Predstavitev fotozgodbe ‘Srečanja z medvedi v naravnem okolju’ je potekala 18. oktobra v preddverju Krpanovega doma, kot tretja in zaključna aktivnost letošnjega študijskega krožka MI IN ZVERI, pod streho Zavoda za turizem Pivka in pod okriljem Lovske zveze Slovenije (LZS).
Na prvem dogodku, v marcu, smo pod okriljem LZS in nagovorom predsednika Alojza Kovšce, predstavili Lovsko družino (LD) Pivka ter javno pohvalili lovce in prebivalce na Pivškem za odlično sobivanje z zvermi. Na drugem dogodku smo se v sodelovanju z lovci podali na botanični poletni sprehod s Florjanom. Predsednik LD Pivka nas je na terenu podučil o lovnem terenu, mejah in pravilih vedenja v naravnem okolju ter o opazovanju divjadi, posebej zveri, ki jih srečujemo na sprehodih po Zgornji Pivki.
Avtorica fotozgodbe in vodja vseh aktivnosti Marjeta Marinčič, soproga ljubiteljskega in poklicnega lovca, dobitnica mednarodne nagrade za fotografijo rjavega medveda, je razstavljene avtorske fotografije podarila v korist sodelovanja v promociji pivškega in slovenskega lovstva ter spoznavanju rjavega medveda.
Na predstavitvi je orisala družinski način življenja, ki jo je pripeljal do najbolj pristnih srečanj in motivov pri spoznavanju vedenja največje evropske zveri v naših gozdovih. Tjaša Žgur, članica LD Javornik in vodnica ‘sprehoda z lovcem BeAroundMe’, je iz knjige Snežnik in Schönburški vladarji, prebrala zapisano, ki to ponazarja:
V naših gozdovih imamo tradicijo spoštljivega odnosa do narave, gozda, divjadi in zveri iz časov SCHÖNBURGOV, od leta 1859 dalje. Iz knjige … Snežnik in schönburški vladarji … prevod nemškega rokopisa Hermana Schollmayerja, ki je koncem 19.stol. upravljal snežniško posest, bil gozdar in se ljubiteljsko ukvarjal z zgodovino dežele Kranjske.
Citat iz poglavja … O LOVU IN DIVJADI …
… Širni gozdovi Notranjske so bili že od nekdaj domovina največje evropske
zveri, medveda. Princ Georg je želel to naravno redkost ohraniti v tukajšnji kultivirani deželi.
Ta zver je bila že od nekdaj naravna, saj se medvedje zadržujejo v širnih gozdovih, nikogar ne nadlegujejo in ne prizadevajo nobene škode … konec citata
Sandi Šenkinc, predsednik LD Pivka je ob tej priložnosti predal Zavodu za turizem ročno izdelani lovski stoječi lovski obešalnik, ki skupaj z lovsko stojnico ‘krmiščem’ dajeta v Krpanovem domu pečat sodelovanju in povezovanju. Lovska kulturna dediščina, ki ji v konceptu delovanju študijskega krožka namenjamo posebno prioriteto, je na dogodku zažarela v razstavnih eksponatih iz jelenjih rogov, ročno izdelani sedežni garnituri pokojnega g. Tomšiča, ki jih hrani LD Pivka.
S člani študijskega krožka smo po besedah direktorice Zavoda za turizem Jane Gržinič postavili več kot pričakovane trdne temelje za ohranjanje in nadaljevanje sodelovanja LD Pivka z Zavodom za turizem Pivka, kar je bil vsebinski cilj sodelovanja.
Dvig obiska slovenskih lovcev, ki so ključni akter v postavitvi Centra zveri Dina v Pivki, ostaja izziv institucije. Razstava fotografij bo na ogled do 28.novembra 2024.
Hvala vsem za sodelovanje !
Marjeta Marinčič, avtorica in mentorica študijskega krožka Naravna in kulturna dediščina 2013-2024, MI IN ZVERI 2024