

Kotizacija znaša 20 €. Tečajnik bo prejel dnevnik lovskega čuvaja in nalepko lovskega čuvaja, LZS pa mu bo v Lisjaku vpisala, da je opravil obnovitveno usposabljanje. Če kotizacija ne bo plačana, usposabljanje ne bo vpisano v Lisjaku.

Zapustil nas je Jure Pagon

Slovenske lovce je presunila vest, da nas je zapustil lovski tovariš Jure Pagon.

Poznali smo ga kot izredno poštenega in odkritosrčnega lovca. S svojim strokovnim, predvsem pa nesebičnim delom s psi krvosledci, je z dejanji in vzgledom nepozabno pripomogel k spoznavanju pomena in dvigu ravni krvosledništva v Sloveniji.

Lovci, ki smo ga imeli srečo poznati in sodelovati z njim, ga ne pozabimo nikoli.

G. B.

Foto: Gregor Bolčina

V Sloveniji razglašena visoka stopnja ogroženosti zaradi afriške prašičje kuge

Generalni direktor Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je v Uradnem listu št. 10/2021 izdal sklep o določitvi visoke stopnje ogroženosti zaradi afriške prašičje kuge pri divjih prašičih, ki je začel veljati 23. januarja.

Foto: Pixabay

Za celotno ozemlje Slovenije je določena visoka stopnja ogroženosti zaradi neugodne epizootiološke situacije glede afriške prašičje kuge pri divjih prašičih v sosednjih državah.

Nujni ukrepi so prepoved prejemanja in odpreme živih divjih prašičev na druge lokacije, intenzivni odstrel divjih prašičev, prepoved in omejitev krmljenja na krmiščih, biovarnostni ukrepi v zvezi z lovom in ustrezno ravnanje z najdenimi poginulimi divjimi prašiči.

Z visoko stopnjo ogroženosti v Sloveniji je tako predviden tudi izredni odstrel divjih prašičev. Upravljavci lovišč bodo morali njihovo številčnost zmanjšati na minimum, da bi bil vpliv afriške prašičje kuge ob pojavu v Sloveniji čim manjši, hkrati pa bi lažje izkoreninili bolezen.

AKCIJSKI NAČRT upravljavcev lovišč v zvezi z zakonom o nujnih ukrepih zaradi APK

Stoletno sporočilo: ohranitev tradicije, varovanje divjadi in okolja

V Lovski zvezi Maribor, ki združuje in povezuje 45 lovskih družin, bo letošnje leto jubilejno.

Mariborski medvojni lovski funkcionarji (arhiv LZ Maribor).

Mineva namreč okroglih sto let od ustanovitve Podružnice Slovenskega lovskega društva v Mariboru. Ustanovljena je bila na pobudo Dragotina Klobučarja, enega od soustanoviteljev Slovenske lovske organizacije leta 1907. Klobučar je tudi prevzel funkcijo prvega predsednika mariborske podružnice SLD, ki je začela delovati z majhnim številom članov; v ohranjenem imeniku jih je naštetih 80, večinoma Slovencev. Mariborska podružnica je ustanovila svoje odseke v sodnih okrajih Maribor, Sv. Lenart v Slovenskih goricah, Slovenska Bistrica, Radlje ob Dravi in Slovenj Gradec.

Imela je tudi izjemno pomembno narodnopolitično poslanstvo, ki ga je uresničevala na različne načine. Najučinkovitejši so bili tako imenovani »lovski dnevi«, ki so jih slovenski lovci v Mariboru vedno dopolnili z bogatim narodnokulturnim programom. Osnovno poslanstvo mariborske podružnice SLD pa je bila skrb za obnovo nekdanjih bogatih staležev divjadi v naravno bogatih revirjih Pohorja, Kozjaka, Dravskega polja in Slovenskih goric. Za Dragotinom Klobučarjem je funkcijo predsednika podružnice prevzel primarij dr. Hugon Robič, ki ga je nasledil primarij dr. Mirko Černič, njega pa dr. Bogdan Pogačnik, ki je bil hkrati podpredsednik Zveze lovskih društev Dravske banovine v Ljubljani.

Primarij Hugon Robič, ugledni zdravnik in lovski funckionar v Mariboru (arhiv LZ Maribor).

Ohranitev divjadi in slovenskih lovišč

Podružnica je med letoma 1930 in 1941 organizirala več odmevnih prireditev, med njimi tudi prvo veliko lovsko razstavo v Mariboru leta 1933. Leta 1938 je bila v mestu ob Dravi že druga velika razstava in istega leta je Maribor gostil še zborovanje osrednjega jugoslovanskega lovskega združenja. Mariborska podružnica SLD je imela 12. decembra 1935 svoj zadnji občni zbor, ki je bil hkrati tudi ustanovni občni zbor novega Lovskega društva Maribor. Za predsednika so izvolili Bogdana Pogačnika, ki je društvo vodil vse do druge svetovne vojne.

V okviru društva so delovali pravni, propagandni in strelski odsek, društvo je imelo tudi svojo knjižnico. Leta 1939 so ustanovili podeželske odseke, prvega za upravno območje občin Selnica ob Dravi in Ruše, drugega pa za upravno območje Pesnice, Jarenine, Sv. Jakoba in Sv. Marjete v Slovenskih goricah. Slovenska lovska organizacija v Mariboru je v letih pred izbruhom druge svetovne vojne odigrala tudi pomembno vlogo pri utrjevanju slovenstva, še zlasti v obmejnih predelih, v katere je po prihodu nacistov na oblast v Nemčiji leta 1933 vse bolj prodirala nemška nacistična ideologija.

Po lovu pred drugo svetovno vojno z bogatim plenom (arhiv LZ Maribor).

Okrajno lovsko zvezo, nato Zvezo lovskih družin Maribor in sedaj Lovsko zvezo Maribor, so po letu 1945 vodili predsedniki: Otmar Cvirn, Lojze Briški, Miro Dobrilovič, Ivo Skerlovnik, Tone Kropušek,  Franjo Ledinek, mag. Edvard Osrajnik,  Branko Vasa, mag. Stanislav Krajnc, Dušan Jukič, Zoran Lešnik, Brane Kurnik in sedaj Marjan Gselman.

Od okrajnega lovskega sveta do Zveze lovskih družin in Lovske zveze

Mariborska podružnica SLD, ki se je leta 1935 preimenovala v Lovsko društvo Maribor, je delovala vse do aprilske okupacije leta 1941, ko je bilo v skladu s sklepi nacističnih okupacijskih oblasti prepovedano delovanje vseh slovenskih društev, tudi lovskega. Prvi povojni občni zbor  je bil 1. decembra 1945. Na njem je bil za predsednika za krajši čas izvoljen predvojni predsednik dr. Bogdan Pogačnik.

23. julija 1946 so bile formirane lovske družine, ki so bile povezane v Okrajne lovske svete. Leta 1950 je bila namesto Okrajnega lovskega sveta ustanovljena Okrajna lovska podzveza Maribor, ki se je po združitvi lovskih organizacij v okrajih Maribor in Slovenj Gradec preoblikovala v novo Okrajno lovsko zvezo Maribor. Leta 1967 je postala Zveza lovskih družin (ZLD) Maribor.

V samostojni Sloveniji se je v začetku 90-ih let minulega stoletja preimenovala v Lovsko zvezo (LZ) Maribor. Leta 2001 so se odcepile lovske družine s koroškega območja in ustanovile novo, samostojno Koroško lovsko zvezo s sedežem v Slovenj Gradcu. Od takrat šteje mariborska Lovska zveza 45 lovskih družin, in je s 2100 člani še vedno največja območna lovska zveza v državi.

Lovske družine, včlanjene v mariborsko območno zvezo, delujejo na pohorskem, slovenskogoriškem in ptujsko-ormoškem lovsko upravljavskem območju. Sedež zveze je od decembra 2015 v novih prostorih na Tržaški cesti 65 v Mariboru, kjer je urejena tudi sodobna multimedijska učilnica.

Danes je poglavitna skrb štajerskih lovcev namenjena ohranitvi vse slabših naravnih razmer za divjad (Foto: Marjan Toš).

dr. Marjan Toš

Izšel NOVI priročnik za vse lovce, rejce, higienike, veterinarje …

43. knjiga Zlatorogove knjižnice z naslovom Bolezni prostoživečih živali in varna priprava mesa divjadi že na sedežih območnih lovskih zvez.

Priročnik, ki so ga napisali veterinarski strokovnjaki – lovci in poklicni poznavalci obravnavanih veterinarskih področij – prof. dr. Gorazd Vengušt, doc. Diana Žele Vengušt, mag. Darko Veternik in mag. Štefan Vesel, omogoča vpogled v najnovejše izsledke s področja bolezni prostoživečih sesalcev in ptic ter varne priprave mesa divjadi za uporabo v kulinariki.

Avtorji jedrnato opisujejo predvsem možnosti prenosa bolezni na druge prostoživeče živali in opozarjajo na nevarnosti okužb domačih živali in človeka. Take bolezni, ki se z živali prenašajo tudi na ljudi, imenujemo zoonoze, ki jih je v zdajšnjem času največ in so velika grožnja človeštvu.

Prepoznava boleznih stanj in povzročiteljev pri  prostoživečih živalih ter načini ukrepanja ob ugotovitvi bolezni

Vsebina knjige z zoonotskega gledišča omogoča ustrezno poljudno in strokovno opisano informacijo o možnostih nastanka in razširitvi najpomembnejših bolezni pri prostoživečih živalih, prepoznavo bolezenskih stanj in njihovih povzročiteljev ter osnovnih načinov ukrepanja in ravnanja ob ugotovitvi bolezni (ali ugotovljenem poginu) v naravi.

Pomemben del besedila poučuje o higienskih in biovarstvenih ukrepih pri lovu in ravnanju s trupi uplenjene divjadi, o znamenjih bolezni ter nadaljnjem varnem ravnanju z uplenjenimi (ali poginulimi) živalmi. Seznanja nas o pravilnih postopkih ob iztrebljanju uplenjenih živali ter o osebni zaščiti pri lovu in po njem. Vse to zaradi samozaščite lovcev, preprečevanja prenosa bolezni na domače živali in ljudi ter preprečevanju okužbe in uporabe neustreznih živil živalskega izvora (mesa divjadi) potencialnih potrošnikov.

Praktični pripomoček za lovce, rejce, higienike, veterinarje …

Knjiga je napisana strokovno, vendar predstavljena dovolj poljudno, v razumljivem jeziku, brez nepotrebnih strokovnih izrazov in tujk ter z veliko mero praktičnih priporočil. Vso opisano problematiko in vsebino dopolnjujejo številne fotografije, skice in shematske priloge. 

43. knjiga Zlatorogove knjižnice LZS je po letu 1981, ko je v tej knjižni zbirki izšla prva knjiga s podobno vsebino – veterinarja prof. dr. Staneta Valentinčiča Bolezni divjadi – dobrodošel sodobnejši, za zdajšnji čas dopolnjen pripomoček, namenjen širokemu krogu lovcev, upravljavcev populacij prostoživečih živali, rejcem domačih živali, higienikom in veterinarjem ter vsem tistim naravovarstvenikom, ki se ljubiteljsko ali poklicno ukvarjajo z obdelavo ali predelavo trupov (mesa) uplenjene divjadi. Vsebina je pomembna tudi za vse tiste, ki svoj prosti čas preživljajo pretežno v naravi in gozdu ter zato pogosto prihajajo v stik s prostoživečimi živalmi.

Boris Leskovic in dr. Arpad Köveš

Po en izvod knjige Zlatorogove knjižnice prejmejo vsi člani. Naročila dodatnih izvodov po e-pošti lzs@lovska-zveza.si. Cena knjige je 18 evrov.

Seznam vseh knjig Zlatorogove knjižnice je dostopen TUKAJ.

LOVSKA krvodajalska akcija 2021

Letošnja vseslovenska lovska krvodajalska akcija v organizaciji Lovske zveze Slovenije, Rdečega križa Slovenije in Lovskega dobrodelnega združenja Diana poteka do konca marca 2021.

Slovenski lovci bomo tudi letos s sodelovanjem v lovski krvodajalski akciji pokazali svojo povezanost, pripadnost in pripravljenost pomagati. Druga vseslovenska lovska krvodajalska akcija zaradi epidemije covid-19 poteka nekoliko drugače. V dogovoru z Rdečim križem Slovenije smo jo zato podaljšali do konca marca. Skupinska udeležba ni možna, pred udeležbo pa se je obvezno potrebno naročiti!

Podrobneje:


Zaradi zaščite krvodajalcev in zaposlenih ter preprečevanja možnih prenosov bolezni je transfuzijska služba uvedla dodatne zaščitne ukrepe,  s katerimi krvodajalcem in zaposlenim omogočajo varno okolje in varen odvzem krvi:

  • izvajajo prilagojene krvodajalske akcije, na katere krvodajalce vabijo preko sms vabila, v katerem prosijo za povratni klic za dogovor o dnevu in uri prihoda,
  • krvodajalci se lahko na odvzem naročte sami, tako da pokličete na najbližji transfuzijski center in se dogovorite o dnevu in uri prihoda,
  • krvodajalce že po telefonu, pred prihodom na odvzem krvi preverijo, če ustrezajo pogojem za darovanje krvi in prisotnost bolezenskih znakov morebitne okužbe,
  • na triažni kontrolni vstopni točki, ki je pred  vhodom v prostore, kjer se izvajajo odvzemi krvi, krvodajalcem izmerijo telesno temperaturo in ponovno preverijo ustreznost za darovanje krvi. 

Kje potekajo krvodajalske akcije v januarju?

Lovci se lahko udeležijo krvodajalskih akcij v okviru delovnega časa transfuzijske službe v Ljubljani, Novem mestu, Mariboru, Ptuju, Slovenj Gradcu, Izoli, Jesenicah, Murski Soboti, Celju, Novi Gorici in Trbovljah, ali na spodaj navednih lokacijah. 

Apače – v gasilskem domu7.30-1102/321-22-71 ali 041/320 796Pokličete lahko vsak dan med delovniki,  od 7. do 15.ure.18.1.
Metlika – v gasilskem domu7-13051/389 270, 051/671 147, 030/716 796 18.1. 
Žiri – v poslovni stavbi IKA7-13., 7-13051/389 270, 051/671 147, 030/716 796  19.1., 20.1.
Sv. Jurij ob Ščavnici – v kulturnem in upravnemsredišču7.30-1102/321-22-71 ali 041/320 796Pokličete lahko vsak dan med delovniki,  od 7. do 15.ure.20.1
Kranj – v gasilsko reševalni službi7-13051/389 270, 051/671 147, 030/716 796  21.1.
Rogaška Slatina – v kulturnem centru7-10.3003/423-35-97  Pokličete lahko med delovniki, od 7.30 do 15. ure.21.1.
Ljubljana – v Zavodu RS za transfuzijskomedicino051/389 270, 051/671 147, 030/716 796  22.1. 
Idrija – v Osnovni šola Idrija7-13., 7-13., 7-13051/389 270, 051/671 147, 030/716 796  25.1., 26.1., 27.1
Oplotnica – v prostorih Občine Oplotnica7.30 -1102/321-22-71 ali 041/320 796Pokličete lahko vsak dan med delovniki,  od 7. do 15.ure.27.1
Cerkno – v CŠOD Cerkno7-13051/389 270, 051/671 147, 030/716 796  28.1.
Rogaška Slatina – v kulturnem centru7-10.3003/423-35-97  Pokličete lahko med delovniki, od 7.30 do 15. ure.28.1
Oplotnica – v prostorih Občine Oplotnica7.30 -1102/321-22-71 ali 041/320 796Pokličete lahko vsak dan med delovniki,  od 7. do 15.ure.29.1
Ljubljana – v Zavodu RS za transfuzijskomedicino051/389 270, 051/671 147, 030/716 796  29.1.

KUD o smernicah za upravljanje divjadi do leta 2030

Komisija za upravljanje z divjadjo (KUD) se je 14. januarja sestala na 6. videokonferenčni seji, ki je trajala od 17. ure pa kar do 23.15.

Dolga in naporna seja je bila namenjena eni sami točki dnevnega reda: obravnavi pripomb na Smernice za upravljanje divjadi v Sloveniji v obdobju 2021-2030.

Seje so se udeležili vsi člani komisije ter predsednik in podpredsednica komisije za statutarno pravne zadeve. Na začetku sta se seji pridružila tudi predsednik LZS mag. Lado Bradač in podpredsednik LZS mag. Aleš Klemenc ter direktor in strokovni sodelavec LZS.

Komisija je med seboj uskladila pripombe, ki jih bo pravna služba LZS uredila in posredovala Zavodu za gozdove Slovenije.

Na koncu se je komisija zgolj dotaknila aktualne tematikeObravnave Načrta ravnanja na podlagi Zakona o nujnih ukrepih zaradi afriške prašičje kuge pri divjih prašičih. Člani bodo svoje pripombe na ta dokument posredovali naknadno.

O risu v šolah tudi s pomočjo novega priročnika!

V okviru projekta LIFE Lynx je izšel priročnik z naslovom “Ekologija in varstvena biologija risov”, namenjen učiteljem v višjih razredih osnovne šole.

Priročnik upošteva učne načrte in omogoča podajanje snovi na primeru risa. Sestavljen je iz teoretske razlage za učitelja ter navodil in vaj za učence. Sledi zavihek “Želim znati še več”, kjer lahko svoje znanje po želji nadgradijo.

Učenci lahko skozi priročnik spoznajo risa in njegov življenjski prostor ter ga primerjajo z drugimi velikimi zvermi, ki živijo na območju Slovenije. Preizkusijo se lahko v prepoznavanju risov na podlagi fotografij (fotoidentifikacija), oblikujejo prehranjevalne splete, povežejo odnos med plenom in plenilcem, si ogledajo značilnosti lobanj različnih vrst, izračunajo delež genetskih okvar in stopnjo bioakumulacije nevarnih kovin pri volku in risu. Lahko tudi raziskujejo sami na podlagi priporočenega spletnega materiala.

Priročnik, ki je dosegljiv TUKAJ, sta pripravila Ana Pšeničnik, mag.ekol.biod., ter dr. Iztok Tomažič.

Foto: za LIFE Lynx dr. Miha Krofel

ANKETA: odnos prebivalcev Slovenije do posesti in nošenja orožja

Vabljeni k sodelovanju v anketi o odnosu prebivalcev Slovenije do posesti in nošenja orožja.

Foto: Pixabay

Študent Fakultete za varnostne vede Univerze v Mariboru, pod mentorstvom prof. dr. Branka Lobnikarja in somentorja doc. dr. Srečka F. Kropeta, pripravlja magistrsko delo z naslovom “Odnos prebivalcev Slovenije do posesti in nošenja orožja”. 

Na spodnji povezavi je dostopna anketa, namenjena širšemu krogu anketirancev. Anketa je anonimna, vaše sodelovanje je prostovoljno, rezultati bodo prikazani zgolj v zbirni obliki.

https://1ka.arnes.si/a/6359

Za vaše sodelovanje se vam zahvaljujejo. Magistrska naloga bo dostopna v sistemu Cobiss.si spomladi 2021.

Seja Komisije za lovski informacijski sistem

3. seja Komisije za Lovski informacijski sistem je potekala 5. januarja 2021, med 17. in 19. uro.

Na seji je bil potrjen zapisnik prejšnje seje, predstavljene so bile vse aktivnosti v času med sejama, potrjen je bil razpis za usposobljene članice, enako kot lansko leto. Predstavljen pa je bil tudi nov zapisnik o ocenjevanju škode.

Kako lahko lovska družina v času epidemije covid-19 izvede občni zbor?

“V kratkem bi morali izvesti izredni občni zbor, kmalu nas čaka organizacija rednega občnega zbora in v letošnjem letu tudi volitve organov lovske družine. Kako organizirati dogodke, ki nas čakajo v prihodnjih mesecih?”

Foto: Marjan Toš 

Zbor članov se lahko izvede korespondenčno

V skladu s 114. členom Zakona o interventnih ukrepih za omilitev posledic drugega vala epidemije covid-19 (Uradni list RS, št. 175/20) se lahko ne glede na določbe temeljnega akta oziroma statuta društva v času do preklica ukrepa začasne delne omejitve gibanja ljudi oziroma prepovedi zbiranja zaradi preprečevanja okužb s covid-19, o najpomembnejših odločitvah skliče in izvede zbor članov korespondenčno, če se lahko zagotovi enakopravnost sodelovanja vseh članov.

Mandat se lahko podaljša

Za sklic, izvedbo in odločanja na korespondenčnem zboru članov društva se uporabljajo določbe temeljnega akta. Če je zastopniku ali članu organov upravljanja društva v času veljavnosti ukrepa začasne delne omejitve gibanja ljudi in omejitve oziroma prepovedi zbiranja ljudi zaradi preprečevanja okužb s covid-19 potekel mandat za zastopanje oziroma opravljanje funkcije, določen s temeljnim aktom, se mu mandat podaljša do prvega zbora članov, ki sledi poteku mandatne dobe, če društvo zbora članov ne more sklicati na način, določen s prejšnjim odstavkom.

Sklic najkasneje v treh mesecih od preklica ukrepa zbiranja

Društvo je dolžno sklicati zbor članov najpozneje v treh mesecih od preklica ukrepa začasne delne omejitve gibanja ljudi in omejitve oziroma prepovedi zbiranja ljudi zaradi preprečevanja okužb s covid-19.  Odločitev o izvedbi občnega zbora lovske družine je seveda na upravnem odboru lovske družine.

Glede ostalih rokov, ki jih za posamezna opravila predvidevajo akti lovske družine, ni v predpisih, povezanih z omejitvenimi ukrepi, nič določeno, kar pomeni, da tečejo. Ker je zbiranje prepovedano, potem “srečanja v živo” niso možna, se pa lahko seje organov lovske družine izvedejo korespondenčno, bodisi v obliki dopisne seje, po e-pošti, po telefonu ali preko videokonference.

Triglavska zakladnica

Triglavska zakladnica je spletna učilnica z zanimivimi in interaktivnimi učnimi vsebinami. Namenjena je ozaveščanju širše javnosti o pomenu varstva narave, ohranjanju biodiverzitete in kulturne dediščine Triglavskega narodnega parka.

Nastala je v okviru projekta LIFE NATURAVIVA – Biodiverziteta umetnost življenja. S pomočjo projekta Sodelovanje med LAS-i: Približajmo Unescova biosferna območja prebivalcem našo Triglavsko zakladnico bogatijo tudi vsebine iz Biosfernega območja Kras in porečje Reke ter Biosfernega območja Kozjansko in Obsotelje.

Triglavska zakladnica

Foto: TNP