Oglejte si pogovor z Vedranom Prodanom, lovcem, naravovarstvenikom in podpredsednikom Lovske zveze Koper, ki kot ljubiteljski/državljanski znanstvenik sodeluje v projektu StepChange, v projektnem sklopu Varstvo in spremljanje prostoživečih živali.
Vedran govori o tem, kako lovci aktivno pomagajo varovati okolje, zagotavljajo dragocene podatke o številu in vedenju populacij prostoživečih živali ter o tem, kako bi lahko raziskovalci bolje podprli svoje ljubiteljske/državljanske znanstvenike.
Za namene lažjega in bolj sistematičnega monitoringa izbranih vrst prostoživečih živali (predvsem divjadi) smo v sodelovanju Lovske zveze Slovenije in treh raziskovalnih inštitucij (Univerze na Primorskem, Univerze v Ljubljani in Fakultete za varstvo okolja iz Velenja) razvili aplikacijo z imenom SRNA (Spremljanje in Raziskovanje Narave z Aplikacijo) v sklopu mednarodnega projekta StepChange.
Z aplikacijo lahko vsi zainteresirani beležite opažanja divjadi na terenu, zanimivosti pri uplenjenih živalih in zbirate pomembne podatke o njihovem zdravstvenem stanju ter razmnoževalnem potencialu. Zbrani podatki bodo omogočili izboljšanje poznavanja, posledično pa tudi upravljanja in varstva prostoživečih živali (velikih sesalcev in izbranih vrst ptic) v Sloveniji.
Do aplikacije Srna, dostopne na https://srna.lovska-zveza.si/, lahko lovci dostopajo preko pametnega telefona ali računalnika prek lastne identifikacijske številke, zapisane na lovski izkaznici. Uporaba aplikacije je enostavna, saj nas od začetka do konca vnosa vodijo notranje povezave in pregledni meniji. Z uporabo aplikacije je možno poleg različnih vnosov opažanj slediti tudi statistiki vnosov (lastnih in na območju države). V aplikaciji je tudi možnost nalaganja fotografij.