Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je na zahtevo slovenskogoriškega območnega združenja upravljavcev lovišč (SOZUL) izdalo odločbo o podaljšanju odstrela sive vrane od 1. marca do 31. maja letos.
Sive vrane so se na nekaterih kmetijskih območjih Slovenije izredno namnožile in povzročajo kmetom občutno škodo. Še posebej na senenih in silažnih balah, pa tudi na posevkih pšenice in koruze. Veliko teh ptic je tudi po mestnih in v drugih urbanih naseljih, v bližini šol in vrtcev, kjer iščejo hrano in so lahko včasih tudi napadalne. To ugotavljajo tudi v lovskih družinah na območju Slovenskih goric in Dravskega polja.
Kmetijsko ministrstvo prisluhnilo lovcem in upoštevalo argumente
Ministrstvo je v odločbi o podaljšanju lovne dobe na to ptico med drugim določilo, da lahko lovci izvajajo lov le na tistih kmetijskih površinah, kjer prihaja do škode po sivih vranah. Strelja se lahko samo negnezdeče ptice, združene v večje jate, odstrel pa številčno ni omejen. Vse upravljavke lovišč, torej lovske družine iz omenjenega območja morajo o odstrelu voditi natančno evidenco in vsak odstrel vnesti v informacijski Lisjak, ki je pomembna baza podatkov o odstrelu lovne divjadi na Slovenskem.
Naj ob tem zapišemo, da so se vrane izredno namnožile tudi v Slovenskih goricah in da je lov nanje zahteven. Sive vrane so namreč zelo previdne in inteligentne ptice , ki takoj po strelu z oglašanjem opozorijo ostale na pretečo nevarnost. Zgolj za ilustracijo – lani so lovci iz lovskih družin v SOZUL-u uplenili 1446 sivih vran. Letos bodo morali to številko krepko preseči, sicer bodo družinske blagajne na udaru tudi zaradi izplačila škod kmetom.
Marjan Toš