Tekmovanje male zelene celice 2025

V Mariboru je 9. aprila potekalo državno lovsko tekmovanje v znanju iz naravovarstva in lovstva – Male zelene celice.

Zmagovalna ekipa Srednje lesarske in gozdarske šole Maribor. Sestavljajo jo Oskar Ofentavšek, Jure Črešnar, Nina Repnik, Eva Veršnik in Jan Bezjak. Foto: Mateja Kišek Vovk

Tekmovanje je letos prvič organizirala Biotehniška šola Maribor, kjer si dijaki pridobivajo lovsko znanje pod vodstvom profesorice Kristine Dolinar Paulič. Sončno pomladno sredo so dijaki preživeli ob prijetnem druženju v lepem ambientu Račjega dvora.

Malce drugače, kot je bilo doslej v navadi, so na praktičnih primerih pokazali vse svoje bogato znanje poznavanja divjadi, bolezni divjadi, lovskih psov, biotehniških del v lovišču in tudi nekaj pristne lovske kulinarike je bilo vmes. V eni izmed disciplin so namreč morali pripraviti okusna jetrca. Lovski kinologi so za vse udeležence pripravili zanimivo predstavitev pasem lovskih psov in dela s psi po krvni sledi.

Sodelovale so tri ekipe iz Slovenije – ekipa Biotehniške šole Maribor, ki jo je po poti znanja vodila Kristina Dolinar Paulič, ekipa Srednje lesarske in gozdarske šole Maribor, pod mentorstvom Renata Vovka in Mateje Kišek Vovk ter ekipa iz Srednje gozdarske in lesarske šole Postojna, ki jo vodi Gregor Češarek. Tekmovanje je bilo v letošnjem letu mednarodno obarvano, saj sta se pridružila še ekipi dijakov na izmenjavi iz Švedske in iz Srbije.

Izjemno zanimiv in napet tekmovalen dan je bil prežet z dobro voljo. Na podlagi točkovanja se je na prvo mesto uvrstila ekipa iz Švedske, drugo mesto (na mednarodnem nivoju) in hkrati prvo mesto v državi pa je pripadlo ekipi Srednje lesarske in gozdarske šole iz Maribora. Dijaki so s ponosom v svojo lovsko učilnico odnesli lovsko palico – prehodni pokal, ki roma iz ene na drugo zmagovalno šolo.

Dijaki so s sodelovanjem na tekmovanju ponovno dokazali, da jim je mar za ohranjanje narave in odgovorno upravljanje z divjadjo. Takšna tekmovanja niso le preizkus znanja in spretnosti – so tudi priložnost za nova prijateljstva, navdihujoče izmenjave izkušenj in utrjevanje vrednot, kot so spoštovanje narave, odgovornost ter moč skupnosti in sodelovanja.

dr. Mateja Kišek Vovk

Shrani permalink.

Comments are closed.